Kamera Zbraslavské náměstí

Kamera - Zbraslavské náměstí

Náhodná fotka
Kontaktní údaje

WWW.ZBRASLAV.INFO
Informační server o Zbraslavi


Redakce:


info@zbraslav.info
www.zbraslav.info
Facebook.com/Zbraslav.infoProvozovatel:

Občanské sdružení Zbraslav.info
Spojařů 1252
156 00 Praha 5 - Zbraslav

 info@zbraslav.info

IČ: 26557371

Banka: 4388384001/5500

 

Logo informačního serveru Zbraslav.info, Praha 5 - Zbraslav

Znak Městské části Praha - Zbraslav


Další informace:

Redakce a
Občanské sdružení
Zbraslav.info

Právě procházíte Aktuality Reportáže a rozhovory Vše Zbraslav má kandidáta na prezidenta

Zbraslav má kandidáta na prezidenta

(2 - user rating)

Vladimír Dlouhý, zbraslavský kandidát na prezidentaDo boje o prezidentský post se před několika týdny zapojil i Vladimír Dlouhý. Ekonom, bývalý politik, poradce, vysokoškolský pedagog... a v neposlední řadě i obyvatel Zbraslavi. Jaké jsou jeho postřehy ohledně místa, kde už téměř deset let se svou rodinou žije? "Ptejte se na cokoliv", řekl se sympatickým úsměvem, když ho redaktorky Zbraslav.info navštívily v jeho malostranské kanceláři. A tak jsme se ptaly.


Právě si připomínáme desetileté výročí ničivých povodní v roce 2002. Bydleli jste už tehdy na Zbraslavi?
V té době jsme měli hotovou hrubou stavbu. Těsně před povodní byla v domě už i část vzduchotechniky a, tuším, plynový kotel, a to jsme museli všechno vyhodit, naštěstí stavba byla pojištěna. Náš dům byl poslední, který voda zasáhla. S povodněmi jsme si užili hodně, protože tenkrát jsme na Zbraslavi ještě nežili, bydleli jsme na Starém Městě, a odtamtud jsme byli evakuováni, včetně kanceláře. Dům, který jsme stavěli, byl pod vodou. Bylo to těžké. 

Na svých webových stránkách zmiňujete pomoc rodinám, postiženým povodněmi. Pomáhali jste přímo na Zbraslavi? 
Tenkrát žena, která je z Děčína, sedla a objela v této oblasti nejvíc postižené obce a pomáhali jsme tam. Jedné rodině jsme koupili například pračku a zaplatili tříměsíční nájemné. 

Proč jste si jako místo k životu vybrali právě Zbraslav? 
Hledali jsme už nějakou dobu místo, kde bychom bydleli. Jeden známý v té době taky sháněl v Praze něco ke koupi, a tehdy žena zjistila, že je volný prostor v Žitavského ulici proti divadlu (dnešní Městská zahrada, pozn. red.). Pozemek se známému nelíbil, my jsme ale cestou zpátky ještě projížděli Zbraslav a objevili o něco dál velký zarostlý pozemek a na něm malý domek, spíše na zbourání. Já trochu váhal, protože mám rád výšky a výhledy, ale je tam hezký pohled na Závist a je to kus pod Belvederem. Nakonec jsme ho koupili, domek zbourali a postavili nový dům. 

Jak jste si zvykl na život na Zbraslavi? 
Byl jsem vždycky městské dítě, takže pro mě to změna byla. Od narození jsem žil v činžáku na Vinohradech, pak jsem bydlel na Veletržní, pak krátce ve Stodůlkách a na Starém Městě. Tohle bylo poprvé v životě, přesně v padesáti letech, kdy jsem se přestěhoval do domu se zahradou. Byla to tedy změna, pěkná, příjemná, a byla dána hlavně mojí manželkou, která v Děčíně vždycky měla zahrádku, zahrady dokonce buduje a získala za to už i ceny. Zahrada je její práce a jsem na ni pyšný. Jinak Zbraslav má obrovskou výhodu, že je ještě součástí Prahy, jezdí tam MHD, a současně je to už trochu venkov. Pro člověka, jako jsem já, je důležité i to, že jsem nyní za 17 minut na letišti, že jsem rychle na druhé straně na dálnici, že pokud „nezlobí“ Strakonická, tak jsem za 20 minut u Národního divadla a v centru. Jezdím a běhám po cyklostezce, v blízkosti je golfové hřiště... Mezi různými okraji Prahy, kde lidé bydlí, se mi Zbraslav zdá jedna z nejlepších. My jsme tam celá rodina moc rádi. 

Jaká místa na Zbraslavi jsou vaše oblíbená? 
Náměstí, zpočátku jsem si říkal, že by se tu mělo něco změnit, ale možná ne. Zámek je krásný, i když nechci spekulovat, jaký bude jeho další osud. Se ženou chodíme rádi na Belveder, na hřbitov a ke kostelíku (na Havlíně, pozn. red.), je tam spousta hezkých míst. I nabídka služeb se poslední dobou zlepšila. Je tu knihkupectví, květinářství, žena si pochvaluje řeznictví. Z restaurací máme nejradši Barabiznu. 

Vladimír Dlouhý, zbraslavský kandidát na prezidentaVí se o vás, že jste nadšený sportovec. Jezdíte na kole, běháte, hrajete golf. Kde sportujete?
Zbraslav obecně je z hlediska sportování dobrá. Na Brdy jezdíme na kolech, chodíme tam pěšky i na houby, můžete odsud dělat různé cyklistické okruhy, jezdím např. přes most do Vraného, nahoru do Zvole a zpátky přes Modřany a po cyklostezce, mám různé okruhy, třeba i 60 km. V zimě lze odsud vyrážet na běžkách, je tu golf, tenis. Zbraslav je na sport bezvadná.

A jak je to u vás s golfem? Jaká jamka na zbraslavském golfovém hřišti je například vaše nejoblíbenější a jaká je pro vás nejtěžší? 
Co se týče golfu, v okolí je v okruhu jedné hodiny mnoho hřišť, pro golfisty je to ideální. Osobně nemám čas moc chodit na hřiště, ale alespoň jednou týdně se snažím chodit na driving, třeba na Líšnici. Nejtěžší jamka na zbraslavském hřišti pro mě je čtrnáctka, nejhezčí... dvanáctka je hezká, vlevo voda a nahoře green, ta je fajn. (následuje zasvěcený rozhovor o golfu, hřištích v okolí a jamkách na zbraslavském hřišti, pozn. red.) 

Navštěvujete tradiční zbraslavské akce, jako je Vejvodova Zbraslav nebo jízda veteránů, případně další? 
Na Vejvodově Zbraslavi jsem ještě nebyl, ale nedávno jsme viděli cestou z náměstí, jak proti nám jeli veteráni na kolech. To bylo krásné. 

Sledujete různé zbraslavské kauzy? Máte např. názor na kauzu „Radotínská jezera“? 
Sleduje je hlavně manželka (smích). Doma proběhla před časem akce „zeď“, myslím protipovodňová, kdy já jsem se spíše obával, aby stavba nezkazila kontakt s Vltavou. Žena jakožto stavební inženýrka víc prožívala stavbu domu a hůř než já nesla povodeň, a naopak podepsala petici za výstavbu zdi. Já jsem nepodepsal proti, ale nepodepsal jsem ani pro. Nedávno cestou z Barabizny kolem veteriny, kam mimochodem jezdíme s kocourem, jsem si všiml, že zeď začíná být porostlá zelení a začíná být i docela hezká. Takže zeď vyhrála manželka (se smíchem). O kauze jezera moc nevím, kromě toho, že uprostřed golfu se těží štěrk a moc hezké to není, na druhé straně jsem rád za každou ekonomickou aktivitu. Pokud by to vedlo k tomu, že se celý prostor vylepší a zatraktivní, asi bych byl pro. 

Jak se stavíte k případné možnosti bytové zástavby Boroviček, o níž se nedávno začalo diskutovat? 
Určitě by se mi nelíbilo, kdyby tam vzniklo něco vysokého. Vzhledem k tomu, že vedle už velká zástavba bytů je, a musím říct, že se mi jejich architektura docela líbí, jestli by se to mělo rozšířit i tam, kde ten prostor momentálně není nikterak přírodní, asi by mi to moc nevadilo. Bylo by ale dobré, aby v takovém případě ten, kdo tam má podnikatelský záměr, v němž má zakomponovaný zisk, Zbraslavi něco nabídl, ať už by to byla školka nebo cokoliv, čemu se dřív říkalo občanská vybavenost. Jinak ale o projektu nic nevím. 

Zbraslav, stejně jako jiné obce, bojuje o finance na nejrůznější projekty na zvelebování obce, ve zdejším rozpočtu ani v rozpočtu hlavního města na podobné „nadstandardní“ projekty nejsou peníze. Máte jako ekonom nějakou radu, kde peníze získat? 
Jako ekonom rozhodně žádný recept nemám. Jsem makroekonom, který se naopak snaží hlídat, aby se naše země jako celek nezdlužovala, a hledat v dnešní ekonomicky těžké době křehkou rovnováhu mezi rozpočtovou disciplinou a hospodářským růstem. Současně se všechny vlády snaží zlepšit podmínky pro podnikání na mikroekonomické úrovni. Slabou útěchou může být, že i v mnohem bohatších a vyspělejších zemích tyto problémy dnes řeší. Já bych samozřejmě na projekty na zvelebování obce hledal místní podnikatelské subjekty, které jsou schopny se na nich podílet, rozhodně ale nemám žádný zázračný recept.

Podporujete nějaké místní aktivity? 
Na mě se obrací mnoho lidí s žádostí o podporu, ale nelze každému vyhovět. Finančně jsme podporovali Slavnosti Elišky Přemyslovny, sami jsme na Zbraslavi investovali do nemovitosti v sousedství. V současné době si přispívám na kampaň, a až skončím v říjnu práci s klienty, což jako kandidát na prezidenta musím, budeme žít z úspor. Místním aktivitám jsem se zatím aktivně příliš nevěnoval, takže teď by mi připadalo trochu pokrytecké v rámci kampaně najednou vyskočit a mávat zbraslavským praporem. 

Vladimír Dlouhý, zbraslavský kandidát na prezidentaKdyby jste se stal prezidentem, žil byste dál na Zbraslavi? Měla by Zbraslav z toho, že její občan  má takovou funkci, nějaký prospěch? 
Zaprvé, já nechci vůbec spekulovat, jaký bude výsledek mého snažení a kampaně. Zatím jsou podobné úvahy naprosto předčasné. Za druhé, my bychom za každých okolností, pokud by to bylo jen trochu možné, do konce života rádi zůstali žít na Zbraslavi. A za třetí, slovo prospěch je v tomto smyslu poněkud nevhodné, ale vždy rád Zbraslavi pomohu. Myslím, že Zbraslav je mi souzena do konce života.

Proč jste se po mnoha letech, kdy jste se politicky neangažoval, rozhodl právě pro prezidentskou kandidaturu?
Protože je to individuální volba, já nemám nějaké blízké vztahy s politickými stranami, to zaprvé. Za druhé, protože mě štve spousta věcí, jako to štve mnoho dalších lidí, to je silný motiv, obzvlášť když jsem před patnácti a více lety v politice lidem leccos sliboval. A také mám pocit, že mám co nabídnout. V mládí jsem byl akademicky činný, pak jsem získal zkušenosti v politice a teď jsem patnáct let v soukromém sektoru. Umím jazyky, mám vztahy po světě, tak to zkouším nabídnout a uvidíme.

Kdyby to nevyšlo, uvažujete o tom, že byste se dál angažoval v politice? Nechtěl byste například založit vlastní politickou stranu? 
Asi bych zůstal více aktivní, ale já už jsem byl aktivní předtím, jako člen NERVu, byl jsem ve vládní komisi pro energetiku, vystupuju na různých konferencích, založil jsem nadaci. Vlastní politická strana není něco, co mě láká, i když nikdy neříkejte nikdy.

Co kandidatura na starostu Zbraslavi, pokud by nevyšel prezidentský post?
To je zajímavá kombinace (směje se). Ta mě ještě nenapadla.

Děkujeme za rozhovor.


Poznámka redakce
Pokud se chcete blíže seznámit s prezidentským programem a vizemi pana Vladimíra Dlouhého či s momentálně probíhající akcí Dlouhý běh, kdy si občané mohou s panem Dlouhým zaběhat na různě dlouhých tratích, doporučujeme navštívit jeho kandidátské stránky www.vdlouhy.cz nebo www.facebook.com/vdlouhy.

e-max.it: your social media marketing partner
 
Náš facebook
Hledání
Přihlášení
Kalendář akcí
září 2018
Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Nejbližší akce
Žádné události
Prodej bytu Zbraslav

http://zbraslav.info/images/stories/spojaru%20pro%20facebook_ik.jpg

PRODÁM BYT 3+1, mezonet,
96m2 + balkon 6m2, OV,
Praha 5 - Zbraslav

VÍCE INFO ZDE

Polední menu on-line

On-line jídelní lístky
zbraslavských restaurací
s polední nabídkou


DARWIN

LUBOR

NAD KRÁLOVNOU

PATIUM

PIZZA ANTONIO

ŠKODA LÁSKY

U JÁRINA

U PŘÍSTAVU

U ŽEMLIČKŮ

JÍDELNA ZŠ

Anketa
Jak se dnes máte?
 
Počasí

Počasí

Datum a čas
Spolupracující weby

zbraslavhistorie.info
Vynikající web nabitý informacemi o historii Zbraslavi, různými články, historickými zajímavostmi i fotografiemi.
*
www.praha16.cz
Noviny Prahy 16. Nezávislé noviny od roku 2002 pro Prahu 16 - Radotín, Zbraslav, Lipence, Velkou Chuchli a Lochkov.
*
www.zamek-mnisek.cz

Internetové stránky zámku Mníšek pod Brdy. Prohlídky zámku, výstavy, akce pro děti, svatby, konference. Celoroční provoz.
*
www.prahounakole.cz
Informační a asistenční centrum pro všechny cyklisty. Podrobná cyklomapa, asistence cyklistům.
*
SouthPrague.Net
Počítačová komunitní síť, internet.
*

Cestování MHD

jizdnirady.idnes.cz
idos.cz

vyhledání spojení, jízdní řády,
kombinovaná doprava, MHD + vlaky + autobusy
*
www.dpp.cz
Dopravní podnik Praha
vyhledání spojení, aktuality, jízdní řády, omezení v dopravě, mimořádné události, zajímavost

*
www.ropid.cz
Organizace pražské
integrované dopravy

mimořádnosti v provozu, výluky, jízdní řády, mapy, zastávková tabla, tarify a ceny
*
www.cd.cz
České dráhy
vlaková spojení, e-mapa, info, jízdné a slevy, nákup jízdenek on-line, kalendář železničních akcí
*

Cestování autem

kamery.praha.eu
 Interaktivní mapa, kamery - možnost trvalého nastavení, radary, teplota vozovky, uzavítky, aktuální informace.
*
www.praha.eu
Dopravní informace Hl.města Prahy
Místa měření rychlosti, aktuální informace, dopravní omezení a uzavírky.

*
www.auto.idnes.cz
Plynulost dopravy, události, uzavírky, kamery, mapa.
*
www.zakruta.cz
Aktuální dopravní situace, nehody, uzavírky aktuální i dlouhodobé.
*
www.tsk-praha.cz

Technická správa komunikací
Nehody, kamery, zasílání upozornění na blížící se čištění komunikací, aktuální obsazenost P+R, info pro cyklisty, hlášení poruch.

*

Pro cyklisty

mapa.prahounakole.cz
on-line mapa - cyklotrasy, uzavírky, problematická místa, MHD, stojany
*
www.praha.eu
Praha cyklistická
důležité informace, odkazy, zajímavosti

*
prazskecyklostezky.cz
vyhledávání cyklotras, popis cyklostezek, mapa
*
www.tsk-praha.cz
sčítání cyklistů, mapa, přehled cyklotras 
*

Logo Zbraslav.info

Logo informačního serveru Zbraslav.info, Praha 5 - Zbraslav

Znak Městské části Praha - Zbraslav

er"> Zpět k aktualitám Aktuality Reportáže a rozhovory Vše Zbraslav má kandidáta na prezidenta