Kamera Zbraslavské náměstí

Kamera - Zbraslavské náměstí

Náhodná fotka
Kontaktní údaje

WWW.ZBRASLAV.INFO
Informační server o Zbraslavi


Redakce:


info@zbraslav.info
www.zbraslav.info
Facebook.com/Zbraslav.infoProvozovatel:

Občanské sdružení Zbraslav.info
Spojařů 1252
156 00 Praha 5 - Zbraslav

 info@zbraslav.info

IČ: 26557371

Banka: 4388384001/5500

 

Logo informačního serveru Zbraslav.info, Praha 5 - Zbraslav

Znak Městské části Praha - Zbraslav


Další informace:

Redakce a
Občanské sdružení
Zbraslav.info

Právě procházíte

Příprava předškoláčků na Zbraslavi aneb pytel plný otázek - 2.část

(5 - user rating)

V tomto týdnu se koná na Zbraslavi zápis dětí do prvních tříd. Ve středu 1.2.2012 a ve čtvrtek 2.2.2012 od 14 do 18 hodin se přijdou děti v doprovodu rodičů podívat do školy Nad Parkem, prohlédnou si třídy a paní učitelky, odříkají básničku nebo zazpívají písničku, kterou se doma nebo ve školce naučili. Ukáží, která písmenka umí napsat (ve školce se učí děti podepsat hůlkovým písmem) a předvedou, jak umějí počítat. V prvním díle článku o přípravě předškoláčků zodpověděla speciální pedagožka Mgr. Ivana Vlková, jak může školka pomoci rozvoji předškoláčka a co to je školní připravenost a co školní zralost. V tomto díle se dozvíte, jak je pro předškoláčka důležitá hrubá a jemná motorika, jak nepřehnat přípravu přeškoláčka na školu a nebo co se nedá dohnat ani důkladnou přípravou a kdy je potřeba požádat o odklad školní docházky.

Hrubá, jemná motorika, koordinace – co se pod tím všechno skrývá a do jaké míry by se v tomto směru měl předškolák vzdělávat, zlepšovat?
Hrubá motorika souvisí s obratností a pohybem, je nezbytné ji rozvíjet a to nejlépe v přirozených herních situacích skákáním, tanečními prvky, rytmizací za verbálního doprovodu třeba jen  říkačkou. HM je velmi důležitá pro pozdější psaní , kdy je zapotřebí  uvolnit ruku  v ramenním a loketním kloubu ,stejně jako  zpřesnit koordinaci  pohybu.Vhodné je v tomto věku právě plavání, házení ,chytání, manipulace s předměty na přesnost pohybu. Právě rozvoj hrubé motoriky je v dnešní rychlé době podceňován a děti z nedostatku času rodičů tráví hodiny před počítačem či televizí.
Dobře rozvinutá jemná  motorika zajistí  úspěšné psaní prvňáčka. Stříhání, lepení, přebírání, šroubování, navlékání, oblékání jsou vhodnou průpravou v předškolním roce. Velmi důležité je rozvíjet grafomotoriku a uvolnit loket a všesměrně zápěstí. Ideální k procvičování jsou tzv. listy jednotahovky. Pracovat s dítkem na veliké plochy klidně v kleče na zemi, kdy je ruka přirozeně uvolněná nebo na tabuli…stačí metr natřené hobry a uvidíte, jakou radost dítku přichystáte. Vše je o pohodě, radosti a pak se výsledky dostaví v krátké době.
Já bych ještě zmínila, že k jemné motorice patří i motorika jazyka - řeč, která bývá někdy opomíjena. Rodičům připadá patlavé dítě roztomilé a rozvoj řeči nechávají na přírodě. Věřte, že taková mnohočetná patlavost a nevytvořená diferenciace sykavek, může způsobit značné problémy ve čtení i psaní.

Co všechno si mám představit pod sociálními dovednostmi a jak je jako rodič můžu rozvíjet?
Patří k nim osvojení si hygienických návyků, sebeobsluhy, ale i  podřídit se požadavkům ostatních,tzv.odložit svá přání, zvládat umanutost, naučit se komunikaci, umět poprosit, poděkovat, obhájit svůj názor, nechat domluvit hovořící osobu, poslechnout i jinou osobu než jsou rodiče, učit dítko mít nějakou  malou povinnost, zodpovědnost za její vykonání,  dotahovat činnosti do konce, respektovat pravidla, učit ho i prohrávat ,zažívat nová přátelství…. to vše patří k sociálním dovednostem. Doba je velmi rychlá a na automatické činnosti jako je samostatnost v oblékání či jídle nebývá mnoho času, přesto je právě toto pro samostatnost v 1.třídě důležité, a proto by rodiče v předškolním roce měli dát dítěti co největší prostor pro samostatnost s pozitivním povzbuzováním a pochvalou

Liší se vzdělávání předškoláků s ohledem na pohlaví? Přece jen kluci jsou akčnější, neposlednější, živější… měli by se tedy učit třeba více trpělivosti než holčičky?
Jsou li k tomu vytvořeny podmínky, je vnímání individuality zásadní. Každé dítě je jedinečné ve svém vyjadřování, vlastnostech, schopnostech, chování, ale třeba i pracovním tempu. Samy děti v tomto věku vnímají odlišnost pohlaví, tzv. „ klučičí“ a „holčičí“.
Očima předškolního pedagoga mohu potvrdit, že holčičky bývají klidnější a trpělivější, jemnomotoricky obratnější. Kluci vynikají v encyklopedických znalostech, jsou bystřejší  na předmatematické představy a prostorové vnímání, ale nesou hůře neúspěch a bývají roztěkanější.

Děti se samozřejmě už v předškolním věku zajímají o písmenka, chtějí vědět, kolik je hodin, cítit se prostě „velcí“ – do jaké míry je v tom podporovat? Co by měly před nástupem do školy umět? Číst, psát nebo aspoň držet tužku, počítat nebo poznat číslice…
Přirozenou zvídavost je třeba v dětech podpořit. Každé se vyvíjí svým vlastním tempem a v možnostech podnětnosti prostředí rodiny, školky…tam je to velmi individuální. Pokud se dítě samo o písmenka i číslice zajímá, pak určitě podpořit. Budoucí prvňáček by měl mít tzv. hotovu řeč, měl by mít uvolněnou ručku pro psaní, držet tužku špetkovým úchopem, zvládat uvolnovací cviky jako jsou různé vlnovky, zuby, kličky, šnečci… materiálů ke cvičení jsou přehršle. Měl by rozeznat odlišné obrázky, stranově obrácené tvary, zapamatovat si pět až šest věcí, rozpoznat první a poslední písmenko ve slově, mít představu čísla do pěti, prostorově se orientovat, v čase to ještě většina dětí  ještě nezvládá....je mnohem důležitější prohlubovat tyto smyslové  a motorické schopnosti, než drilovat v předstihu ze strachu písmenka, která dítko naučí až škola. To přímo nedoporučuji.

Jak to s přípravou dítěte do školy naopak nepřehnat? Rodiče jsou přece jen někdy příliš ambiciózní… V čem je přílišný náskok před vrstevníky paradoxně  diskriminuje?
Jak už jsem říkala, je to o zvídavosti dítěte. Všechno by mělo probíhat v souladu s ním, formou hry, zábavy ne pod nátlakem z povinnosti…těch si ještě ve škole užijí. Rodiče by neměli své dítko zavařit. Dnes je moderní navštěvovat denně kroužky, aktivity v kolektivu, ale nemělo by se zapomínat i na to, že dítě potřebuje prostor a klid na svoje  neřízené činnosti, rituály…tzv. „ cochcaní“...dělám si chvíli, co mě zajímá…vždyť to tak máme i my dospělí. K rovnováze a vnitřní harmonii potřebují tento prostor i děti.
Přílišný náskok školních dovedností bývá kamenem úrazu v tom, že dítě už spoustu věcí umí, nenaučí se tak soustavné přípravě, učení se a v průběhu školní docházky, kdy se náročnost učiva zvyšuje, tzv. zaspí, ujede mu vlak a z nadaného dítka se může stát průměrné.

Co se ani důkladným vzděláváním nedá dohnat a kdy je lepší zažádat o odklad školní docházky?
Nepodceňovala bych zralost emočně sociální, tam nelze nic uspěchat…dítě má své tempo, tady  jsou všechny pracovní listy marné. Fyzická, somatická zralost, časté nemoci, slabá imunita, unavitelnost… soustavné spaní po obídku…mohou školní docházku velmi komplikovat. Hodně důležitá je řeč, pokud je dítko patlavé, bývá i tato nezralost důvodem k odkladu. Nerovnoměrný vývoj v motorice a smyslovém vnímání, fluktuace pozornosti, přílišná hyperaktivita.
Všichni dohromady (školka, rodiče, prarodiče…) bychom  měli  dítěti zajistit co nejzodpovědněji pocit, kdy bude zažívat  úspěch a radost z toho, co mu jde, co ho naplňuje, těší. Pokud je na této cestě hodně překážek, zvažme, zvládne li je, aniž by tím utrpělo jeho ego, sebevědomí, sebedůvěra. Narušíme li tyto pilíře a základní kameny v životě dítěte už v předškolním věku, dáme mu do vínku nedůvěru ve vlastní schopnosti a to se promítne v celém  jeho životě.

Máte před sebou to nejcennější…vaše zvídavé dítě. Je jen na vás, jaké obzory mu s citlivou láskou pomůžete otevřít... a proto přijďte, vytvořím vašemu dítku program ušitý na jeho tělo a smysluplně ho spolu provedeme předškolním rokem, který může být i zábavnou hrou. :-))

Úspěšný školní start všem zbraslavským předškolákům přeje

Mgr. Ivana Vlková, speciální pedagog
www.predskolnipripravka.cz

Příprava předškoláčků na Zbraslavi aneb pytel plný otázek - 1.část  

e-max.it: your social media marketing partner
 
Náš facebook
Hledání
Přihlášení
Kalendář akcí
září 2021
Po Út St Čt So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
Nejbližší akce
Žádné události
Prodej bytu Zbraslav

http://zbraslav.info/images/stories/spojaru%20pro%20facebook_ik.jpg

PRODÁM BYT 3+1, mezonet,
96m2 + balkon 6m2, OV,
Praha 5 - Zbraslav

VÍCE INFO ZDE

Polední menu on-line

On-line jídelní lístky
zbraslavských restaurací
s polední nabídkou


DARWIN

LUBOR

NAD KRÁLOVNOU

PATIUM

PIZZA ANTONIO

ŠKODA LÁSKY

U JÁRINA

U PŘÍSTAVU

U ŽEMLIČKŮ

JÍDELNA ZŠ

Anketa
Jak se dnes máte?
 
Počasí

Počasí

Datum a čas
Spolupracující weby

zbraslavhistorie.info
Vynikající web nabitý informacemi o historii Zbraslavi, různými články, historickými zajímavostmi i fotografiemi.
*
www.praha16.cz
Noviny Prahy 16. Nezávislé noviny od roku 2002 pro Prahu 16 - Radotín, Zbraslav, Lipence, Velkou Chuchli a Lochkov.
*
www.zamek-mnisek.cz

Internetové stránky zámku Mníšek pod Brdy. Prohlídky zámku, výstavy, akce pro děti, svatby, konference. Celoroční provoz.
*
www.prahounakole.cz
Informační a asistenční centrum pro všechny cyklisty. Podrobná cyklomapa, asistence cyklistům.
*
SouthPrague.Net
Počítačová komunitní síť, internet.
*

Cestování MHD

jizdnirady.idnes.cz
idos.cz

vyhledání spojení, jízdní řády,
kombinovaná doprava, MHD + vlaky + autobusy
*
www.dpp.cz
Dopravní podnik Praha
vyhledání spojení, aktuality, jízdní řády, omezení v dopravě, mimořádné události, zajímavost

*
www.ropid.cz
Organizace pražské
integrované dopravy

mimořádnosti v provozu, výluky, jízdní řády, mapy, zastávková tabla, tarify a ceny
*
www.cd.cz
České dráhy
vlaková spojení, e-mapa, info, jízdné a slevy, nákup jízdenek on-line, kalendář železničních akcí
*

Cestování autem

kamery.praha.eu
 Interaktivní mapa, kamery - možnost trvalého nastavení, radary, teplota vozovky, uzavítky, aktuální informace.
*
www.praha.eu
Dopravní informace Hl.města Prahy
Místa měření rychlosti, aktuální informace, dopravní omezení a uzavírky.

*
www.auto.idnes.cz
Plynulost dopravy, události, uzavírky, kamery, mapa.
*
www.zakruta.cz
Aktuální dopravní situace, nehody, uzavírky aktuální i dlouhodobé.
*
www.tsk-praha.cz

Technická správa komunikací
Nehody, kamery, zasílání upozornění na blížící se čištění komunikací, aktuální obsazenost P+R, info pro cyklisty, hlášení poruch.

*

Pro cyklisty

mapa.prahounakole.cz
on-line mapa - cyklotrasy, uzavírky, problematická místa, MHD, stojany
*
www.praha.eu
Praha cyklistická
důležité informace, odkazy, zajímavosti

*
prazskecyklostezky.cz
vyhledávání cyklotras, popis cyklostezek, mapa
*
www.tsk-praha.cz
sčítání cyklistů, mapa, přehled cyklotras 
*

Logo Zbraslav.info

Logo informačního serveru Zbraslav.info, Praha 5 - Zbraslav

Znak Městské části Praha - Zbraslav

er"> Zpět k aktualitám