Kamera Zbraslavské náměstí

Kamera - Zbraslavské náměstí

Náhodná fotka
Kontaktní údaje

WWW.ZBRASLAV.INFO
Informační server o Zbraslavi


Redakce:


info@zbraslav.info
www.zbraslav.info
Facebook.com/Zbraslav.infoProvozovatel:

Občanské sdružení Zbraslav.info
Spojařů 1252
156 00 Praha 5 - Zbraslav

 info@zbraslav.info

IČ: 26557371

Banka: 4388384001/5500

 

Logo informačního serveru Zbraslav.info, Praha 5 - Zbraslav

Znak Městské části Praha - Zbraslav


Další informace:

Redakce a
Občanské sdružení
Zbraslav.info

Právě procházíte O Zbraslavi Slavné osobnosti Zbraslavi Vše JUDr. Antonín Hřebík - osobnost, na kterou se mělo zapomenout

JUDr. Antonín Hřebík - osobnost, na kterou se mělo zapomenout

(4 - user rating)

Mezi připomínanými zbraslavskými osobnostmi bychom dnes marně hledali jméno JUDr. Antonína Hřebíka. Ani s dotazy u mladších generací bychom asi příliš neuspěli. Snad jen pamětníci poválečné doby by mohli situaci zachránit. Přitom jde zbraslavského občana, který se zapsal nejen do historie Zbraslavi, ale jako poslanec Národního shromáždění a starosta Sokola byl známý v celém tehdejším Československu a po únorovém puči i v krajanských komunitách po celém světě.
Měl jenom tu smůlu, že poúnorový režim ho jako emigranta a odpůrce komunismu, odsoudil k věčnému zapomnění. Jak je vidět, tak se mu to na Zbraslavi docela povedlo. Tímto článkem se Zbraslav info pokouší vrátit ho zpět mezi naše přední spoluobčany, kam oprávněně patří.

Narodil se 24. února 1902 v Řevnicích u Prahy. Vystudoval práva a již od mládí nejen cvičil, ale také se angažoval jako činovník ve vedení místního Sokola. Jako schopnému organizátorovi mu záhy přestala místní jednota stačit a začal se uplatňovat i ve vyšších složkách až postoupil do celorepublikového výboru Sokola v Praze. V té době se také přistěhoval na Zbraslav, kde si otevřel advokátní kancelář. V roce 1940 se stal náměstkem starosty Čs. Obce Sokolské (ČOS).
Od začátku okupace se aktivně účastnil odbojové činnosti. V roce 1941 byl zatčen a vězněn až do roku 1945 v různých koncentračních táborech. Hned po válce začala jeho kariéra rychle stoupat hned ve třech směrech. Byl jednomyslně zvolen prvním poválečným starostou obnovené ČOS. Na podzim se stal poslancem Ústavodárného národního shromáždění ČSR za Čs. stranu národně socialistickou. Nás bude nejvíce zajímat jeho třetí aktivita zaměřené na Zbraslav.
Květnová revoluce ho zastihla po návratu z vězení už doma na Zbraslavi a tak mohl 10.května jako známá a populární osoba přijmout pověření k řízení obce ve funkci prvního předsedy nově ustaveného Revolučního národního výboru.

V této funkci se zasloužil o bezkonfliktní převzetí obce od protektorátní správy a zejména o likvidaci následků bojů, které se na území Zbraslavi odehrály během revoluce. A to nebylo málo. Veřejná prostranství byla plná sena, koňského trusu, slámy, vojenské výstroje a odpadků všeho druhu. Všude se povalovala munice a vraky vojenské techniky. Školy byly po využívání jako lazarety nebo armádní ubikace zdevastované. Zajišťoval se pobyt pro sovětské vojenské velení, internace zajatců, zatýkání kolaborantů a Němců. Bylo nutné identifikovat a pohřbít padlé, učinit vše pro zamezení šíření chorob a vypuknutí epidemií, obnovit zásobování alespoň základními potravinami. Rozdělovaly se potraviny, kuřivo a ošacení z vojenských skladu, které se musely zajišťovat, stejně jako opuštěné objekty a byty po Němcích proti drancování. Musela se obnovit občanská struktura správy obce, a podmínky pro práci politických stran a tím připravit v co nejkratší době první poválečné volby do nově zřizovaného Místního národního výboru (MNV). Zdá se až neuvěřitelné, že prozatímní Revoluční národní výbor řízený JUDr. Hřebíkem si se všemi těmito úkoly dokázal poradit během 3 týdnů do té míry, že již 3.června mohly proběhnout první řádné volby do MNV, který se potom ujal správy obce.

JUDr. Hřebík předal funkci řádně zvolenému předsedovi MNV, ale ve vedení obce zůstal. Stal se členem rady MNV, byl zvolen do funkce odborníka pro věci právní.a byl v čele osvětové komise MNV. V radě pracoval až do roku 1947, kdy abdikoval proto, že funkce starosty ČOS a poslance Národního shromáždění mu nedovolovaly věnovat se dostatečně práci v MNV.

Ve funkci starosty ČOS se mu podařilo v krátké době obnovit nacisty rozvrácenou organizační strukturu Sokola, obnovit činnost jednot a žup po celé republice a připravit na rok 1948 první poválečný všesokolský slet.

V době únorové krize vedl delegaci sokolů na hrad za prezidentem Benešem. Svoje požadavky mohla delegace tlumočit jen v prezidentské kanceláři, ale dostalo se jí údajně takových ujištění, že na jejich základě odmítlo předsednictvo ČOS vytvářet ve všech organizačních složkách Sokola akční výbory. Ty se podle nařízení KSČ musely zřídit ve všech podnicích a organizacích s úkolem provést čistku mezi funkcionáři a jmenovat do řídících funkcí členy KSČ. Když JUDr. Hřebík navíc odmítl zveřejnit svým jménem prohlášení k sokolstvu, jehož text mu byl připraven, byl okamžitě "vyakčněn", což ve stranické hantýrce bylo synonymum pro vyhození z funkce. V té ho nahradil komunista Josef Truhlář. JUDr. Hřebík okamžitě rezignoval i na poslanecký mandát a brzo potom opustil i s manželkou Československo. Po krátkém pobytu v Evropě se v říjnu 1948 natrvalo usídlil v Chicagu, kde žil až do své smrti v roce 1984.

V emigraci se začala druhá etapa jeho činorodého života věnovaná šíření sokolských ideálů v zahraničí a politickému odboji. Byl zakládajícím členem Rady svobodného Československa v roce 1949. Založil Ústředí čs. sokolstva v zahraničí a byl jeho předsedou až do roku 1978. V této funkci založil tradici konání zahraničních sokolských sletů a prvních pět organizoval.

Jeho všestranně prospěšná činnost byla několikrát po zásluze oceněna. V roce 1945 prezidentem Benešem za protinacistickou činnost Válečným křížem za zásluhy 1.stupně. V roce 1996 prezidentem Havlem in memoriam druhým nejvyšším státním vyznamenáním Řádem T.G.Masaryka II. třídy.
Jeho mezinárodní renomé stvrzují ceny za rozvoj tělesné výchovy udělené belgickou a francouzskou federací gymnastů.
Řevnice na něj pamatovaly jmenováním čestným občanem, pamětní deskou na rodném domě a pietním uložením urny s popelem do rodinné hrobky v roce 1994. Jen Zbraslav na svého slavného spoluobčana úplně zapomněla. Nemyslíte si také, že bychom s tím měli něco udělat? Napište nám do redakce.

Rudolf Hofmeister


e-max.it: your social media marketing partner
 
Náš facebook
Hledání
Přihlášení
Kalendář akcí
květen 2019
Po Út St Čt So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nejbližší akce
Žádné události
Prodej bytu Zbraslav

http://zbraslav.info/images/stories/spojaru%20pro%20facebook_ik.jpg

PRODÁM BYT 3+1, mezonet,
96m2 + balkon 6m2, OV,
Praha 5 - Zbraslav

VÍCE INFO ZDE

Polední menu on-line

On-line jídelní lístky
zbraslavských restaurací
s polední nabídkou


DARWIN

LUBOR

NAD KRÁLOVNOU

PATIUM

PIZZA ANTONIO

ŠKODA LÁSKY

U JÁRINA

U PŘÍSTAVU

U ŽEMLIČKŮ

JÍDELNA ZŠ

Anketa
Jak se dnes máte?
 
Počasí

Počasí

Datum a čas
Spolupracující weby

zbraslavhistorie.info
Vynikající web nabitý informacemi o historii Zbraslavi, různými články, historickými zajímavostmi i fotografiemi.
*
www.praha16.cz
Noviny Prahy 16. Nezávislé noviny od roku 2002 pro Prahu 16 - Radotín, Zbraslav, Lipence, Velkou Chuchli a Lochkov.
*
www.zamek-mnisek.cz

Internetové stránky zámku Mníšek pod Brdy. Prohlídky zámku, výstavy, akce pro děti, svatby, konference. Celoroční provoz.
*
www.prahounakole.cz
Informační a asistenční centrum pro všechny cyklisty. Podrobná cyklomapa, asistence cyklistům.
*
SouthPrague.Net
Počítačová komunitní síť, internet.
*

Cestování MHD

jizdnirady.idnes.cz
idos.cz

vyhledání spojení, jízdní řády,
kombinovaná doprava, MHD + vlaky + autobusy
*
www.dpp.cz
Dopravní podnik Praha
vyhledání spojení, aktuality, jízdní řády, omezení v dopravě, mimořádné události, zajímavost

*
www.ropid.cz
Organizace pražské
integrované dopravy

mimořádnosti v provozu, výluky, jízdní řády, mapy, zastávková tabla, tarify a ceny
*
www.cd.cz
České dráhy
vlaková spojení, e-mapa, info, jízdné a slevy, nákup jízdenek on-line, kalendář železničních akcí
*

Cestování autem

kamery.praha.eu
 Interaktivní mapa, kamery - možnost trvalého nastavení, radary, teplota vozovky, uzavítky, aktuální informace.
*
www.praha.eu
Dopravní informace Hl.města Prahy
Místa měření rychlosti, aktuální informace, dopravní omezení a uzavírky.

*
www.auto.idnes.cz
Plynulost dopravy, události, uzavírky, kamery, mapa.
*
www.zakruta.cz
Aktuální dopravní situace, nehody, uzavírky aktuální i dlouhodobé.
*
www.tsk-praha.cz

Technická správa komunikací
Nehody, kamery, zasílání upozornění na blížící se čištění komunikací, aktuální obsazenost P+R, info pro cyklisty, hlášení poruch.

*

Pro cyklisty

mapa.prahounakole.cz
on-line mapa - cyklotrasy, uzavírky, problematická místa, MHD, stojany
*
www.praha.eu
Praha cyklistická
důležité informace, odkazy, zajímavosti

*
prazskecyklostezky.cz
vyhledávání cyklotras, popis cyklostezek, mapa
*
www.tsk-praha.cz
sčítání cyklistů, mapa, přehled cyklotras 
*

Logo Zbraslav.info

Logo informačního serveru Zbraslav.info, Praha 5 - Zbraslav

Znak Městské části Praha - Zbraslav

er"> Zpět k aktualitám O Zbraslavi Slavné osobnosti Zbraslavi Vše JUDr. Antonín Hřebík - osobnost, na kterou se mělo zapomenout