Kamera Zbraslavské náměstí

Kamera - Zbraslavské náměstí

Náhodná fotka
Kontaktní údaje

WWW.ZBRASLAV.INFO
Informační server o Zbraslavi


Redakce:


info@zbraslav.info
www.zbraslav.info
Facebook.com/Zbraslav.infoProvozovatel:

Občanské sdružení Zbraslav.info
Spojařů 1252
156 00 Praha 5 - Zbraslav

 info@zbraslav.info

IČ: 26557371

Banka: 4388384001/5500

 

Logo informačního serveru Zbraslav.info, Praha 5 - Zbraslav

Znak Městské části Praha - Zbraslav


Další informace:

Redakce a
Občanské sdružení
Zbraslav.info

Právě procházíte

Zamyšlení nad Rozmarným létem

(0 - user rating)

Jak pravil moudrý rabí: všechno je jinak. Tedy, ne že by v létě byla zima a v zimě léto, i když i to se občas stává. Ovšem přídavné jméno rozmarný, obdivuhodný Vančurův vynález, má od rozmarů počasí k rozmarnému létu, podzimu, či zimě, blízko. Jaro je pak bezkonkurenčně nejrozmarnější.

Nebojte se, nemám v úmyslu rozebírat Vančurovo jazykové eskamotérství, které je všeobecně známé. Někde vynášené, jinde odsuzované, rozhodně však ryze české a češtinu obohacující. Chci se zamyslet nad rozmarností fenoménu, který se nazývá činností z ochoty, neboli ochotnictvím. Někdy se také tituluje diletantismem. Řekne-li se ovšem o někom, že je diletant, dostává takové pojmenování rázem pejorativní nádech, jakoby nešlo o laika, ale rovnou packala. 

Poněkud znejistěn v názoru, nahlédl jsem do Ottova slovníku naučného, kde se píše o diletantovi následující:

Diletant  (z ital. dilettare = milovati, kochati se v něčem, libovati si) jest každý, kdo se nějakým oborem zaměstnává, pouze pro svou vlastní zálibu, či pro radost, tedy milovník (amateur), ochotník, radostník. Proti diletantovi jakožto souvztažný pojem stojí odborník, jenž si onu činnost učinil vážným úkolem, životním povoláním, skutečnou živností.             Slovo diletant má tolik odstínů ve významu svém, kolik se jich uvádí v jejich protijevu, totiž odborníku. Zaznívá tedy někdy s jakýms' pochvalným tónem, když se vytýkají špatné důsledky jednostranného, zkoprnělého odbornictví, a zase má svou příhanu, zvláště když se vytýká nedostatek důkladnosti a správnosti, a kdy se konečně slova diletantství zneužívá k naznačení výkonů nezdařilých, neumělosti, naivnosti, nezralosti, patrného břídilství i malomocnosti.

Co se týče plodů samotných, směřuje celá otázka jen k jejich vzniku. Zákoník objektivní kritiky, nechť vědecké, nechť umělecké, však káže nám: posuzujte plod jak jest a nemějte zřetel, od koho pochodí.  Zda pochodí od odborníka nebo diletanta, nespadá na váhu při odhadování (hodnocení) výsledku; odhad se přidržuje toliko hotového plodu. S tohoto stanoviska nejlépe se objasňuje skutečnost, že se tolik píše a hádá kdo jest kdo, avšak bez konečného rozhodnutí.

Tak vida. Posuzujme výsledek (plod) tak, jak se jeví (líbí - nelíbí) a nezkoumejme, kdo je jeho původcem. Nebo naopak, podle zařazení původců, neposuzujme předložené dílo.

Toto nadmíru zajímavé zjištění posílilo moji poněkud delikátní pozici setkání profesionála s laiky, chcete-li, odborníka s diletanty.

Neboť vězte, dostalo se mi potěšení spolupracovat s ochotnickým spolkem Zbraslavské kulturní společnosti na jevištním provedení dramatizace novely Vladislava Vančury Rozmarné léto. Já, povoláním herec, režíruji (!) diletanty. Amatéry. Radostníky.

Rozmarne leto upoutavkaTím chci ozřejmit, že ač jsme se nevzdali možnosti konfliktu, pramenícím z rozdílnosti zkušeností, jinakosti postupů a návyků, převážila snaha hledat radostný klíč ke kompromisnímu obohacování obou stran. Klíč jsme našli v hravosti a společné důvěře.

V čem tedy tkví ta rozmarnost? Inu, ten kdo podmiňuje svou práci právní smlouvou, se náhle potká s plusy i mínusy dobrovolnosti. Ten, kdo považuje za přirozené vymáhat a být vymáhán, zjistí, že odvrácená tvář ochoty je neochota. Ten, kdo je za svou práci placen, svůj volný čas obrací v zisk vůbec ne finanční. Ten, kdo je zvyklý hotový kostým, rekvizity a dekoraci dostávat až pod nos, přikládá ruku k dílu jak za Tyla a Jana Kašky.

Dá se také ale říci, že ten, kdo je na svém pracovišti osamocen, potkává přátele. Ten, kdo je tamtéž námezdním dělníkem, vytváří  a pracuje na vlastním projektu. Ten, kdo se stal občanem staroslavné Zbraslavi, přikládá malou cihličku k jejímu kulturnímu zvelebení.

A tak když jsem napsal do říjnových Zbraslavských novin:

...Je s podivem, že tak slavná novela spisovatele, který bydlištěm i duchovním zázemím je úzce spjat se Zbraslaví, novela, kterou mimo jiné zpopularizoval film režiséra Jiřího Menzela, nenašla dosud místo v dramaturgickém plánu zbraslavského divadelního spolku.

a vyjmenovával jsem  zúčastněné aktéry z místních ochotníků...A to už drze vcházejí pokorní zbraslavští občané, pánové Šamárek Tomáš, Beránek Zdeněk, Kočí Ivan, Pondělíček František, Zemánek Jan, Souček Jiří a Šamárek Václav, dámy Vedralová Libuše, Gasparová Božena, slečny Vildová Zuzana a Kyselková Milena, aby se oblékli do dobových kostýmů a předložili vám komedii o časech a mravech (Ó tempóra, ó móres!) pohříchu současných...

netušil jsem, že hned v následujících dnech budu nucen postupovat dle hesla KáeMČé, tedy "Kdo Má Čas" a uprostřed zkušebního procesu přeobsazovat hned dvě role: místo Mileny Kyselkové se přihlásila k dobrovolné účasti slečna Lucie Ditrichová (vřelé díky!) a na místo Jiřího Součka nastoupil pan Jan Jirák (blahopřeji!).

Jak říkám: rozmarný podzim.

Co se týče samotné podstaty, tedy ochoty radostníků - amatérů k herecké tvorbě, z tohoto místa rád a nahlas prohlašuji: navzdory tomu, že dámy a pánové chodí na večerní zkoušky po celodenní práci často unavení a ukrajují čas určený rodinám, jejich vstřícnost  je nevšední a snaha mimořádná. I když občas klopotně, zvolna se tvoří tým.

Premiéra Rozmarného léta v Kaškově divadle 31. října v 19,30 hodin na 100% bude! (s poznámkou Viz major , jak už tomu ve spolku živých - k nemocím náchylných osob - bývá).

Přijďte a uvidíte!

Potěšení na vaší straně. Na mojí též.

S pozdravem Oldřich Vlček

e-max.it: your social media marketing partner
 
Náš facebook
Hledání
Přihlášení
Kalendář akcí
červenec 2018
Po Út St Čt So Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Nejbližší akce
Žádné události
Prodej bytu Zbraslav

http://zbraslav.info/images/stories/spojaru%20pro%20facebook_ik.jpg

PRODÁM BYT 3+1, mezonet,
96m2 + balkon 6m2, OV,
Praha 5 - Zbraslav

VÍCE INFO ZDE

Polední menu on-line

On-line jídelní lístky
zbraslavských restaurací
s polední nabídkou


DARWIN

LUBOR

NAD KRÁLOVNOU

PATIUM

PIZZA ANTONIO

ŠKODA LÁSKY

U JÁRINA

U PŘÍSTAVU

U ŽEMLIČKŮ

JÍDELNA ZŠ

Anketa
Jak se dnes máte?
 
Počasí

Počasí

Datum a čas
Spolupracující weby

zbraslavhistorie.info
Vynikající web nabitý informacemi o historii Zbraslavi, různými články, historickými zajímavostmi i fotografiemi.
*
www.praha16.cz
Noviny Prahy 16. Nezávislé noviny od roku 2002 pro Prahu 16 - Radotín, Zbraslav, Lipence, Velkou Chuchli a Lochkov.
*
www.zamek-mnisek.cz

Internetové stránky zámku Mníšek pod Brdy. Prohlídky zámku, výstavy, akce pro děti, svatby, konference. Celoroční provoz.
*
www.prahounakole.cz
Informační a asistenční centrum pro všechny cyklisty. Podrobná cyklomapa, asistence cyklistům.
*
SouthPrague.Net
Počítačová komunitní síť, internet.
*

Cestování MHD

jizdnirady.idnes.cz
idos.cz

vyhledání spojení, jízdní řády,
kombinovaná doprava, MHD + vlaky + autobusy
*
www.dpp.cz
Dopravní podnik Praha
vyhledání spojení, aktuality, jízdní řády, omezení v dopravě, mimořádné události, zajímavost

*
www.ropid.cz
Organizace pražské
integrované dopravy

mimořádnosti v provozu, výluky, jízdní řády, mapy, zastávková tabla, tarify a ceny
*
www.cd.cz
České dráhy
vlaková spojení, e-mapa, info, jízdné a slevy, nákup jízdenek on-line, kalendář železničních akcí
*

Cestování autem

kamery.praha.eu
 Interaktivní mapa, kamery - možnost trvalého nastavení, radary, teplota vozovky, uzavítky, aktuální informace.
*
www.praha.eu
Dopravní informace Hl.města Prahy
Místa měření rychlosti, aktuální informace, dopravní omezení a uzavírky.

*
www.auto.idnes.cz
Plynulost dopravy, události, uzavírky, kamery, mapa.
*
www.zakruta.cz
Aktuální dopravní situace, nehody, uzavírky aktuální i dlouhodobé.
*
www.tsk-praha.cz

Technická správa komunikací
Nehody, kamery, zasílání upozornění na blížící se čištění komunikací, aktuální obsazenost P+R, info pro cyklisty, hlášení poruch.

*

Pro cyklisty

mapa.prahounakole.cz
on-line mapa - cyklotrasy, uzavírky, problematická místa, MHD, stojany
*
www.praha.eu
Praha cyklistická
důležité informace, odkazy, zajímavosti

*
prazskecyklostezky.cz
vyhledávání cyklotras, popis cyklostezek, mapa
*
www.tsk-praha.cz
sčítání cyklistů, mapa, přehled cyklotras 
*

Logo Zbraslav.info

Logo informačního serveru Zbraslav.info, Praha 5 - Zbraslav

Znak Městské části Praha - Zbraslav

er"> Zpět k aktualitám