Kamera Zbraslavské náměstí

Kamera - Zbraslavské náměstí

Náhodná fotka
Kontaktní údaje

WWW.ZBRASLAV.INFO
Informační server o Zbraslavi


Redakce:


info@zbraslav.info
www.zbraslav.info
Facebook.com/Zbraslav.infoProvozovatel:

Občanské sdružení Zbraslav.info
Spojařů 1252
156 00 Praha 5 - Zbraslav

 info@zbraslav.info

IČ: 26557371

Banka: 4388384001/5500

 

Logo informačního serveru Zbraslav.info, Praha 5 - Zbraslav

Znak Městské části Praha - Zbraslav


Další informace:

Redakce a
Občanské sdružení
Zbraslav.info

Právě procházíte Aktuality Reportáže a rozhovory Vše Římané na Zbraslavi

Římané na Zbraslavi

(3 - user rating)

Římané na keltském územíPočátkem letošního srpna navštívili naši Zbraslav Římané. Ve své charakteristické zbroji, se štíty a zbraněmi. Že jste je propásli? Nevadí, díky reportáži a fotografiím se můžete i vy podívat, jak trénovali pod Závistí.
Mimochodem, doopravdy zřejmě římští vojáci nikdy Závist nenavštívili (viz. info dále v článku), hranice římské říše tvořilo okolí Dunaje, ale kdo ví, třeba se někdy ke kopcům u soutoku Vltavy a Berounky nějaký ten legionář zatoulal...


Římská patrola na Zbraslavi 04/08/2012
Připravila: Tita Iuventia Martia

V této krátké reportáži se dozvíte, jak se nám zadařila akce poblíž opida Závist. Bývalé keltské opidum se nachází v Praze - Zbraslavi, cestou na hradiště je také možnost navštívit místní mini ZOO. Zaparkovat lze například u místního vlakového nádraží, případně se na místo vydat vlakem či autobusem MHD, případnou žízeň a hlad lze zahnat v tématické hospůdce U Kelta (poblíž náměstí). 

...i vrh pilem Na akci se nás sešlo relativně poskromnu: tři římští vojáci a jeden římský občan, ale i tak celý podnik stál za to. Počasí bylo samozřejmě extrémní - tentokrát sice nepršelo, ale bylo příšerné horko a dusno, jak to tak už bývá, když se rozhodnete se někam vypravit. Spolu s námi Římany šel také náš kamarád Tomáš, který nám nafotil fotky, které si můžete prohlédnout v naší fotogalerii. Autem z centra Prahy jsme my, tj. já, Appius, Titus Flavius a Titus Novius, vyrazili někdy po druhé odpolední a na místo jsme dorazili někdy kolem třetí. Po té, co jsme se nastrojili do zbrojí, vyrazili jsme směr místní mini ZOO na zvířátka. Už cestou vzniklo pár pěkných fotek a u kolemjdoucích či kolemjedoucích turistů jsme vzbuzovali pochopitelně zájem - Římané jsou tady!!

Původním plánem bylo "obsadit ve jménu velkého Říma" místní zbytky, kdysi bohatého keltského opida, nicméně mně se ozvalo zranění nohy z předchozí akce (Pochod na Olomoucku) a kromě toho bylo opravdu nesnesitelné horko a dusno. Došli jsme k zdejšímu altánku, kde jsme se rozhodli odpočinout si a trochu si zabojovat - k velké radosti procházejících rodin s dětmi (děti byly nadšené). Všechno probíhalo dobře, až na dvě drobné "nehody": první byla ta, že jsem poněkud podcenila horko a dusno a poněkud přecenila své momentální fyzické síly a byla jsem nucena boj přerušit a odpotácet se na lavičku - organizmus nahlásil přehřátí, únavu, nedostatek tekutin a hrozilo, že se v celé své parádě odporoučím k zemi. Všechno ale dobře dopadlo: došlo k občerstvení a ochlazení vojska pitnou vodou a mohlo se bojovat dál. Zkoušeli jsme také hod pilem, tedy přesněji: já a Tiberius Flavius. První hod, druhý hod, třetí hod - a další "nehoda" byla na světě - Tiberiovo pilum nevydrželo "nápor nepřítele" a rozpadlo se - nutno dodat, že k našemu velkému úžasu. Jelikož už hodina pomalu pokročila a z nás lil pot, rozhodli jsme se, že se Boj zblízka... vydáme zpět, k našemu štábnímu vozidlu. Cesta zpět už probíhala bez zastávky a bez jakékoliv "nehody". Závěr akce nás všechny potěšil asi nejvíce: když jsme se již vysvlékali ze zbrojí a chystali se k odjezdu, nejdříve nesměle, pak již s odhodláním, vzali naše stanoviště útokem dva kluci a za nimi přišly i jejich maminky. S velkou radostí a nadšením jsme tak klukům vypůjčili své meče, svá kopí, štíty a další vybavení, aby si jej mohli všechno hezky ozkoušet. Maminky se také zajímali, především o váhu celého našeho vybavení, o různé předměty dení potřeby (psací tabulky, stříbrné šperky, keramický kalíšek, čutora atp.), které jsme měli s sebou, obzvláště se líbily římské mince. Titus Novius také ukázal Tzv. Spintrie (jakési žetony do nevěstinců). Tyto Spintrie fungují u nás jako hádanka pro diváky: "Zda - li uhádnete, na co je toto?"

Po té, co jsme se rozloučili s nadšenými kluky a s jejich maminkami, dobalili jsme věci a vydali se zpět do centra našeho velkoměsta. Titus Novius a Tiberius Flavius se vydali domů (Tita Novia v neděli čekala cesta do Velké Bystřice) a já s Appiem, spolu s naším fotografem Tomášem, jsme se vydali do blízké hospůdky na něco dobrého k snědku a k pití. Akce Zbraslav se tedy, alespoň dle mého názoru, vydařila, a to i přesto, že "obsazení" keltského území pro Řím, bylo nutné pro nepříznivé podmínky prozatím odložit.

Celá fotogalerie ke shlédnutí zde: www.castraromana.cz/Galerie_Zbraslav_2012.html 


O sdružení Castra Romana

Titus a Appius trénujíSHŠ CASTRA ROMANA, o.s. byla založena v roce 2010 skupinou nadšenců, kteří si zamilovali jak antický Řím, tak především jeho armádu - slavné a téměř neporazitelné jednotky, profesionálně vycvičené a dobře vyzbrojené vojsko, s důkladným výcvikem, vynikající disciplínou.

Cílem občanského sdružení je zobrazování života vojáků Římské říše a život civilních obyvatel v dobách dávno minulých, dále pak vzdělávací a charitativní činnost (vystoupení pro handicapované, pro děti a ve školách), účast na tématických akcích (v ČR i v zahraničí), komunikace s ostatními spolky zabývajícími se antikou. V současnosti má 14 členů a klub prošel razantní proměnou, která vedla k celkovému zkvalitnění výstroje a výzbroje členů a k celkovému zlepšení se na všech frontách v oblasti římského reenactingu.

Věříme, že zaujmeme i další opravdové nadšence antického Říma, kteří se k nám v budoucnu připojí.

Kontakt na sdružení:
Radka Hlaváčová, Teserarius Titus, +420 736 767 571, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.castraromana.cz 
www.facebook.com/pages/SHŠ-Castra-Romana-malí-Římané/134337479953460 


Článek pana Alexandra Koloucha o římských vojácích na území Čech

http://www.home.karneval.cz/0353861801/pictures/background/rl.jpgÚzemí ČR nikdy nebylo součástí římské říše. Nacházelo se nedaleko jejích hranic, poblíž dunajského limitu. I přesto bylo římskou říší značně ovlivňováno. Právě především v příhraničních oblastech se rozvinul čilý obchod a samozřejmě byly navázány i intenzivní diplomatické styky s různými barbarskými kmeny, ovšem i do vzdálenějších oblastí barbarika se díky obchodu a službě germánských bojovníků v římském vojsku dostávaly nejrůznější předměty římské provenience, přičemž nemalou roli v tomto procesu hrála samozřejmě i jantarová stezka. Hlavně v příhraničních oblastech byl vliv římské kultury nesmírně silný, přičemž se neomezoval jen na aristokracii, ale zasahoval do jisté míry i ostatní členy společnosti. Přestože po většinu času, kdy spolu římská říše a Germáni na našem území sousedili, bylo jejich soužití mírové a přátelské, je logické, že při takovéto konstelaci docházelo občas také ke konfliktům, a na naše území v důsledku toho vkročily nejen boty římských obchodníků a diplomatů, ale také charakteristickými cvočky pobité caligy římských vojáků. Pokračování zde.

Stránky věnované římskému vojenskému umění  - články, bibliografie, fórum, odkazy:  ŘÍMSKÉ LEGIE

 

Římané za humny!

Římané za humny! Pořad České televize. http://www.ceskatelevize.cz/porady/1089389708-rimane-za-humny/Dokumentární film objevující dosud neznámé stopy jedné z nejstarších vyspělých kultur na našem území i v celém podunajském regionu.

"Film vypráví příběhy římských vojáků i germánských náčelníků, kteří proti sobě vedou neúprosný boj, ale také zakládají nejvýznamnější města celé oblasti a společně „provozují“ jantarovou cestu kolem řeky Moravy. V dokumentu se ve velká míře objeví nejvýznamnější archeologické lokality a nálezy nalezené na v České republice, na Slovensku, v Rakousku a v Maďarsku. Díky archeologickým výzkumům se podařilo zrekonstruovat fascinující římský vojenský a obranný systém, každodenní život vojáků i stavbu předsunutých táborů.
Diváci se mohou těšit na skutečnou raritu – poklad z hrobu germánského krále nalezeného u Mušova na jižní Moravě. A také na legionáře, gladiátory a germánské válečníky.
Scénář a režie Zora Cejnková."

Ke shlédnutí na adrese  www.ceskatelevize.cz/porady/1089389708-rimane-za-humny/.


Římské nálezy v Olomouci

Téměř dva tisíce let staré nálezy z tábora římské armády v olomoucké čtvrti Neředín - článek na Idnes.cz zde.e-max.it: your social media marketing partner
 
Náš facebook
Hledání
Přihlášení
Kalendář akcí
leden 2019
Po Út St Čt So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Nejbližší akce
Žádné události
Prodej bytu Zbraslav

http://zbraslav.info/images/stories/spojaru%20pro%20facebook_ik.jpg

PRODÁM BYT 3+1, mezonet,
96m2 + balkon 6m2, OV,
Praha 5 - Zbraslav

VÍCE INFO ZDE

Polední menu on-line

On-line jídelní lístky
zbraslavských restaurací
s polední nabídkou


DARWIN

LUBOR

NAD KRÁLOVNOU

PATIUM

PIZZA ANTONIO

ŠKODA LÁSKY

U JÁRINA

U PŘÍSTAVU

U ŽEMLIČKŮ

JÍDELNA ZŠ

Anketa
Jak se dnes máte?
 
Počasí

Počasí

Datum a čas
Spolupracující weby

zbraslavhistorie.info
Vynikající web nabitý informacemi o historii Zbraslavi, různými články, historickými zajímavostmi i fotografiemi.
*
www.praha16.cz
Noviny Prahy 16. Nezávislé noviny od roku 2002 pro Prahu 16 - Radotín, Zbraslav, Lipence, Velkou Chuchli a Lochkov.
*
www.zamek-mnisek.cz

Internetové stránky zámku Mníšek pod Brdy. Prohlídky zámku, výstavy, akce pro děti, svatby, konference. Celoroční provoz.
*
www.prahounakole.cz
Informační a asistenční centrum pro všechny cyklisty. Podrobná cyklomapa, asistence cyklistům.
*
SouthPrague.Net
Počítačová komunitní síť, internet.
*

Cestování MHD

jizdnirady.idnes.cz
idos.cz

vyhledání spojení, jízdní řády,
kombinovaná doprava, MHD + vlaky + autobusy
*
www.dpp.cz
Dopravní podnik Praha
vyhledání spojení, aktuality, jízdní řády, omezení v dopravě, mimořádné události, zajímavost

*
www.ropid.cz
Organizace pražské
integrované dopravy

mimořádnosti v provozu, výluky, jízdní řády, mapy, zastávková tabla, tarify a ceny
*
www.cd.cz
České dráhy
vlaková spojení, e-mapa, info, jízdné a slevy, nákup jízdenek on-line, kalendář železničních akcí
*

Cestování autem

kamery.praha.eu
 Interaktivní mapa, kamery - možnost trvalého nastavení, radary, teplota vozovky, uzavítky, aktuální informace.
*
www.praha.eu
Dopravní informace Hl.města Prahy
Místa měření rychlosti, aktuální informace, dopravní omezení a uzavírky.

*
www.auto.idnes.cz
Plynulost dopravy, události, uzavírky, kamery, mapa.
*
www.zakruta.cz
Aktuální dopravní situace, nehody, uzavírky aktuální i dlouhodobé.
*
www.tsk-praha.cz

Technická správa komunikací
Nehody, kamery, zasílání upozornění na blížící se čištění komunikací, aktuální obsazenost P+R, info pro cyklisty, hlášení poruch.

*

Pro cyklisty

mapa.prahounakole.cz
on-line mapa - cyklotrasy, uzavírky, problematická místa, MHD, stojany
*
www.praha.eu
Praha cyklistická
důležité informace, odkazy, zajímavosti

*
prazskecyklostezky.cz
vyhledávání cyklotras, popis cyklostezek, mapa
*
www.tsk-praha.cz
sčítání cyklistů, mapa, přehled cyklotras 
*

Logo Zbraslav.info

Logo informačního serveru Zbraslav.info, Praha 5 - Zbraslav

Znak Městské části Praha - Zbraslav

er"> Zpět k aktualitám Aktuality Reportáže a rozhovory Vše Římané na Zbraslavi