Kamera Zbraslavské náměstí

Kamera - Zbraslavské náměstí

Náhodná fotka
Kontaktní údaje

WWW.ZBRASLAV.INFO
Informační server o Zbraslavi


Redakce:


info@zbraslav.info
www.zbraslav.info
Facebook.com/Zbraslav.infoProvozovatel:

Občanské sdružení Zbraslav.info
Spojařů 1252
156 00 Praha 5 - Zbraslav

 info@zbraslav.info

IČ: 26557371

Banka: 4388384001/5500

 

Logo informačního serveru Zbraslav.info, Praha 5 - Zbraslav

Znak Městské části Praha - Zbraslav


Další informace:

Redakce a
Občanské sdružení
Zbraslav.info

Právě procházíte

Televize natáčela na Zbraslavi nový dokument

(1 - user rating)

Začátkem srpna ČT natáčela v Ottově vile část dokumentu o Emanuelu Voskovi, o kterém jsme už také přinesli článek uložený teď v rubrice Ze zbraslavských archivů (zde). Měl podíl na vzniku republiky a na neviditelné frontě zpravodajských služeb se aktivně zúčastnil válečného konfliktu s nacistickým Německem. Konec života strávil Emanuel Voska v komunistických lágrech.
Zanechal stopu i na Zbraslavi. Jeho osobou se dlouhodobě zabývá dr. Dagmar Hájková z Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR, která je také iniciátorkou natáčení tohoto dokumentu. Položili jsme jí v souvislosti s natáčením několik otázek, které vám nyní předkládáme.


ZI: Jméno Emanuel Voska nepatří mezi běžně připomínané protagonisty českého protihabsburského odboje. Čím Vás, jako historičku, zaujal natolik, že se jeho osobnosti dlouhodobě věnujete?

DH: S touto neobyčejnou postavou české historie jsem se začala zabývat již dávno. V roce 1988 jsem se shodou náhod seznámila s paní Villou Bechyňovou, dcerou Emanuela Vosky a už první setkání na mě silně zapůsobilo. Po hořkých životních zkušenostech vážila sice při prvním setkání každé slovo, přesto otevřeně hovořila o hrůzách let padesátých, kdy byla celá její rodina tvrdě perzekvována. Především však mluvila o osudech svého otce, jehož obdivovala – pro odvahu, vitalitu a vlastenectví. Bylo zcela přirozené, že jsem se tehdy rozhodla, že se pokusím dozvědět o Voskových osudech co nejvíce. Materiálů jsem nakonec nalezla hodně, ale čím více jsem jich četla, tím více jsem poznávala komplikovanost Voskovy osobnosti, který byl svým naturelem dobrodruh a který toho zažil tolik, že by to jiným stačilo na deset životů.

ZI: Jeho osobě jste již věnovala odbornou studii a nyní jste iniciovala natočení pořadu v České televizi. O čem pořad bude?

DH: Hlavní iniciativa vzešla od režiséra Miloslava Kučery, který je, podobně jako já, fascinován Voskovými osudy. Pořad se připravuje v rámci cyklu Neznámí hrdinové a bude vysílán v listopadu letošního roku. Při jeho přípravě, když jsme byli svázáni časovým ohraničením délky dokumentu, jsme si o to více uvědomovali, že připomenout všechny Voskovy aktivity je neobyčejně obtížné. Přesto jsme se snažili podchytit důležité etapy jeho života. Od mládí v Kutné Hoře, přes odchod do Spojených států, spolupráci s T. G. Masarykem za první světové války, život za první Československé republiky, opětný odchod do Ameriky v březnu 1939 a působení v amerických zpravodajských službách, až po věznění v padesátých letech minulého století.

ZI:Z Vaší studie "Naše česká věc. Češi v Americe za první světové války", publikované v nakladatelství Lidové noviny v loňském roce,  vyplývá, že E. Voska byl nejen výraznou postavou americké krajanské komunity, zapojené do protirakouských aktivit, ale že byl i postavou kontroverzní, často svými odpůrci kritizovanou. Bude i tento fakt v pořadu zmíněn?

DH: Čím více jsem se toho o Voskovi dozvídala, tím více jsem si uvědomovala, že tato historická postava je ještě zajímavější, než jsem očekávala. V očích jedněch byl největším českým špionem první světové války, v očích druhých si většinu svých spektakulárních úspěchů vymyslel. Bádání o Voskovi je chůze po tenkém laně, badatel balancuje mezi reálnými fakty, polopravdami a výmysly. Sám Voska byl dobrodružný typ, se sklonem nadchnout sebe i ostatní, s užitečnou i nebezpečnou schopností ovlivňovat a přesvědčovat.
Domnívám se, že Voska byl člověk do nepohody či do krizových situací, v nichž dokázal osvědčil svůj smysl pro improvizaci i schopnost netradičních postupů, které ne vždy byly oceněny v klidných dobách míru, ale zůstat stranou politického dění mu bylo bytostně cizí. Voska možná nebyl bezezbytku kladný hrdina, to ovšem neznamená, že hrdina nebyl. I takto jsme chtěli Vosku divákům představit.

ZI: Proč se natáčelo i na Zbraslavi? 

DH: V roce 1919 se Voska s celou rodinou vrátil do Československa. Přišlo mu přirozené se vrátit do země, o jejíž vznik se také přičinil. Pokoušel se obchodovat, pořádal přednášky a byl aktivním členem mnoha spolků. S rodinou se usadil na Zbraslavi ve vile nakladatele Otty. Zde ho navštěvovala řada známých osobností, mezi nimi např. významný sociální demokrat a tchán jeho dcery Villy, Rudolf Bechyně. Nedaleko vily postavil hotel, kterému dal poměrně honosný název Ritz. Masaryk, který měl Vosku za naivního fantastu, mu na to se smíchem řekl, že by se spíše měl jmenovat Nic. Každopádně však Voska právě zde poskytl po nástupu Hitlera k moci v Německu v roce 1933 ubytování německým antifašistům. Voska se také zasloužil o to, že na náměstí ve Zbraslavi stojí pomník obětem první světové války. 

ZI: A závěrem ještě dotaz na vaše záměry. Prý připravujete knížku o této polozapomenuté postavě naší historie?

DH: Přátelé se mě často ptají, kdy už konečně vydám knihu o Voskovi. Musím se přiznat, že  studii o jeho životě za první světové války jsem dopsala již před hodnou dobou. Snad proto, že se Voskou zabývám – s většími či menšími přestávkami – tak dlouhou dobu, mám pokoru před tématem. Možná, že i Vaše otázka mě přiměje k tomu, abych rukopis konečně dala nakladateli a aby tak kniha s názvem Krycí jméno Victor v dohledné době vyšla.  

ZI: Děkujeme za rozhovor a těšíme se na dokument v ČT i na knížku, ve které jistě najdeme i něco o Zbraslavi.e-max.it: your social media marketing partner
 
Náš facebook
Hledání
Přihlášení
Kalendář akcí
únor 2020
Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Nejbližší akce
Žádné události
Prodej bytu Zbraslav

http://zbraslav.info/images/stories/spojaru%20pro%20facebook_ik.jpg

PRODÁM BYT 3+1, mezonet,
96m2 + balkon 6m2, OV,
Praha 5 - Zbraslav

VÍCE INFO ZDE

Polední menu on-line

On-line jídelní lístky
zbraslavských restaurací
s polední nabídkou


DARWIN

LUBOR

NAD KRÁLOVNOU

PATIUM

PIZZA ANTONIO

ŠKODA LÁSKY

U JÁRINA

U PŘÍSTAVU

U ŽEMLIČKŮ

JÍDELNA ZŠ

Anketa
Jak se dnes máte?
 
Počasí

Počasí

Datum a čas
Spolupracující weby

zbraslavhistorie.info
Vynikající web nabitý informacemi o historii Zbraslavi, různými články, historickými zajímavostmi i fotografiemi.
*
www.praha16.cz
Noviny Prahy 16. Nezávislé noviny od roku 2002 pro Prahu 16 - Radotín, Zbraslav, Lipence, Velkou Chuchli a Lochkov.
*
www.zamek-mnisek.cz

Internetové stránky zámku Mníšek pod Brdy. Prohlídky zámku, výstavy, akce pro děti, svatby, konference. Celoroční provoz.
*
www.prahounakole.cz
Informační a asistenční centrum pro všechny cyklisty. Podrobná cyklomapa, asistence cyklistům.
*
SouthPrague.Net
Počítačová komunitní síť, internet.
*

Cestování MHD

jizdnirady.idnes.cz
idos.cz

vyhledání spojení, jízdní řády,
kombinovaná doprava, MHD + vlaky + autobusy
*
www.dpp.cz
Dopravní podnik Praha
vyhledání spojení, aktuality, jízdní řády, omezení v dopravě, mimořádné události, zajímavost

*
www.ropid.cz
Organizace pražské
integrované dopravy

mimořádnosti v provozu, výluky, jízdní řády, mapy, zastávková tabla, tarify a ceny
*
www.cd.cz
České dráhy
vlaková spojení, e-mapa, info, jízdné a slevy, nákup jízdenek on-line, kalendář železničních akcí
*

Cestování autem

kamery.praha.eu
 Interaktivní mapa, kamery - možnost trvalého nastavení, radary, teplota vozovky, uzavítky, aktuální informace.
*
www.praha.eu
Dopravní informace Hl.města Prahy
Místa měření rychlosti, aktuální informace, dopravní omezení a uzavírky.

*
www.auto.idnes.cz
Plynulost dopravy, události, uzavírky, kamery, mapa.
*
www.zakruta.cz
Aktuální dopravní situace, nehody, uzavírky aktuální i dlouhodobé.
*
www.tsk-praha.cz

Technická správa komunikací
Nehody, kamery, zasílání upozornění na blížící se čištění komunikací, aktuální obsazenost P+R, info pro cyklisty, hlášení poruch.

*

Pro cyklisty

mapa.prahounakole.cz
on-line mapa - cyklotrasy, uzavírky, problematická místa, MHD, stojany
*
www.praha.eu
Praha cyklistická
důležité informace, odkazy, zajímavosti

*
prazskecyklostezky.cz
vyhledávání cyklotras, popis cyklostezek, mapa
*
www.tsk-praha.cz
sčítání cyklistů, mapa, přehled cyklotras 
*

Logo Zbraslav.info

Logo informačního serveru Zbraslav.info, Praha 5 - Zbraslav

Znak Městské části Praha - Zbraslav

er"> Zpět k aktualitám