Kamera Zbraslavské náměstí

Kamera - Zbraslavské náměstí

Náhodná fotka
Kontaktní údaje

WWW.ZBRASLAV.INFO
Informační server o Zbraslavi


Redakce:


info@zbraslav.info
www.zbraslav.info
Facebook.com/Zbraslav.infoProvozovatel:

Občanské sdružení Zbraslav.info
Spojařů 1252
156 00 Praha 5 - Zbraslav

 info@zbraslav.info

IČ: 26557371

Banka: 4388384001/5500

 

Logo informačního serveru Zbraslav.info, Praha 5 - Zbraslav

Znak Městské části Praha - Zbraslav


Další informace:

Redakce a
Občanské sdružení
Zbraslav.info

Právě procházíte O Zbraslavi Slavné osobnosti Zbraslavi Vše Petr Mužík, Afričan se zbraslavskými kořeny

Petr Mužík, Afričan se zbraslavskými kořeny

(1 - user rating)

Jen některé menší obce se mohou pochlubit významnými událostmi, osobnostmi nebo památkami, kterými se proslavily. To ovšem neznamená, že i v těch neproslavených by se také podobná mimořádnost nemohla objevit. Jenomže to, co za humny může vzbuzovat pozornost, pro místní je všední banalitou.  Měl by dnes někdo vůbec tušení, že na Zbraslavi žil nějaký převozník a správce říčních lázní, kdyby si ho nevšiml mistr slova Vladimír Vančura? A kolik jemu podobných, kolem nás přešlo, (nebo právě prochází) a nikdo si jich nevšimne? Raději ani nehádat. O tom kdo, nebo co vstoupí do historie, stejně nejvíc rozhoduje náhoda. My můžeme jen zaznamenávat osudy a události, které se nám zdají být mimořádné, i když jsou možná jen obyčejné. Nechť o nich rozhodne čas.

Podívejme se na jeden obyčejný lidský příběh, který možná zase tak docela obyčejný není.
Půjde o světoběžníka se zbraslavskými kořeny Petra Mužíka. Na Zbraslavi ho asi nikdo nezná, zato ve společenství amatérských sportovců po světě, je osobností známou.

Křest knihy Ztroskotat a zvítězit, zleva Petr Mužík, Karin Pavlosková a Pavel Bém, foto Knižní klub, www.knizniklub-knihy.czNarodil se roku 1938 v Johanesburku v tehdejší Jihoafrické unii, českým rodičům Karlu a Jiřině Mužíkovým. Jeho otec tam byl, jako baťovec, vyslán s úkolem založit prodejní filiálku a posléze i továrnu.  Karel Mužík odcestoval se svou manželkou pocházející ze Zbraslavi. Byla dcerou na Zbraslavi žijícího básníka, spisovatele pro děti, redaktora čítanek a časopisů pro mládež Josefa Sulíka, známého spíš pod pseudonymem Pavel Sula. Jeho jméno nám připomíná i jedna ze zbraslavských ulic. Baťovská mise otce Mužíka v Africe byla úspěšná a tak když se později v baťově indickém zastoupení objevily problémy, byl tam poslán zjednat nápravu. Petr s matkou se vrátili zpět do tehdy právě osvobozeného Československa. Tak se Petr dostal na Zbraslav k dědovi a babičce.  Domácí výuku češtiny si doplňoval v řádné škole, ale hlavně poznával vlast svých rodičů.  Protože se tu cítil jako doma, přijal ji k rodné Africe za svou druhou vlast.

Komunistický puč jeho zbraslavský pobyt předčasně ukončil a s matkou se vrátili zpět do Afriky. Železná opona mu sice zamezila návštěvy jeho druhého domova na dlouhou dobu, ale citovou vazbu k českému prostředí už přerušit nemohla.

V Africe dokončil základní a střední školu a po maturitě se ve stopách svého otce stal také baťovcem. Začal od píky a rychle postupoval v organizační hierarchii firmy. Po praxi v továrně založené otcem byl stejně jako on posílán po světě, do baťových filiálek s úkoly odpovídajícími jeho znalostem a schopnostem. Nejen jihoafrický Durban, ale i Anglie, Holandsko, Švýcarsko, Rhodesie jsou jen některá místa jeho působení. Později, když od Bati odešel, zůstal i ve svém dalším podnikání botám věrný.

Současně s úspěšnou profesní kariérou si našel i celoživotního koníčka. Brzo po návratu do Afriky se v jedenácti letech jako plavčík poprvé zúčastnil cesty po moři na plachetnici a ve čtrnácti poprvé jako člen posádky závodil mezi Kapským městem a Port Elizabeth. Tím byl jeho osud zpečetěn. Složil kapitánské zkoušky a začal brázdit světové oceány. Zpočátku pro potěšení později i na výdělek. Seznámil se s technologií stavby lodí, začal sám vyrábět a prodávat nejdřív jen některé komponenty a časem i celé plachetnice. Pro sebe si postavil devíti metrovou loď, kterou nazval Shoestring - Tkanička do bot. Tím se jednak přihlásil ke svému obuvnickému oboru, ale protože v angličtině rčení "pořídit něco na tkaničce" znamená pořídit něco za babku, levně, charakterizoval tím svůj přístup k cestování po moři.

Sám nebo s posádkou se plavil po všech světových oceánech.  Atlantik překonal 10x, Indický oceán 7x a při cestě kolem světa i Tichý oceán. Účastnil se desítek závodů a pro Jihoafrickou republiku získal tituly z některých slavných. Na příklad byl druhý ze 120 plachetnic v prvním závodě z Kapského města do Ria de Janeira; reprezentoval JAR v Kielu ve světové soutěži „Regatta Kieler Woche“; na ostrově Antigua v Karibiku se zúčastnil „Antigua Classic Regatta“, kde uspěl mezi 80 klasickými dřevěnými plachetnicemi; vyhrál závod bez posádek kolem ostrova „Begui“ a třikrát reprezentoval JAR v mezinárodní  regatě „Admirals Cup“.  Stal se jedním z nejzkušenějšich a nejvýznamnějšich jachtařu v JAR.

U své první Tkaničky nezůstal. Následovala další, o metr delší a nakonec poslední, největší a komfortně zařízená třináctimetrová, vážící 9 tun. Stavěl jí 12 let.

Při tom nezapomínal ani na boty. Dokázal skloubit sport s podnikáním tak, že byl v obou oborech respektovanou osobností.  Dvacet pět let řídil spolu s otcem velkoobchod s botami. Krátkodoběji také podnikal v oboru sám, nebo pro jiné firmy. Když nebylo moře po ruce, odskočil si do jiného sportu. V době, kdy tři roky řídil továrnu na boty ve Švýcarsku, vyhrál tam mistrovství země ve sportovním potápění. Ve čtyřiceti létech ho zaujala cyklistika a zlákal ho nejpopulárnější jihoafrický otevřený závod ARGUS, kterého se každoročně účastní kolem 30 tisíc profesionálů i amatérů v několika věkových kategoriích. Zajel si ho 28x a svou věkovou kategorii dvakrát vyhrál. Poznal spoustu světových špiček v jachtingu.  Za všechny jmenujme alespoň jeho osobního přítele a našeho známého mořeplavce a emigranta Richarda Konkolského.

Uskutečnil si i svůj sen a na třetí Tkaničce obeplul zeměkouli. Cesta mu trvala celkem 5 let, z toho 4 roky strávil na lodi, rok padl na nutné přestávky. Na polovině plavby ho doprovázela manželka, která pro zdravotní potíže musela loď opustit a tak cestu dokončil sám nebo s náhodnými pasažéry.

Závěr cesty byl nečekaně dramatický. Začalo to v Tichém oceánu kolikou vyvolanou močovými kameny. Po jejich odstranění, mu lékaři diagnostikovali rakovinu prostaty, kterou však odmítl léčit před dokončením cesty. Pokračoval dál, ale problémy nepřestaly. Do třetice přišlo ztroskotání Tkaničky na skalisku u neobydleného ostrova Chagos v Indickém oceánu, když se loď v noční bouři utrhla z kotvy.

Měl štěstí, že posádkou Tkaničky byla tehdy Karin Pavlosková, kterou nalodil  v Indonesii. Lékařka záchranné služby v Ostravě a zkušená cestovatelka tam opustila loď, která dále mířila mimo její naplánovanou trasu, také kolem světa. Na doporučení známých oslovila kapitána Mužíka. Ten, zlákán její profesí a vzhledem ke svému zdravotnímu stavu, ji přijal. Byla to šťastná volba.  Velmi rychle se na lodi stala kapitánovi rovnocennou partnerkou. Po skončení cesty kolem světa o ní prohlásil:  "Byla pro mě tou nejlepší posádkou během celé mé cesty."

Obálka titulu Ztroskotat a zvítězit. Foto KOSMAS - http://www.kosmas.cz/knihy/142415/ztroskotat-a-zvitezit/Těžce poškozené lodi zaklíněné ve skalisku se odmítl vzdát a vrátit se bez lodi. S pomocí posádky plachetnic, náhodou také kotvících u ostrova se posádce podařilo dostat devíti tunovou loď na pláž, vyrobit nové kormidlo a epoxidovou pryskyřicí záplatovat 7 děr v trupu. Mohli pracovat jen za odlivu, když voda od lodi ustoupila. Motor ale byl již zcela nepoužitelný, do trupu i po opravě stále ještě někudy teklo, ohnutý kýl komplikoval udržení lodě v přímém směru a ztráta autopilota znamenala trvalou službu u kormidla. S tímto polovrakem, poháněným pouze plachtami, se oba mořeplavci vydali na zbývajících šest tisíc kilometrů k jižní Africe. Byl to neskutečný výkon s neustálou hrozbou úplné zkázy. Radiové spojení naštěstí fungovalo a tak se cesta stala, díky kapitánově popularitě, středem zájmu nejen sportovní veřejnosti v celé JAR. Uvítání v cíli bylo velkolepé.

Druhou šťastnou okolností byla skutečnost, že K. Pavlosková je nejen mimořádně schopnou jachtařkou, ale je i ženou s literárními schopnostmi. Ze svých předchozích cest vydala v Knižním klubu dvě úspěšné tituly. Její třetí kniha "Ztroskotat a zvítězit", popisuje cestu s Petrem Mužíkem tak poutavě, jako byste na palubě Tkaničky všechny hrůzy i vítězství také prožívali. Čte se na jeden zátah a na knihkupeckých pultech už ji nenajdete.

Zatímco Petr Mužík úspěšně rozvíjel svou profesní i sportovní kariéru, jeho vazby na české prostředí, přes všechny překážky ze strany naší totality, se nijak neoslabovaly. Zachoval si dobrou češtinu a jak okolnosti dovolily, navštěvoval dědu na Zbraslavi a trávil dovolenou na jeho chatě v Kytlici. Na otázku zda se cítí být spíš Afričanem nebo Čechem odpovídá, že obě příslušnosti jsou pro něj rovnocenné.  Světové oceány křižoval vždy s jihoafrickou i československou (a českou) vlajkou a na vstupu do podpalubí je nápis "Kde domov můj".

Je hlavně námořníkem a nejvíc si cení toho, že dokázal naplnit své životní krédo "Prožij svůj sen". Komu z nás se to podaří?

Rudolf Hofmeister

 

Další zbraslavské osobnosti naleznete zde:

 

e-max.it: your social media marketing partner
 
Náš facebook
Hledání
Přihlášení
Kalendář akcí
květen 2019
Po Út St Čt So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nejbližší akce
Žádné události
Prodej bytu Zbraslav

http://zbraslav.info/images/stories/spojaru%20pro%20facebook_ik.jpg

PRODÁM BYT 3+1, mezonet,
96m2 + balkon 6m2, OV,
Praha 5 - Zbraslav

VÍCE INFO ZDE

Polední menu on-line

On-line jídelní lístky
zbraslavských restaurací
s polední nabídkou


DARWIN

LUBOR

NAD KRÁLOVNOU

PATIUM

PIZZA ANTONIO

ŠKODA LÁSKY

U JÁRINA

U PŘÍSTAVU

U ŽEMLIČKŮ

JÍDELNA ZŠ

Anketa
Jak se dnes máte?
 
Počasí

Počasí

Datum a čas
Spolupracující weby

zbraslavhistorie.info
Vynikající web nabitý informacemi o historii Zbraslavi, různými články, historickými zajímavostmi i fotografiemi.
*
www.praha16.cz
Noviny Prahy 16. Nezávislé noviny od roku 2002 pro Prahu 16 - Radotín, Zbraslav, Lipence, Velkou Chuchli a Lochkov.
*
www.zamek-mnisek.cz

Internetové stránky zámku Mníšek pod Brdy. Prohlídky zámku, výstavy, akce pro děti, svatby, konference. Celoroční provoz.
*
www.prahounakole.cz
Informační a asistenční centrum pro všechny cyklisty. Podrobná cyklomapa, asistence cyklistům.
*
SouthPrague.Net
Počítačová komunitní síť, internet.
*

Cestování MHD

jizdnirady.idnes.cz
idos.cz

vyhledání spojení, jízdní řády,
kombinovaná doprava, MHD + vlaky + autobusy
*
www.dpp.cz
Dopravní podnik Praha
vyhledání spojení, aktuality, jízdní řády, omezení v dopravě, mimořádné události, zajímavost

*
www.ropid.cz
Organizace pražské
integrované dopravy

mimořádnosti v provozu, výluky, jízdní řády, mapy, zastávková tabla, tarify a ceny
*
www.cd.cz
České dráhy
vlaková spojení, e-mapa, info, jízdné a slevy, nákup jízdenek on-line, kalendář železničních akcí
*

Cestování autem

kamery.praha.eu
 Interaktivní mapa, kamery - možnost trvalého nastavení, radary, teplota vozovky, uzavítky, aktuální informace.
*
www.praha.eu
Dopravní informace Hl.města Prahy
Místa měření rychlosti, aktuální informace, dopravní omezení a uzavírky.

*
www.auto.idnes.cz
Plynulost dopravy, události, uzavírky, kamery, mapa.
*
www.zakruta.cz
Aktuální dopravní situace, nehody, uzavírky aktuální i dlouhodobé.
*
www.tsk-praha.cz

Technická správa komunikací
Nehody, kamery, zasílání upozornění na blížící se čištění komunikací, aktuální obsazenost P+R, info pro cyklisty, hlášení poruch.

*

Pro cyklisty

mapa.prahounakole.cz
on-line mapa - cyklotrasy, uzavírky, problematická místa, MHD, stojany
*
www.praha.eu
Praha cyklistická
důležité informace, odkazy, zajímavosti

*
prazskecyklostezky.cz
vyhledávání cyklotras, popis cyklostezek, mapa
*
www.tsk-praha.cz
sčítání cyklistů, mapa, přehled cyklotras 
*

Logo Zbraslav.info

Logo informačního serveru Zbraslav.info, Praha 5 - Zbraslav

Znak Městské části Praha - Zbraslav

er"> Zpět k aktualitám O Zbraslavi Slavné osobnosti Zbraslavi Vše Petr Mužík, Afričan se zbraslavskými kořeny