Kamera Zbraslavské náměstí

Kamera - Zbraslavské náměstí

Náhodná fotka
Kontaktní údaje

WWW.ZBRASLAV.INFO
Informační server o Zbraslavi


Redakce:


info@zbraslav.info
www.zbraslav.info
Facebook.com/Zbraslav.infoProvozovatel:

Občanské sdružení Zbraslav.info
Spojařů 1252
156 00 Praha 5 - Zbraslav

 info@zbraslav.info

IČ: 26557371

Banka: 4388384001/5500

 

Logo informačního serveru Zbraslav.info, Praha 5 - Zbraslav

Znak Městské části Praha - Zbraslav


Další informace:

Redakce a
Občanské sdružení
Zbraslav.info

Právě procházíte

Jak bývala socialistická Zbraslav zásobovaná potravinami?

(7 - user rating)

Zásobování  na Zbraslavi

Minulý režim důsledně zlikvidoval soukromé podnikání, tržní hospodářství a další principy "prohnilého kapitalismu" a zavedl systém "centrálně plánovaného hospodářství".  Regulační mechanismy trhu byly nahrazeny plánem a administrativními zásahy úředníků státní správy nebo funkcionářů KSČ. Ty ale nebyly motivovány jen ekonomickými, ale často i politickými záměry a proto jejich dopady na stav hospodářství byly více či méně negativní, někdy až katastrofické.

Trvalým průvodním jevem plánovaného hospodářství se stal nedostatek některého druhu zboží. Nedostatkový sortiment se s časem měnil, ale nevyhnulo se mu téměř nic počínaje od potravin, přes nepotravinářské zboží až po služby. A tak někdy sehnat svíčkovou, pomeranče, toaletní papír nebo zedníka se rovnalo výhře v loterii.

To se pochopitelně projevovalo i v jednáních rady a pléna Místního Národního Výboru ( MNV), na kterých se problémy se zásobováním také trvale řešily. Zápisy o tom, jak se s nimi dokázal MNV vyrovnávat jsou i po létech zajímavým svědectvím o době i lidech. Za pozornost stojí nejen to, jak se nedostatkový sortimentu měnil a jak byl bohatý, ale i argumentace funkcionářů, když museli nedostatky zdůvodňovat. Z široké nabídky zaznamenaných případů, alespoň pár ukázek...

V červnu 1948 se řešila stížnost na úřednice MNV, že v pracovní době konají nákupy textilu a potravin. Byl proto vydán příkaz o dodržování pracovní doby na MNV, jehož nedodržování bude přísně stíháno. O týden později podaly úřednice MNV žádost, ze které je patrno, proč nakupují v pracovní době. Žádají, aby mohly i nadále nakupovat v pracovní době a že čas strávený na nákupu napracují. Po pracovní době je už totiž zboží vyprodáno. MNV žádosti nevyhověl, protože by tím byl narušen chod úřadu. Uznal ale důvody úřednic a situaci vyřešil jinak. Byl vydán příkaz, aby 40% zboží z každé došlé zásilky potravin a textilu bylo dáváno do prodeje až po 16. hod. Navíc pracující ženy, které se prokáží odborářskou legitimací, musí být přednostně obslouženy. Odborářskou legitimaci měl v té době každý zaměstnaný občan, protože v odborech byli, až na vzácné výjimky, "dobrovolně povinně" všichni zaměstnanci.

Na březnovém zasedání pléna MNV v roce 1954 padly dotazy, proč není petrolej a proč je nedostatek masa. Členka rady s. Charousková vysvětlila, že za nedostatek petroleje mohou dlouhotrvající mrazy, které narušily plánovanou spotřebu petroleje. Současně uklidnila veřejnost, že jde o stav přechodný. V případě masa pak záleží jen na "uvědomění spotřebitelů, aby dovedli spotřebu masa usměrnit podle dané situace". To je dobrá rada. Když maso není, pak ani s usměrňováním jeho spotřeby si není nutné lámat hlavu.

Maso a mléko pouze v pátek

V květnu 1955 na zasedání MNV referuje opět. s. Charousková o tom, jak se řeší problémy v zásobování masem, mlékem a máslem. V celém okrese je určen jeden den k prodeji masa a to v pátek 50% dopoledne a 50% odpoledne. Stejné opatření bude zavedeno při prodeji másla, které bude pro pracující v prodeji od 5. hod večer. Ve stejnou dobu budou i masové konzervy.

V prosinci téhož roku se občané dotazovali na opatření ke zlepšení chleba, který  "… je  v poslední době úplně nepoživatelný". Vysvětlení zapisovatel schůze bohužel nezaznamenal.
Počátkem roku 1954 si na veřejné schůzi stěžoval Dr. Šebík, že není možno sehnat instalatéra, opraváře na rádio, trochu cementu a vápna na opravu domu. Požaduje obnovení zrušených vanových a říčních lázní a lituje, že si Zbraslav nechala ujít zřízení 11-letky (které tehdy nahrazovalo gymnázum) ve prospěch Radotína a Modřan a vytknul členům MNV odtržení od občanstva.
To už si dovolil hodně. Stejně ale moc nepochodil. Předseda MNV sice nejdřív přiznal, že se školou to byla chyba a s opraváři to také není nejlepší, ale pak na rebela zaútočil. Dr. Šebík vůbec nezná poměry na Zbraslavi a nikdy se o ně nezajímal. Přidal se s. Malý, který uvedl , že jako mnoho dalších občanů se Dr. Šebík sice cítí být povolaným ke kritice, avšak po celou dobu nepřišel do veřejné schůze a nepřišel s jediným návrhem. V tomto případě se použili funkcionáři známou metodu, jak řešit stížnost. Ignorovat předmět stížnosti a napadnout stěžovatele. Je to účinné a používá se dodnes.
Zelenina, ovoce, kompoty, nakládané okurky…nemáme!
Problémy se zásobováním nebyly jen v padesátých létech, jak by se mohlo z uvedených  ukázek zdát. Jeden příklad za všechny je zpráva "Stav na úseku zásobování v Praze 5 – Zbraslavi" z října 1974, z doby vrcholné normalizace.
Popisuje situaci v pěti potravinářských prodejnách a osmi prodejnách s ostatním zbožím. Jako nedostatkové potraviny byly hlášeny: zelenina, ovoce, dorty, minerální vody, suché mléčné výrobky, neslazené kondenzované mléko, lepší druhy vín, porcovaný čaj, instantní káva, rybí výrobky, zahraniční sušenky, kompoty, šťávy, přesnídávky, nakládané okurky. Problémy jsou s dodávkou piva, které se po 3 dnech zakalí. Dodávky mléka a pečiva před otevírací dobou se rozkrádají a jsou poškozovány ptactvem.

Stavebniny jsou zásobovány dobře, chybí jen cihly a cement.
Z nepotravinářského zboží nejsou koberce a prášky do praček. Zásobování ostatním zbožím je dobré. Co tehdy znamenalo "dobré zásobování", objasňuje zpráva v pokračování o situaci v prodejně stavebnin.
"Stavebniny- tato prodejna je též dobře zásobena běžnými druhy zboží. Nedostatek je cihel a cementu – jde o nedostatek celostátní."
Ve jednom výše uvedeném případu uklidnila s. Charousková tazatele, že jde o nedostatek dočasný. Jak taková "dočasnost" v zásobovacích potíží vypadala si můžeme objasnit na pokračování  v prodejně stavebnin. O rok později se v obdobném hlášení objevuje stížnost vedoucí prodejny, že v roce 1975 jsou kráceny dodávky materiálů na 50% proti předchozímu roku.
Na minulost bychom neměli zapomínat, ale na nostalgii po minulém režimu naopak zapomenout co nejrychleji.

Rudolf Hofmeister
e-max.it: your social media marketing partner
 
Náš facebook
Hledání
Přihlášení
Kalendář akcí
listopad 2020
Po Út St Čt So Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Nejbližší akce
Žádné události
Prodej bytu Zbraslav

http://zbraslav.info/images/stories/spojaru%20pro%20facebook_ik.jpg

PRODÁM BYT 3+1, mezonet,
96m2 + balkon 6m2, OV,
Praha 5 - Zbraslav

VÍCE INFO ZDE

Polední menu on-line

On-line jídelní lístky
zbraslavských restaurací
s polední nabídkou


DARWIN

LUBOR

NAD KRÁLOVNOU

PATIUM

PIZZA ANTONIO

ŠKODA LÁSKY

U JÁRINA

U PŘÍSTAVU

U ŽEMLIČKŮ

JÍDELNA ZŠ

Anketa
Jak se dnes máte?
 
Počasí

Počasí

Datum a čas
Spolupracující weby

zbraslavhistorie.info
Vynikající web nabitý informacemi o historii Zbraslavi, různými články, historickými zajímavostmi i fotografiemi.
*
www.praha16.cz
Noviny Prahy 16. Nezávislé noviny od roku 2002 pro Prahu 16 - Radotín, Zbraslav, Lipence, Velkou Chuchli a Lochkov.
*
www.zamek-mnisek.cz

Internetové stránky zámku Mníšek pod Brdy. Prohlídky zámku, výstavy, akce pro děti, svatby, konference. Celoroční provoz.
*
www.prahounakole.cz
Informační a asistenční centrum pro všechny cyklisty. Podrobná cyklomapa, asistence cyklistům.
*
SouthPrague.Net
Počítačová komunitní síť, internet.
*

Cestování MHD

jizdnirady.idnes.cz
idos.cz

vyhledání spojení, jízdní řády,
kombinovaná doprava, MHD + vlaky + autobusy
*
www.dpp.cz
Dopravní podnik Praha
vyhledání spojení, aktuality, jízdní řády, omezení v dopravě, mimořádné události, zajímavost

*
www.ropid.cz
Organizace pražské
integrované dopravy

mimořádnosti v provozu, výluky, jízdní řády, mapy, zastávková tabla, tarify a ceny
*
www.cd.cz
České dráhy
vlaková spojení, e-mapa, info, jízdné a slevy, nákup jízdenek on-line, kalendář železničních akcí
*

Cestování autem

kamery.praha.eu
 Interaktivní mapa, kamery - možnost trvalého nastavení, radary, teplota vozovky, uzavítky, aktuální informace.
*
www.praha.eu
Dopravní informace Hl.města Prahy
Místa měření rychlosti, aktuální informace, dopravní omezení a uzavírky.

*
www.auto.idnes.cz
Plynulost dopravy, události, uzavírky, kamery, mapa.
*
www.zakruta.cz
Aktuální dopravní situace, nehody, uzavírky aktuální i dlouhodobé.
*
www.tsk-praha.cz

Technická správa komunikací
Nehody, kamery, zasílání upozornění na blížící se čištění komunikací, aktuální obsazenost P+R, info pro cyklisty, hlášení poruch.

*

Pro cyklisty

mapa.prahounakole.cz
on-line mapa - cyklotrasy, uzavírky, problematická místa, MHD, stojany
*
www.praha.eu
Praha cyklistická
důležité informace, odkazy, zajímavosti

*
prazskecyklostezky.cz
vyhledávání cyklotras, popis cyklostezek, mapa
*
www.tsk-praha.cz
sčítání cyklistů, mapa, přehled cyklotras 
*

Logo Zbraslav.info

Logo informačního serveru Zbraslav.info, Praha 5 - Zbraslav

Znak Městské části Praha - Zbraslav

er"> Zpět k aktualitám