Kamera Zbraslavské náměstí

Kamera - Zbraslavské náměstí

Náhodná fotka
Kontaktní údaje

WWW.ZBRASLAV.INFO
Informační server o Zbraslavi


Redakce:


info@zbraslav.info
www.zbraslav.info
Facebook.com/Zbraslav.infoProvozovatel:

Občanské sdružení Zbraslav.info
Spojařů 1252
156 00 Praha 5 - Zbraslav

 info@zbraslav.info

IČ: 26557371

Banka: 4388384001/5500

 

Logo informačního serveru Zbraslav.info, Praha 5 - Zbraslav

Znak Městské části Praha - Zbraslav


Další informace:

Redakce a
Občanské sdružení
Zbraslav.info

Právě procházíte O Zbraslavi Slavné osobnosti Zbraslavi

Slavné osobnosti Zbraslavi

Národní umělec Eduard Haken na Zbraslavi

(1 - user rating)

Národní umělec Eduard Haken přijel na Zbraslav v roce 1991 oslavit 80. narozeniny emeritního faráře zbraslavské farnosti P. ThDr. Bedřicha Ťupy a zazpíval v kostele sv. Jakuba staršího píseň: Kde domov můj? P. ThDr. Bedřich Ťupa zemřel v roce 2010. Eduard Haken zemřel v roce 1996.

 

e-max.it: your social media marketing partner

Celý článek...

 

Petr Mužík, Afričan se zbraslavskými kořeny

(1 - user rating)

Jen některé menší obce se mohou pochlubit významnými událostmi, osobnostmi nebo památkami, kterými se proslavily. To ovšem neznamená, že i v těch neproslavených by se také podobná mimořádnost nemohla objevit. Jenomže to, co za humny může vzbuzovat pozornost, pro místní je všední banalitou.  Měl by dnes někdo vůbec tušení, že na Zbraslavi žil nějaký převozník a správce říčních lázní, kdyby si ho nevšiml mistr slova Vladimír Vančura? A kolik jemu podobných, kolem nás přešlo, (nebo právě prochází) a nikdo si jich nevšimne? Raději ani nehádat. O tom kdo, nebo co vstoupí do historie, stejně nejvíc rozhoduje náhoda. My můžeme jen zaznamenávat osudy a události, které se nám zdají být mimořádné, i když jsou možná jen obyčejné. Nechť o nich rozhodne čas.

Podívejme se na jeden obyčejný lidský příběh, který možná zase tak docela obyčejný není.
Půjde o světoběžníka se zbraslavskými kořeny Petra Mužíka. Na Zbraslavi ho asi nikdo nezná, zato ve společenství amatérských sportovců po světě, je osobností známou.

e-max.it: your social media marketing partner

Celý článek...

 

JUDr. Antonín Hřebík - osobnost, na kterou se mělo zapomenout

(4 - user rating)

Mezi připomínanými zbraslavskými osobnostmi bychom dnes marně hledali jméno JUDr. Antonína Hřebíka. Ani s dotazy u mladších generací bychom asi příliš neuspěli. Snad jen pamětníci poválečné doby by mohli situaci zachránit. Přitom jde zbraslavského občana, který se zapsal nejen do historie Zbraslavi, ale jako poslanec Národního shromáždění a starosta Sokola byl známý v celém tehdejším Československu a po únorovém puči i v krajanských komunitách po celém světě.
Měl jenom tu smůlu, že poúnorový režim ho jako emigranta a odpůrce komunismu, odsoudil k věčnému zapomnění. Jak je vidět, tak se mu to na Zbraslavi docela povedlo. Tímto článkem se Zbraslav info pokouší vrátit ho zpět mezi naše přední spoluobčany, kam oprávněně patří.

e-max.it: your social media marketing partner

Celý článek...

 

Michal Viewegh a František Běloun, dva slavní zbraslavští učitelé

(7 - user rating)

Že současný slavný a a úspěšný spisovatel Michal Viewegh učil po skončení vojenské služby několik let na Zbraslavi na základní škole ví asi každý a není těžké dozvědět se na internetu k tomuto tématu i něco víc než jen suchý a stručný údaj.
Víte ale, že na Zbraslavi a v nedalekých obcích učil taktéž po skončení vojny tvůrce slavné matematické cvičebnice Sbírky úloh matematiky pro základní školy nebo matematických, fyzikálních a chemických Tabulek pro základní školu František Běloun? Tyto učebnice používaly zřejmě všechny základní školy v tehdejší Československé socialistické republice, generace dnešních třicátníků proseděly nad matematickými úlohami hodiny a "Bělouna" počítal každý, kdo se chtěl dostat na střední školu.

e-max.it: your social media marketing partner

Celý článek...

 

Slavné osobnosti Zbraslavi - televizní hlasatelka Jaroslava Panýrková

(8 - user rating)

Hlasatelka Jaroslava Panýrková v pořadu 13 komnata ČTV pátek běžel na ČT pořad Třináctá komnata s televizní hlasatelkou Jaroslavou Panýrkovou. V těžkých dobách bydlela tato hlasatelka na Zbraslavi ve Vančurově vile se svým tehdejším manželem, malířem a architektem Jindřichem Santarem. V době, kdy ani on, ani ona nesměli vykonávat svoji profesi, pracovala jako účetní v restauraci Bílý beránek v místech, kde je nyní na Zbraslavi železářství.

Záznam pořadu 13 komnata můžete shlédnout ZDE.
Poněkud odlehčenější pořad s Jaroslavou Panýrkovou byl již dříve vysílán ve Všechnopárty, ke shlédnutí ZDE.

e-max.it: your social media marketing partner
 

Na Zbraslavi je nově přejmenovaná ulice, víte kdo byl Bartoň z Dobenína, po kterém je pojmenovaná?

Bratři Cyril a Josef Bartoňovi při odpolední siestě v Pekle u  Nového Města nad Metují. Zdroj foto: http://www.novomestskykuryr.info/Koncem loňského roku schválila Rada hlavního města Prahy přejmenování ulice Ke Krňovu, která vede ze Zbraslavského náměstí směrem ke Strakonické a Lipencům (mapa zde), na Bartoňova - podle Cyrila Bartoně z Dobenína, průmyslníka a pokrokového člověka, který se zasloužil o zvelebení Zbraslavi. Víte ale, kdo byl vlastně Cyril Bartoň z Dobenína, majitel zámků na Zbraslavi a v Novém Městě nad Metují, jehož otec pocházel z chudé tkalcovské rodiny

Cyril Bartoň z Dobenína (1863 – 1953)
Cyril Bartoň se narodil na Štědrý den roku 1863 jako nejmladší ze tří synů českého velkoprůmyslníka a zakladatele textilních závodů v Náchodě a České Skalici – rytíře Josefa Bartoně z Dobenína. Je známo, že rod Bartoňů si tkaním a prodejem plátna vydělával již od 16. století. Velký obrat nastal v 19. století, kdy se narodil otec Cyrila Josef.

e-max.it: your social media marketing partner

Celý článek...

 

Rozhovor s Jiřím Srncem, zakladatelem Černého divadla

Tento Logo Černého divadla Jiřího Srnce, Praha Zbraslav. The Black theatre of Jiří Srnec, http://www.blacktheatresrnec.czpátek se slavnostně otevře pro zbraslavskou veřejnost budova Divadla Jiřího Srnce představením Putování Černým divadlem Jiřího Srnce. Jde o kulturní projekt, který je ojedinělý svým pojetím i otevřeností pro diváky všech věkových skupin i uměleckého zaměření. (Bližší informace o představení ZDE).
Protože naši redakci zajímalo, jak se dívá na projekt znovuotevření sám umělecký šéf souboru Černého divadla pan Jiří Srnec, jinak také herec, režisér, skladatel, vý tvarník a čerstvý držitel „Medaile Za zásluhy“ v oblasti kultury, oslovila jsem vedení Černého divadla a podařilo se mi  nečekaně rychle domluvit se na rozhovoru.

Když jsem šla na schůzku, kterou jsem měla s panem Srncem přímo v kanceláři jeho divadla, měla jsem trému. Přece jen se nestává, abyste si během chvíle domluvili rozhovor s umělcem, který má úspěch se svým divadlem po celém světě již 50 let! Ovšem jeho vstřícnost a milé přivítání mě přesvědčily o tom, že vše bude jinak, a když jsme vystoupali po schodech do nejvyššího patra budovy, na trému jsem úplně zapomněla. Stačilo jen se posadit a zaposlouchat se do poetického vyprávění, které bylo nejen o chystaném představení n a Zbraslavi, ale také o kultuře, hudbě, historii… i o životě jako takovém. Najednou jsem měla umělecký svět pana Jiřího Srnce přímo před sebou. Ke konci rozhovoru přišla za námi paní Dana Srncová, herečka a manželka pana Jiřího Srnce, která nám vypomohla s upřesněním některých detailů ohledně představení a historie divadla.

e-max.it: your social media marketing partner

Celý článek...

 

O panu Šůrovi z Rozmarného léta trochu jinak

(2 - user rating)

Historie k nám promlouvá nejen líčením dávných událostí, ale zabývá se i osobnostmi. Některé se o to zasloužily svými činy, nebo dílem, které po nich zůstalo. Některé nevykonaly nic mimořádného a přesto jsou v historii zapsány. Bývají to často lidé obyčejní, kteří z nějakého důvodu zaujali známého literáta, a ten je použil ve svém díle jako předobraz pro svou literárně ztvárněnou osobu charakterizující příběh, nebo dobu, o které píše. Známým příkladem je vlastenec a buditel z Dobrušky F.V.Hek, kterého Alois Jirásek v osobě F.L.Věka  pozdvihl z úrovně provinčního významu a uvedl mezi známé osoby našeho obrození. 

I Zbraslav se může pochlubit podobným příběhem proměny řadového občana na prototyp literární postavy. Není těžké uhodnout, že se jedná o bývalého převozníka a provozovatele říčních lázní Antonína Šůru. O jeho literární nesmrtelnost v postavě plavčíka Antonína Důry se zasloužil Vladislav Vančura v novele Rozmarné léto.

Díky V.Vančurovi budí stálý zájem i prototyp A.Důry - neliterární zbraslavan Antonín Šůra. Můžeme se s ním opakovaně setkávat na snímcích z říčních lázní, v rozhovorech s jeho vnučkou i ve vzpomínkách slavných herců a spisovatelů na charismatického plavčíka a na zábavy ve společnosti, která se u něj v říčních lázních scházela.

e-max.it: your social media marketing partner

Celý článek...

 

Rozhovor s Boženou Osvaldovou, výtvarnicí a účastnicí závodu veteránů

(7 - user rating)

Výtvarnice a řidička Tatry 57 Božena Osvaldová

Božena Osvaldová s Tatrou 57 z roku 1935 (rok 2010)Rodina Osvaldových je na závodech veteránů Zbraslav – Jíloviště známá. Každý rok na ně jezdí s Tatrou 57 nebo s vozem značky Dodge, případně se starým Harleyem. Otec, syn a dcera Božena. Právě s ní jsme si o závodech popovídali.   

Božena Osvaldová učí výtvarnou výchovu v Základní umělecké škole v Radotíně. „Mám tam spoustu hrozně šikovných dětí. JsAem tam čtyři roky, učil a jsem i během studia,“ říká Božena Osvaldová. Kromě ní závodí samozřejmě otec a také mladší bratr, ten starší se na závody chodí dívat s rodinou. „Auta ho nechytila, byl spíš sportovně založený,“ doplňuje jeho sestra. 

 

 

e-max.it: your social media marketing partner

Celý článek...

 

Kdo byl kapitán Emanuel Voska a proč si ho na Zbraslavi připomínat?

Masarykův špion Emanuel Voska (1875-1960)

Kdo byl kapitán Emanuel Voska a proč si ho na Zbraslavi připomínat?
Vyučený kamenosochař z Kutné Hory, který před rakousko-uherskou policií utekl do Ameriky. Tam se uplatnil jako novinář, úspěšný podnikatel, účastník čsl. zahraničního odboje a spolupracovník T.G.Masaryka. Organizátor kurýrního spojení mezi zahraničním a domácím odbojem. V USA Vybudoval protišpionážní síť a jako kapitán zpravodajské služby americké armády koordinoval protišpionážní služby s evropskými státy. Ve 2. světové válce americký špion a organizátor agenturní sítě v Turecku. Po návratu domů deset let politický vězeň komunistického režimu.

To všechno můžete najít o E.Voskovi ve sporadických historických pramenech. My k tomu můžeme ještě přidat, že byl také váženým zbraslavským občanem. Stopu, kterou na Zbraslavi zanechal, nám minulý režim dokonale zatajil. A nebyl sám, takových "k zapomenutí odsouzených" bylo víc. A teď je jenom na nás, abychom jejich památku vrátili zpátky do naší historie.

e-max.it: your social media marketing partner

Celý článek...

 

K Vánocům medaili!

Pamětní medaileOd 27. 10. tohoto roku můžete darovat jako vánoční dárek pamětní medaili ke stému výročí narození Karla Zemana, významného českého výtvarníka a režiséra trikových filmů.
ČNB vyhlásila v červnu 2009 celostátní neomezenou anonymní soutěž, do které se se svými návrhy přihlásilo několik renomovaných výtvarníků, medailérů a sochařů. Soutěž proběhla ve třech kolech, do třetího finálového kola bylo vybráno pět návrhů, z nichž tři obsadily první místa. První místo získal návrh právě Lenky Nebeské a následně byl i doporučen k realizaci.
K této příležitosti vám přinášíme i krátký rozhovor s její autorkou Lenkou Nebeskou DiS, která je shodou okolností místním rodákem.

e-max.it: your social media marketing partner

Celý článek...

 
Náš facebook
Hledání
Přihlášení
Kalendář akcí
leden 2021
Po Út St Čt So Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Nejbližší akce
Žádné události
Prodej bytu Zbraslav

http://zbraslav.info/images/stories/spojaru%20pro%20facebook_ik.jpg

PRODÁM BYT 3+1, mezonet,
96m2 + balkon 6m2, OV,
Praha 5 - Zbraslav

VÍCE INFO ZDE

Polední menu on-line

On-line jídelní lístky
zbraslavských restaurací
s polední nabídkou


DARWIN

LUBOR

NAD KRÁLOVNOU

PATIUM

PIZZA ANTONIO

ŠKODA LÁSKY

U JÁRINA

U PŘÍSTAVU

U ŽEMLIČKŮ

JÍDELNA ZŠ

Anketa
Jak se dnes máte?
 
Počasí

Počasí

Datum a čas
Spolupracující weby

zbraslavhistorie.info
Vynikající web nabitý informacemi o historii Zbraslavi, různými články, historickými zajímavostmi i fotografiemi.
*
www.praha16.cz
Noviny Prahy 16. Nezávislé noviny od roku 2002 pro Prahu 16 - Radotín, Zbraslav, Lipence, Velkou Chuchli a Lochkov.
*
www.zamek-mnisek.cz

Internetové stránky zámku Mníšek pod Brdy. Prohlídky zámku, výstavy, akce pro děti, svatby, konference. Celoroční provoz.
*
www.prahounakole.cz
Informační a asistenční centrum pro všechny cyklisty. Podrobná cyklomapa, asistence cyklistům.
*
SouthPrague.Net
Počítačová komunitní síť, internet.
*

Cestování MHD

jizdnirady.idnes.cz
idos.cz

vyhledání spojení, jízdní řády,
kombinovaná doprava, MHD + vlaky + autobusy
*
www.dpp.cz
Dopravní podnik Praha
vyhledání spojení, aktuality, jízdní řády, omezení v dopravě, mimořádné události, zajímavost

*
www.ropid.cz
Organizace pražské
integrované dopravy

mimořádnosti v provozu, výluky, jízdní řády, mapy, zastávková tabla, tarify a ceny
*
www.cd.cz
České dráhy
vlaková spojení, e-mapa, info, jízdné a slevy, nákup jízdenek on-line, kalendář železničních akcí
*

Cestování autem

kamery.praha.eu
 Interaktivní mapa, kamery - možnost trvalého nastavení, radary, teplota vozovky, uzavítky, aktuální informace.
*
www.praha.eu
Dopravní informace Hl.města Prahy
Místa měření rychlosti, aktuální informace, dopravní omezení a uzavírky.

*
www.auto.idnes.cz
Plynulost dopravy, události, uzavírky, kamery, mapa.
*
www.zakruta.cz
Aktuální dopravní situace, nehody, uzavírky aktuální i dlouhodobé.
*
www.tsk-praha.cz

Technická správa komunikací
Nehody, kamery, zasílání upozornění na blížící se čištění komunikací, aktuální obsazenost P+R, info pro cyklisty, hlášení poruch.

*

Pro cyklisty

mapa.prahounakole.cz
on-line mapa - cyklotrasy, uzavírky, problematická místa, MHD, stojany
*
www.praha.eu
Praha cyklistická
důležité informace, odkazy, zajímavosti

*
prazskecyklostezky.cz
vyhledávání cyklotras, popis cyklostezek, mapa
*
www.tsk-praha.cz
sčítání cyklistů, mapa, přehled cyklotras 
*

Logo Zbraslav.info

Logo informačního serveru Zbraslav.info, Praha 5 - Zbraslav

Znak Městské části Praha - Zbraslav

er"> Zpět k aktualitám O Zbraslavi Slavné osobnosti Zbraslavi