Kamera Zbraslavské náměstí

Kamera - Zbraslavské náměstí

Náhodná fotka
Kontaktní údaje

WWW.ZBRASLAV.INFO
Informační server o Zbraslavi


Redakce:


info@zbraslav.info
www.zbraslav.info
Facebook.com/Zbraslav.infoProvozovatel:

Občanské sdružení Zbraslav.info
Spojařů 1252
156 00 Praha 5 - Zbraslav

 info@zbraslav.info

IČ: 26557371

Banka: 4388384001/5500

 

Logo informačního serveru Zbraslav.info, Praha 5 - Zbraslav

Znak Městské části Praha - Zbraslav


Další informace:

Redakce a
Občanské sdružení
Zbraslav.info

Právě procházíte O Zbraslavi Zbraslavské magnety

Zbraslavské magnety včera i dnes

(16 - user rating)

Pohled na Zbraslavské náměstí, foto Bohemia Real InvestZbraslav si vždycky zakládala na pověsti zajímavého místa, které stojí za návštěvu. Na konci předminulého století toho však, kromě okolí, nemohla mnoho nabídnout, ale přesto byla úspěšná. V době, kdy turistika byla privilegiem jen bohatších vrstev, těžila z blízkosti Prahy a okolní "divoké" přírody.
Byla vítaným cílem Pražanů, kterým, nabízela posezení v četných restauracích, procházky po okolí a dokonce i návštěvu říčních lázní. Oblíbenými byly letní pobyty v ubytovacích hostincích nebo privátech. Nově otevřené pokračování železnice z Modřan spojilo Zbraslav s Prahou. Spolu s mostem přes Vltavu, dopravou parníkem a později i autobusem učinilo Zbraslav snadno dostupnou i pro méně majetné.

Pověst přitažlivého místa si dokázala udržet i později. Svědčí o tom stopy, které tu zanechala řada známých osobností, které tu opakovaně trávily letní čas jako V. Hálek nebo J.V. Tyrš nebo si ji zvolily pro trvalé bydlení jako nakladatelé Vilímek, Otto nebo Beaufort. Muselo se tu líbit i V.Vančurovi, S.Rašilovovi a spisovateli K. Michalovi, kteří patřili k těm známějším obyvatelům Zbraslavi.

Zbraslav nikdy nepodporovala průmyslovou činnost a naopak dbala o zachování svého výletního charakteru. V příslušných "zvelebujících" usneseních rady se neopomínalo zdůrazňovat, že: "Zbraslav, co město výletní, musí zabránit (..zbudovat, …zajistit atd.)".
Hlavním magnetem byl ovšem Zbraslavský zámek. Nebyl jím však vždycky. Ještě na začátku minulého století se nacházel v období svého největšího úpadku, do kterého postupně upadal po zrušení kláštera.v r.1785. Jeho další majitelé se v něm pokoušeli neúspěšně zavádět výrobu kyseliny sírové, octanu olovnatého, mýdla, broků a cukru. Sloužil i jako skladiště, seník a byty pro panské úředníky.
Zdevastovaný objekt koupil spolu okolními pozemky v roce 1910 náchodský průmyslník Cyril Bartoň z Dobenína a tím začala éra jeho největšího novodobého rozkvětu, ze kterého těžila i Zbraslav.

Nový majitel nechal klášter podle projektu Dušana Jurkoviče zrekonstruovat na rezidenční sídlo jedné větve rodu Bartoňů. Citlivá přestavba, umělecká díla umístěná v zámku, prestiž a pohostinnost majitele, brzo učinily Zbraslav cílem návštěv domácích i zahraničních osobností ze společenských a uměleckých kruhů. Dalším počinem majitele bylo poskytnutí konventu Ruskému kulturně historickému muzeu, které se stalo po otevření v r. 1935 předmětem zájmu a cílem návštěv ruských emigrantů z tuzemska, Evropy i zámoří.
Pohled na zámek na Zbraslavi, foto Bohemia Real InvestStejné pochopení měl později i pro Národní galerii, které v roce 1940 umožnil otevřít v zámku první expozice.

O přitažlivosti zbraslavského zámku nám více prozradí zámecká návštěvní kniha. Najdeme v ní jména prezidentů Beneše a Háchy. Známých osobností jako J.Pekaře, J.Heyrovského, K.Guth-Jarkovského, A. Masarykové, P.O. Hvězdoslava, A. Jiráska, generálů Medka a Pellého. Neuvěřitelný počet delegací krajanů, přátel umění nebo duchovních z Německa, Ruska, Bulharska, Podkarpatské Rusi, Jugoslávie, Belgie, Francie, Švýcarska, Anglie, Litvy, USA nebo Španělska. Jezdili sem účastníci akcí pořádaných v Praze, které měly návštěvu Zbraslavi zařazenu do programu. Byly to např. sjezd historiků umění z 25 evropských státu, sjezd přírodovědců a lékařů, nebo účastníci oslavy výročí otevření Národního divadla.

Pro významné návštěvníky dokázal majitel a hostitel v jedné osobě angažovat jako průvodce špičkové znalce umění. Tak např. zmíněný sjezd evropských historiků umění provázeli historik V.V. Štech a ředitel Státní sbírky starého umění J. Cibulka. Oba vážení pánové prokázali značnou dávku smyslu pro humor, když dokázali pod podpisy všech účastníků sjezdu připojit následující vzkaz průvodců. " My dva víme všechno, ať už je to pravda nebo ne, jen když ti, které provádíme tomu věří. Cibulka, Štech." V roce 1931 si tu zažertoval i J. Werich. Podepsal se :"dříve van Weerich, nyní Jan Werich".

Na Zbraslav se jezdilo i za zábavou, kterou byly pro společenskou smetánku hony. Pečlivě vedené záznamy o jejich úspěšnosti uvádějí kromě počtů ulovené zvěře i počty padlých koček a psů nebo bažanta, který "…zahynul sebevraždou v elektrických drátech".

Pohled na Zbraslav, foto Bohemia Real InvestMůžeme bez nadsázky tvrdit, že na konci první republiky se Zbraslav řadila mezi přední turistické cíle návštěvníků Prahy.
Protektorát slavnou éru zbraslavské popularity ukončil. Po válce se společenský život zvolna vracel, ale nikoliv do předválečných kolejí, ale jen k jeho slabému odvaru. Turistika kolektivních autobusových zájezdů se rychle šířila, ale Zbraslav mohla do jejich programů nabídnout už jen expozici Národní galerie. O návrat popularity Zbraslavi do obecného povědomí se zasloužil až zvonař R. Manoušek, který tu v roce 1967 zahájil výrobu zvonů, o kterou přišel v Brně při znárodňování v roce 1952. O Zbraslavi se opět začalo mluvit i psát. A nejen to. Každý ze stovek odlitých zvonů nese vzkaz, že se zrodil na Zbraslavi. To je stopa, která přežije tisíciletí.

Naše ohlédnutí uzavřeme smutným pohledem na současnost. Zámek je nepřístupný, povodeň v roce 2002 vyhnala pana Manouška s odléváním zvonů do Holandska, Národní galerie uzavřela své expozice v roce 2009. Dokončení v loňském roce rozpracované naučné stezky městem, bylo po volbách zrušeno. Po více než sto letech nemá Zbraslav, kromě jednorázových akcí, žádný trvalý magnet, kterým by mohla návštěvníky přilákat.
Potenciál uvedený ve strategickém plánu rozvoje by tu byl. Návrat výroby zvonů a muzeum zvonařství, keltské oppidum, přemyslovská hrobka, naučná stezka, využití zanedbaného okolí pro sportovní a rekreační účely. Novodobý C.Bartoň se však na obzoru nerýsuje, současné vedení obce se k tomu zatím nevyjadřuje. A tak příležitosti zůstávají stále jen příležitostmi.

 

e-max.it: your social media marketing partner
 
Náš facebook
Hledání
Přihlášení
Kalendář akcí
prosinec 2020
Po Út St Čt So Ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Nejbližší akce
Žádné události
Prodej bytu Zbraslav

http://zbraslav.info/images/stories/spojaru%20pro%20facebook_ik.jpg

PRODÁM BYT 3+1, mezonet,
96m2 + balkon 6m2, OV,
Praha 5 - Zbraslav

VÍCE INFO ZDE

Polední menu on-line

On-line jídelní lístky
zbraslavských restaurací
s polední nabídkou


DARWIN

LUBOR

NAD KRÁLOVNOU

PATIUM

PIZZA ANTONIO

ŠKODA LÁSKY

U JÁRINA

U PŘÍSTAVU

U ŽEMLIČKŮ

JÍDELNA ZŠ

Anketa
Jak se dnes máte?
 
Počasí

Počasí

Datum a čas
Spolupracující weby

zbraslavhistorie.info
Vynikající web nabitý informacemi o historii Zbraslavi, různými články, historickými zajímavostmi i fotografiemi.
*
www.praha16.cz
Noviny Prahy 16. Nezávislé noviny od roku 2002 pro Prahu 16 - Radotín, Zbraslav, Lipence, Velkou Chuchli a Lochkov.
*
www.zamek-mnisek.cz

Internetové stránky zámku Mníšek pod Brdy. Prohlídky zámku, výstavy, akce pro děti, svatby, konference. Celoroční provoz.
*
www.prahounakole.cz
Informační a asistenční centrum pro všechny cyklisty. Podrobná cyklomapa, asistence cyklistům.
*
SouthPrague.Net
Počítačová komunitní síť, internet.
*

Cestování MHD

jizdnirady.idnes.cz
idos.cz

vyhledání spojení, jízdní řády,
kombinovaná doprava, MHD + vlaky + autobusy
*
www.dpp.cz
Dopravní podnik Praha
vyhledání spojení, aktuality, jízdní řády, omezení v dopravě, mimořádné události, zajímavost

*
www.ropid.cz
Organizace pražské
integrované dopravy

mimořádnosti v provozu, výluky, jízdní řády, mapy, zastávková tabla, tarify a ceny
*
www.cd.cz
České dráhy
vlaková spojení, e-mapa, info, jízdné a slevy, nákup jízdenek on-line, kalendář železničních akcí
*

Cestování autem

kamery.praha.eu
 Interaktivní mapa, kamery - možnost trvalého nastavení, radary, teplota vozovky, uzavítky, aktuální informace.
*
www.praha.eu
Dopravní informace Hl.města Prahy
Místa měření rychlosti, aktuální informace, dopravní omezení a uzavírky.

*
www.auto.idnes.cz
Plynulost dopravy, události, uzavírky, kamery, mapa.
*
www.zakruta.cz
Aktuální dopravní situace, nehody, uzavírky aktuální i dlouhodobé.
*
www.tsk-praha.cz

Technická správa komunikací
Nehody, kamery, zasílání upozornění na blížící se čištění komunikací, aktuální obsazenost P+R, info pro cyklisty, hlášení poruch.

*

Pro cyklisty

mapa.prahounakole.cz
on-line mapa - cyklotrasy, uzavírky, problematická místa, MHD, stojany
*
www.praha.eu
Praha cyklistická
důležité informace, odkazy, zajímavosti

*
prazskecyklostezky.cz
vyhledávání cyklotras, popis cyklostezek, mapa
*
www.tsk-praha.cz
sčítání cyklistů, mapa, přehled cyklotras 
*

Logo Zbraslav.info

Logo informačního serveru Zbraslav.info, Praha 5 - Zbraslav

Znak Městské části Praha - Zbraslav

er"> Zpět k aktualitám O Zbraslavi Zbraslavské magnety