Kamera Zbraslavské náměstí

Kamera - Zbraslavské náměstí

Náhodná fotka
Kontaktní údaje

WWW.ZBRASLAV.INFO
Informační server o Zbraslavi


Redakce:


info@zbraslav.info
www.zbraslav.info
Facebook.com/Zbraslav.infoProvozovatel:

Občanské sdružení Zbraslav.info
Spojařů 1252
156 00 Praha 5 - Zbraslav

 info@zbraslav.info

IČ: 26557371

Banka: 4388384001/5500

 

Logo informačního serveru Zbraslav.info, Praha 5 - Zbraslav

Znak Městské části Praha - Zbraslav


Další informace:

Redakce a
Občanské sdružení
Zbraslav.info

Právě procházíte

Příběh sebevraha

(2 - user rating)

V srpnu letošního roku byl v seriálu "Ze Zbraslavských archivů" zveřejněn již starší článek "Hrdinové a ti druzí" (zde), který už  dříve vyšel ve Zbraslavských novinách. V něm je zmínka o sebevraždě Josefa Wunschema v podobě, jaká byla známá od pamětníků. Jiný zdroj informací, který by více o této události prozradil, se nikdy nenašel. Náš nový článek je zpráva o překvapujícím výsledku letošního pátraní po okolnostech této události.

Příběh sebevraha 
Mezi vzpomínkami na Protektorát časem úplně zapadla historka o sebevraždě Josefa Wunschheima, syna lesmistra na Zbraslavském velkostatku. Podle ní se lesmistr přihlásil k německé národnosti a jeho syn Josef proto musel narukovat do Wehrmachtu. Se svou novou identitou se prý nemohl smířit a na dovolence při návštěvě rodiny se zastřelil. Mělo k tomu dojít v lese nad Radotínem a podle tamních lesníků se na tom místě později objevil pomníček, který ale časem zmizel.

Nečekané překvapení přinesl rok 2012. Ztracený pomníček, nedal spát p.Jiřímu Bártovi a několika dalším nadšencům z radotínské Letopisecké komise a začali po něm pátrat. Nevěřili, že by ho někdo zničil nebo odcizil. Počáteční neúspěchy je neodradily a opakovaně se vydávali hledat podle informací lesníka, který si ještě pamatoval místo, kde prý údajně býval. Nakonec slavili úspěch. Lze to nazvat malým  zázrakem, protože objevený pomníček je obyčejný lesní balvan, který byl v době nálezu zcela obrostlý mechem a zasypán listím a větvemi. V okolí plném křoví na sebe vůbec ničím neupozorňoval. Přesně jak tvrdili lesníci - zmizel.

Objevený pomníček byl první konkrétní stopou, která by mohla vést k objasnění této dávné a polozapomenuté události. Na neopracovaném povrchu balvanu je vytesán obrys erbového štítu a nad ním křížek s ratolestí. V erbu jsou nepříliš zřetelná písmena WVL a pod erbem datum 27.6.1943. Kromě přesného data události, vzbudila pozornost písmena v erbu. Nabízel se výklad jako zkratka jména Wunschheim von Lilientahl. Že by rodina lesmistra byla šlechtického původu? Lesníci vzpomínali, že prý lesmistr občas přídomek "z Lilienthalu" ke jménu připojoval.

Bylo zahájeno pátrání, které se vedlo dvěma směry. Jednak po stopách směřujících od otce Jana a syna Josefa směrem k jejich neznámému, možná  šlechtickému, původu a jednak opačným směrem od existujícího šlechtického rodu rytířů Wunschheimů z Lilienthalu směrem k nadlesnímu zbraslavského velkostatku. 

Po delším bloudění mezi matrikami, školními výkazy, kronikami a šlechtickými rody se nakonec obě cesty potkaly. Podařilo se sestavit celý příběh sebevraha, který už nestojí jen na mlhavých vzpomínkách, ale opírá se o nově objevená fakta a souvislosti, které nám navíc umožňují položit si otázku: Stojí za rodinnou tragedií pouze osudové okolnosti, nebo se na ní podíleli i její aktéři?
Do příběhu vstoupíme přes rod rytířů z Lilienthálu. Někteří příslušníci této bavorské nižší šlechty žili a měli majetky také v Rakousku-Uhersku na území Čech. Česká větev německého rodu byla v osobě chebského právníka Wenzla Wunschheima v roce 1797 povýšena do šlechtického stavu s právem používat erb a predikát Ritter von Lilienthal – rytíř z Lilienhalu. Patřili mezi rakouskou středostavovskou honoraci. Někteří z nich dosáhli významných postavení jako lékaři, právníci a úředníci. Byl mezi nimi jeden generál a několik vysokých důstojníků.

Nás bude zajímat jeden z důstojníků - Adolf rytíř Wunschheim z Lilienthalu, hejtman c.k. 74. pěšího pluku. Toho potkala taková menší rodinná nepříjemnost. Jeho dceři  Marii se za svobodna narodil v roce 1891 nemanželský syn. Křest v kostele u sv. Štěpána v Praze 2, při kterém novorozenec dostal tři křestní jména Johann Blasius Lambert, asi moc slavný nebyl. Jméno otce v matrice chybí, za kmotra byl kostelník a zápis o původu zněl: nemanželský. Takto nevítán přišel na svět budoucí zbraslavský lesmistr Jan, s příjmením po matce Wunschheim.

Není se co divit, že jako důkaz poklesku svobodné šlechtické dcerky byl hned po narození z rodiny odstraněn. Manželka lesmistra později uvedla, že byl od narození vychováván v české rodině. U jaké rodiny a kde to bylo, se nepodařilo zjistit. Dále uvedla, že díky tomu byl vychován jako Čech a k německým kořenům se prý nikdy nehlásil. To nakonec potvrzuje i úřední doklad, na kterém byl  ještě v roce 1939 veden s národností českou. Nenašel se také žádný důkaz, že by se stýkal s matkou nebo s jinými členy její rodiny. Zdá se, že rod, ze kterého pocházel se s ním rozloučil definitivně.

Vychodil obecnou školu, jednu třídu měšťanky a pět tříd reálky. Vzděláni ukončil na Vyšší lesnické škole v Zákupech. Na Zbraslavský velkostatek nastoupil do funkce lesmistra v roce 1923. Téhož roku se oženil s Gabrielou Beranovou, učitelkou z Lysé nad Labem  V roce 1924 se jim narodil syn Josef, který na Zbraslavi vychodil obecnou školu a v Praze čtyři třídy reálného gymnázia. V září 1941 nastoupil do prvního ročníku písecké lesnické školy.

Události, které potom následovaly už rodinu pouze osudově postihovaly.

V říjnu 1942 lesmistr přijal německou národnost. Později to Janova manželka  omlouvala tím, že byl na něj činěn nátlak, kterému se prý údajně bránil, ale nakonec podlehl. Spolu s ním ji získal také nezletilý syn Josef, který na otcův krok nejvíc z rodiny doplatil. Musel lesnickou školu opustit a jako německý občan narukovat do Wehrmachtu. Po půlročním výcviku se v červnu 1943 dostal domů na dovolenou. S příslušností k okupantům se jako Čech asi nemohl smířit a byl pevně rozhodnut, že už se zpátky k jednotce nevrátí. Při návštěvě svého přítele hajného Seydla v Radotíně se pod hájovnou pokusil o sebevraždu a jen duchapřítomný zásah několika žen mu v tom prý zabránil.

V osudné pondělí 28. června navštívil opět svého přítele s tím, že by si rád střelil srnce. Chodil sem prý radši, než na hony s německou smetánkou. Hajný byl zaneprázdněn a tak ho poslal samotného a půjčil mu svou pušku. Měl za ním přijít, až uslyší výstřel a popřípadě mu pomoci s ulovenou zvěří. Výstřel se ozval příliš brzy a Seydl se rozběhl do lesa v předtuše nějaké nehody, ale bylo už pozdě. Druhý sebevražedný pokus Josefovi vyšel. 

Případ vyšetřovalo Gestapo. Z vraždy podezřelého Seydla zachránilo, že se Josef zastřelil služební pistolí. Sebevražda příslušníka německé rasy asi nemohla být přiznána a tak oficielně šlo o nehodu. Mohl proto být pohřben na zbraslavském hřbitově se všemi vojenskými postami, salvami čestné jednotky a stafáže školní mládeže.

Nakonec zbývá ještě objasnit, jak to bylo se šlechtickým přídomkem z Lilienhalu, který se na pomníčku ve zkratce jména objevil a díky němuž se podařilo historii sebevraha vystopovat.
Jako nemanželský potomek příslušníka šlechtického rodu neměl lesmistr žádné nároky na jeho používání a pokud ho přesto používal, bylo to nezákonné. S tím si ale zřejmě hlavu příliš nelámal, jak také potvrzuje vysvědčení syna Josefa ze zbraslavské první třídy, kde je uvedeno jméno otce s přídomkem "z Lilienhalu". V roce 1941 je na seznamu zaměstnanců velkostatku zapsán dokonce s úplným šlechtickým titulem - Jan rytíř Wunschheim z Lilienthalu.

Tragický osud rodiny byl dovršen po revoluci. Nejdřív byli oba manželé internováni jako Němci. Proti manželce asi žádné výhrady nebyly a mohla se ještě v květnu odstěhovat do Prahy k bratrovi. Lesmistr uklízel po revoluci spolu s dalšími Němci a kolaboranty v Radotíně ulice. A to jsou poslední známé stopy po jeho dalším osudu...
"Bylo mě ho líto, když jsem viděl jak na něj lidé plivali. Byl to slušný člověk" Prohlásil o něm jeden z jeho lesníků. 

Příběh vojenského sebevraha můžeme uzavřít. Jeho hlavním aktérem byl bezesporu lesmistr. Otec spořádané rodiny, profesně zdatný správce lesního hospodářství a respektovaný občan, jediným chybným krokem dokázal zničil svou kariéru, sebe i svou rodinu. Co ho k tomu vedlo? Co všechno si chtěl kompenzovat vstupem mezi privilegované říšské Němce?. Nechtěl už dále jen předstírat příslušnost k vyšší společenské vrstvě, ze které byl vykázán a našel si problematickou náhradu? Jakou roli při tom sehrál cejch jeho nemanželského původu, který ho stále společensky deklasoval. A jak se asi vyrovnával s křivdou matky, která se ho zřekla. Sudičky mu nebyly příliš přívětivě nakloněny.

Byl pouze viníkem nebo i obětí? Nechť soudí ten, kdo se na to cítí. 


Rudolf Hofmeister

 

Další články pana Hofmeistera si můžete přečíst zde: Ze zbraslavských archivů


e-max.it: your social media marketing partner
 
Náš facebook
Hledání
Přihlášení
Kalendář akcí
listopad 2020
Po Út St Čt So Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Nejbližší akce
Žádné události
Prodej bytu Zbraslav

http://zbraslav.info/images/stories/spojaru%20pro%20facebook_ik.jpg

PRODÁM BYT 3+1, mezonet,
96m2 + balkon 6m2, OV,
Praha 5 - Zbraslav

VÍCE INFO ZDE

Polední menu on-line

On-line jídelní lístky
zbraslavských restaurací
s polední nabídkou


DARWIN

LUBOR

NAD KRÁLOVNOU

PATIUM

PIZZA ANTONIO

ŠKODA LÁSKY

U JÁRINA

U PŘÍSTAVU

U ŽEMLIČKŮ

JÍDELNA ZŠ

Anketa
Jak se dnes máte?
 
Počasí

Počasí

Datum a čas
Spolupracující weby

zbraslavhistorie.info
Vynikající web nabitý informacemi o historii Zbraslavi, různými články, historickými zajímavostmi i fotografiemi.
*
www.praha16.cz
Noviny Prahy 16. Nezávislé noviny od roku 2002 pro Prahu 16 - Radotín, Zbraslav, Lipence, Velkou Chuchli a Lochkov.
*
www.zamek-mnisek.cz

Internetové stránky zámku Mníšek pod Brdy. Prohlídky zámku, výstavy, akce pro děti, svatby, konference. Celoroční provoz.
*
www.prahounakole.cz
Informační a asistenční centrum pro všechny cyklisty. Podrobná cyklomapa, asistence cyklistům.
*
SouthPrague.Net
Počítačová komunitní síť, internet.
*

Cestování MHD

jizdnirady.idnes.cz
idos.cz

vyhledání spojení, jízdní řády,
kombinovaná doprava, MHD + vlaky + autobusy
*
www.dpp.cz
Dopravní podnik Praha
vyhledání spojení, aktuality, jízdní řády, omezení v dopravě, mimořádné události, zajímavost

*
www.ropid.cz
Organizace pražské
integrované dopravy

mimořádnosti v provozu, výluky, jízdní řády, mapy, zastávková tabla, tarify a ceny
*
www.cd.cz
České dráhy
vlaková spojení, e-mapa, info, jízdné a slevy, nákup jízdenek on-line, kalendář železničních akcí
*

Cestování autem

kamery.praha.eu
 Interaktivní mapa, kamery - možnost trvalého nastavení, radary, teplota vozovky, uzavítky, aktuální informace.
*
www.praha.eu
Dopravní informace Hl.města Prahy
Místa měření rychlosti, aktuální informace, dopravní omezení a uzavírky.

*
www.auto.idnes.cz
Plynulost dopravy, události, uzavírky, kamery, mapa.
*
www.zakruta.cz
Aktuální dopravní situace, nehody, uzavírky aktuální i dlouhodobé.
*
www.tsk-praha.cz

Technická správa komunikací
Nehody, kamery, zasílání upozornění na blížící se čištění komunikací, aktuální obsazenost P+R, info pro cyklisty, hlášení poruch.

*

Pro cyklisty

mapa.prahounakole.cz
on-line mapa - cyklotrasy, uzavírky, problematická místa, MHD, stojany
*
www.praha.eu
Praha cyklistická
důležité informace, odkazy, zajímavosti

*
prazskecyklostezky.cz
vyhledávání cyklotras, popis cyklostezek, mapa
*
www.tsk-praha.cz
sčítání cyklistů, mapa, přehled cyklotras 
*

Logo Zbraslav.info

Logo informačního serveru Zbraslav.info, Praha 5 - Zbraslav

Znak Městské části Praha - Zbraslav

er"> Zpět k aktualitám