Kamera Zbraslavské náměstí

Kamera - Zbraslavské náměstí

Náhodná fotka
Kontaktní údaje

WWW.ZBRASLAV.INFO
Informační server o Zbraslavi


Redakce:


info@zbraslav.info
www.zbraslav.info
Facebook.com/Zbraslav.infoProvozovatel:

Občanské sdružení Zbraslav.info
Spojařů 1252
156 00 Praha 5 - Zbraslav

 info@zbraslav.info

IČ: 26557371

Banka: 4388384001/5500

 

Logo informačního serveru Zbraslav.info, Praha 5 - Zbraslav

Znak Městské části Praha - Zbraslav


Další informace:

Redakce a
Občanské sdružení
Zbraslav.info

Právě procházíte Aktuality Radnice, obecní politika Vše Starosta a jeho slovo, sliby a realita

Starosta a jeho slovo, sliby a realita

(17 - user rating)

Dříve bylo ve společnosti zvykem věřit danému slovu. Bylo na něj spolehnutí. V dnešní, sice svobodnější, ale o to méně přehledné době je těžší zjistit, kdo si zaslouží naši důvěru a podporu.

Před třemi lety, v r. 2011, jsem psala tehdy novému panu starostovi Aleši Hánělovi otevřený dopis, kterým jsem reagovala na dosti nečekaný vyhazov čtyř místních neziskovek z objektu č. 1227 v Žabovřeské ulici. Obávala jsem se, zda budou tyto společnosti schopny pokračovat ve své činnosti. Dvě z nich, jmenovitě rodinné centrum Pexeso a skautský oddíl Uragan, pracují s dětmi a mládeží a nebylo jasné, zda je budou moci stovky zbraslavských dětí  a mladých lidí dále navštěvovat. Další dvě neziskovky pak zajišťují nezbytné služby pro těžce nemocné domácí pacienty (Most k domovu) a dílny pro zdravotně postižené (Helpless), o jejich nezbytnosti také není pochyb.

Pan starosta mi tenkrát odpověděl, že je nutné nahradit ztrátu MŠ Matjuchinova, že radnice hledá vhodné náhradní prostory pro uvedené společnosti a že se velmi intenzivně věnuje objektu Žabovřeská 1227, který ve velmi krátké době potřebuje rekonstrukci - plné znění čtenáři najdou v ZN 4/2011 na 7. straně (Pozn.red.: ZN jsou ke stažení přímo zde: 2011/04 duben nebo v archivu). A v dalším článku těchto ZN pak silnými slovy nastínil situaci kolem MŠ Matjuchinova jako školky ve squatu s hrozícím vystěhováním dětí možná hned následující měsíc!

Velmi dobře jsem chápala problém s nedostatečným počtem míst ve školkách, protože i já jsem tento problém před pár lety s dcerami řešila. Je to velmi tíživá situace, kdy nevíte, zda se můžete vrátit do práce, nebo v lepším případě řešíte, kde si Vaše děti udělají přátele a budou se cítit více doma – u nás na Zbraslavi, nebo spíš v Radotíně, v Modřanech, na Smíchově? Má štěstí každé dítě, které může chodit do školky v místě bydliště. Nikdo tehdy nerozporoval nutnost řešit školku (zvláště pokud MŠ Matjuchinova měla mít problémy v objektu nepatřícímu obci), ale pouze způsob, jak a kdy se neziskovky měly vystěhovat a zda nebyla možná jiná řešení. I petice Pexesa žádala alespoň o pozdržení výpovědi ze Žabovřeské.

Stav po třech letech? MŠ Matjuchinova se nikam nestěhovala, Žabovřeská 1227 je prázdná a chátrá, z výstavby později projektované nové MŠ sešlo, Pexeso i Uragan praskají ve švech v náhradních prostorách, spousty místních dětí stále nejsou přijímány do MŠ a situaci nevyřeší ani narychlo připravovaná přístavba MŠ Ottova.

Co mě však tenkrát zneklidnělo nejvíce, to byl způsob, jakým k tomuto vyhazovu došlo. K vystěhování mělo dojít dříve, než se vůbec začalo s projektováním přestavby, radnice se nechtěla zabývat peticí a i můj otevřený dopis byl zodpovězen silnými a alibistickými slovy. Jako by bylo něco špatného na tom, že se ptám. Co je tak zvláštního na tom, že se lidé zajímají o dění kolem sebe? A pokud se občan na něco dotazuje, lze mu přece pravdivě odpovědět. Pokud se něčeho obává, je možné mu to vysvětlit. A i pokud něco kritizuje, je možné se hájit poukázáním na to, co bylo vykonáno (pokud něco vykonáno bylo), případně proč to nelze. Ale s upřímností a bez zakrývání vlastních neúspěchů za útočná či pozornost odvádějící slova.

Už dlouho je rodičům menších dětí jasné, že problémy s kapacitou v místních školkách se přelijí do základní školy. Teď, pár měsíců před volbami, radnice urychleně plánuje přistavovat školu, projektování během prázdnin (to lze stihnout?), stavba během školního roku. Máme dobrou školu, děti se často dostávají na víceletá gymnázia, nezaslouží si spolu se svými pedagogy dobře projektovanou a kvalitně provedenou dostavbu školy? Zaslouží. Škoda, že až v ukrutném tempu půl roku před volbami.

V souvislosti s tím je smutné muset znovu připomínat zoufale špatný stav chodníků a ulic a neřešený stav náměstí, který vždy silněji dolehne na rodiče žáků 4. a 5. třídy, jejichž děti po skončení školy, bez družiny, nemají jinou možnost, než si chvíli hrát a honit se právě tam, když čekají na svůj autobus. Neslibovali také naši zastupitelé TOP09 práci na jeho změně?

Vedení města se přece potřebuje lépe věnovat plánování, není možné řešit všechny tyto situace takto živelně, nebo je stále odkládat. O to více se podivuji, že na posledním zasedání zastupitelstva nebyl díky hlasu pana starosty projednán bod Rozvaha o území MČ Zbraslav. Jedná se o dokument, zpracovaný třemi desítkami místních dobrovolníků, který pomáhá lepšímu využívání a směřování rozvoje městských částí a slouží jako podklad pro aktualizaci Strategického plánu Prahy. Na toto první zpracování by měla navázat aplikace, zapojující širokou veřejnost do úvah o strategickém plánu v naší městské části a v dalším kroku jeho tvorba. Jaký důvod má náš pan starosta, aby zdržoval projednání a následné odeslání tohoto dokumentu Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy? Je to jeho tolik zmiňovanou nechutí k projektům a plánování? Nebo je to jeho vědomé přehlížení názorů občanů, kteří Rozvahu místo radnice sestavili ve volném čase?

Unavuje mě neschopnost současného vedení radnice, neochota komunikovat a spolupracovat, jejich neplněné sliby i jejich neupřímná slova. My, normální občané Zbraslavi, jejich možní voliči, dáváme přednost tomu, když je vedení obce složené z lidí slušných, schopných, uvážlivých, odpovědných, co jednají s rozmyslem, umí pracovat a hlavně spolupracovat, mají zkušenosti a netrpí různými předsudky, třeba jako, že lidé v neziskových organizacích si vydělávají velké peníze a tedy mají na komerční nájem. Potřebujeme ve vedení obce takové lidi, co si váží práce jiných, zvláště té dobrovolné, a snaží se i v problémových situacích jednat racionálně, odpovědně a slušně. A oceníme takové osobnosti, které umí přiznat svou chybu a poučit se z ní.

Nebudeme-li totiž vyžadovat po svých zastupitelích plnění daných slibů, dobře odvedenou práci a slušnost v jednání, těžko můžeme toto vše pak vyžadovat po svých dětech. Tak, jak se chováme my dospělí, a lidé ve vedení obce nás v tom viditelně a všem na očích reprezentují, tak se budou chovat i naše děti a dnešní mladí. Jsme jim vzorem, v dobrém i špatném.

Přeji všem kandidátům do říjnových voleb hodně dobrých vizí, praktických a splnitelných cílů, síly k jejich plnění a hlavně upřímnosti a slušnosti! Za sebe mohu slíbit, že se je budu snažit pilně sledovat a po zásluze podporovat, či kritizovat. 

Pěkné léto všem upřímně přeje

Klára Vítů, nekandidující
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScripte-max.it: your social media marketing partner
 
Náš facebook
Hledání
Přihlášení
Kalendář akcí
leden 2019
Po Út St Čt So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Nejbližší akce
Žádné události
Prodej bytu Zbraslav

http://zbraslav.info/images/stories/spojaru%20pro%20facebook_ik.jpg

PRODÁM BYT 3+1, mezonet,
96m2 + balkon 6m2, OV,
Praha 5 - Zbraslav

VÍCE INFO ZDE

Polední menu on-line

On-line jídelní lístky
zbraslavských restaurací
s polední nabídkou


DARWIN

LUBOR

NAD KRÁLOVNOU

PATIUM

PIZZA ANTONIO

ŠKODA LÁSKY

U JÁRINA

U PŘÍSTAVU

U ŽEMLIČKŮ

JÍDELNA ZŠ

Anketa
Jak se dnes máte?
 
Počasí

Počasí

Datum a čas
Spolupracující weby

zbraslavhistorie.info
Vynikající web nabitý informacemi o historii Zbraslavi, různými články, historickými zajímavostmi i fotografiemi.
*
www.praha16.cz
Noviny Prahy 16. Nezávislé noviny od roku 2002 pro Prahu 16 - Radotín, Zbraslav, Lipence, Velkou Chuchli a Lochkov.
*
www.zamek-mnisek.cz

Internetové stránky zámku Mníšek pod Brdy. Prohlídky zámku, výstavy, akce pro děti, svatby, konference. Celoroční provoz.
*
www.prahounakole.cz
Informační a asistenční centrum pro všechny cyklisty. Podrobná cyklomapa, asistence cyklistům.
*
SouthPrague.Net
Počítačová komunitní síť, internet.
*

Cestování MHD

jizdnirady.idnes.cz
idos.cz

vyhledání spojení, jízdní řády,
kombinovaná doprava, MHD + vlaky + autobusy
*
www.dpp.cz
Dopravní podnik Praha
vyhledání spojení, aktuality, jízdní řády, omezení v dopravě, mimořádné události, zajímavost

*
www.ropid.cz
Organizace pražské
integrované dopravy

mimořádnosti v provozu, výluky, jízdní řády, mapy, zastávková tabla, tarify a ceny
*
www.cd.cz
České dráhy
vlaková spojení, e-mapa, info, jízdné a slevy, nákup jízdenek on-line, kalendář železničních akcí
*

Cestování autem

kamery.praha.eu
 Interaktivní mapa, kamery - možnost trvalého nastavení, radary, teplota vozovky, uzavítky, aktuální informace.
*
www.praha.eu
Dopravní informace Hl.města Prahy
Místa měření rychlosti, aktuální informace, dopravní omezení a uzavírky.

*
www.auto.idnes.cz
Plynulost dopravy, události, uzavírky, kamery, mapa.
*
www.zakruta.cz
Aktuální dopravní situace, nehody, uzavírky aktuální i dlouhodobé.
*
www.tsk-praha.cz

Technická správa komunikací
Nehody, kamery, zasílání upozornění na blížící se čištění komunikací, aktuální obsazenost P+R, info pro cyklisty, hlášení poruch.

*

Pro cyklisty

mapa.prahounakole.cz
on-line mapa - cyklotrasy, uzavírky, problematická místa, MHD, stojany
*
www.praha.eu
Praha cyklistická
důležité informace, odkazy, zajímavosti

*
prazskecyklostezky.cz
vyhledávání cyklotras, popis cyklostezek, mapa
*
www.tsk-praha.cz
sčítání cyklistů, mapa, přehled cyklotras 
*

Logo Zbraslav.info

Logo informačního serveru Zbraslav.info, Praha 5 - Zbraslav

Znak Městské části Praha - Zbraslav

er"> Zpět k aktualitám Aktuality Radnice, obecní politika Vše Starosta a jeho slovo, sliby a realita