Kamera Zbraslavské náměstí

Kamera - Zbraslavské náměstí

Náhodná fotka
Kontaktní údaje

WWW.ZBRASLAV.INFO
Informační server o Zbraslavi


Redakce:


info@zbraslav.info
www.zbraslav.info
Facebook.com/Zbraslav.info



Provozovatel:

Občanské sdružení Zbraslav.info
Spojařů 1252
156 00 Praha 5 - Zbraslav

 info@zbraslav.info

IČ: 26557371

Banka: 4388384001/5500

 

Logo informačního serveru Zbraslav.info, Praha 5 - Zbraslav

Znak Městské části Praha - Zbraslav


Další informace:

Redakce a
Občanské sdružení
Zbraslav.info

Právě procházíte Aktuality Příroda, životní prostředí Vše Pozvánka na slavnostní pasování zbraslavského stromu

Pozvánka na slavnostní pasování zbraslavského stromu

(3 - user rating)

metasekv 5409k ikV pátek 21. září v 17 hodin bude na Zbraslavi na prostranství před Městským domem v ulici U Malé řeky slavnostně pasován strom, který patří mezi nejstarší jedince svého druhu v České republice. Strom s velebným názvem metasekvoje čínská je žijící fosílií mezi jehličnatými dřevinami a ta zbraslavská metasekvoje roste u vily Růže, na rohu ulic Opata Konráda, U Malé řeky a Pod Špitálem (mapa zde). Pasování bude opravdu slavnostním aktem, ročně jsou vybírány a pasovány pouze 2-3 stromy v celé republice a zbraslavský strom je vůbec první v Praze, kterému se dostane takové pocty.

Akci organizuje Městská část Praha – Zbraslav a společnost Dendrologická Dobřichovice o.s. a jedná se o ojedinělou akci, která znamená předstupeň k vyhlášení za památný strom ČR. Každý účastník pasování obdrží výtisk letáku "Vycházka po pěti významných stromech Zbraslavi" a zároveň proběhne křest knihy Památné stromy Prahy, kterou bude možné na místě i zakoupit. Na Metasekvoje čínská, Vila Růže v ulici Opata Konráda, Praha 5 - Zbraslavslavnosti také vystoupí Základní umělecká škola Zbraslav. Pasování se uskuteční den před podzimní rovnodenností, poslední den letošního (astronomického) léta.

Zbraslavská metasekvoje pochází z jedné z nejstarších výsadeb v České republice a je největší v celé Praze. Strom dorostl zatím výšky 20 metrů, je starý 55 let a obvod dvojkmene měří 160 a 225 cm. Zasadil jej otec současného majitele vily Růže. Zajímavostí zbraslavské metasekvoje je plodnost jejích semen, v literatuře se totiž uvádí, že metasekvoje v České republice nemají plodná semena, zbraslavská ale ano! Větší metasekvoje se nachází například v Kunovicích u Uherského Brodu, v areálu Výzkumného ústavu.

Zbaslavskou metasekvoji čínskou a materiály, vztahující se k pasování, si můžete prohlédnout v naší fotogalerii Metasekvoje, významný zbraslavský strom.  Autoři fotografií: 5070, 5071, 5409 – Ing. Kyzlík, ostatní fotografie Ing. Gajdůšek.


A co to vlastně je pasování stromů?

Pasovani Stromu, Praha 5 - Zbraslav. Metasekvoje čínská, Vila Růže v ulici Opata Konráda, Praha 5 - ZbraslavJde o akci sdružení Dendrologická Dobřichovice o.s., která spadá pod Českou lesnickou společnost a má v současnosti více než 70 aktivních členů nejen v České republice, ale například i na Slovensku či v Kanadě. Jde vlastně o Klub přátel známých, památných a významných stromů. Člen sdružení Ing. Pavel Kyzlík, mj. velký znalec stromů, vytipovává stromy, do té doby sice přehlížené, přesto ale zajímavé, které by byly vhodné na pasování. Ovšem nejen to, Ing. Kyzlík je kromě jiného i spoluautorem knihy Pražské památné stromy. V této knize jsou kromě stromů popsány i procházkové trasy a právě díky Ing. Kyzlíkovi byla do knihy přidána trasa č.14 - okolím Zbraslavského náměstí. Můžeme se tedy těšit na výletníky a zájemce, kteří díky této knize zamíří i k nám na Zbraslav. A naopak, obyvatelé Zbraslavi se mohou vydat nejen na tu svou trasu, ale i na jiné, které jsou v knize popsány a zdokumentovány. Na tvorbě knihy se významně podílel i Ing. Gajdůšek.

Jedno takové pasování významného stromu v Letohradě z roku 2011 si můžete přiblížit více zde:  www.rozhlas.cz/pardubice/stromy/  a www.letohrad.eu/ .


A jaké další zajímavosti o metasekvoji se můžeme dozvědět?

Pasovani Stromu, Praha 5 - Zbraslav. Metasekvoje čínská, Vila Růže v ulici Opata Konráda, Praha 5 - ZbraslavMetasekvoje čínská je vlastně prehistorický druh stromu, původně se předpokládalo, že již zcela vyhynul a byl znovu nalezen teprve v roce 1941 v Číně. Do doby jejího objevu se mělo za to, že tento rod rostlin, žijící na konci druhohor a v třetihorách, vyhynul asi před 70 miliony let, protože byl známý pouze ze zkamenělin.  Celkem je známo asi 10 fosilních druhů metasekvojí.

Po druhé světové válce byly koncem čtyřicátých let z náhodně nalezených 1000 kusů mladých stromů a náletů nasbírána semena, z části z nich vypěstovány semenáčky a nastala akce na jejich záchranu. Byly rozesílány k pěstování botanickým zahradám a arboretům po celém světě a protože jsou mrazuvzdorné, daří se jim dobře i v české krajině. Metasekvoje dorůstají běžně výšky 35, někdy až 50 metrů, je to jehličnatý, opadavý, vlhkomilný strom a patří do čeledi Taxodiaceae - tisovcovité.

Tento impozantní strom velmi rychle roste a snadno se množí. Má pyramidální růst a je to jeden ze 3 známých pěstovaných opadavých jehličnanů. Jeho listy = jehlice jsou měkké, krátké, ploché a mají jasně zelenou barvu, která nádherně kontrastuje s načervenalým odstínem větví a borky kmene. Na podzim před opadáním jehličí mění barvu na měděně zlatou.


Co jsou "památné stromy?"

Mezi hlavní kritéria pro vyhlášení památného stromu patří stáří a vzrůst. Stromy, které se v těchto ohledech řadí na čelní příčky, jsou názornou ukázkou věku a rozměrů, jakých mohou jednotlivé druhy v optimálních podmínkách dosáhnout. Vyhlašuje je Orgán ochrany přírody, v Praze je to například Magistrát Hlavního města Prahy.

Pražské památné stromy, http://www.prazskestromy.cz/


Pražské památné stromy

Pražské památné stromy jsme našim čtenářům již přiblížili ve dvou článcích Cyklotrasa za památnými stromy vede kolem Zbraslavi a Velká vycházka za památnými stromy Cholupic, Točné a Komořan.
Více informací o všech památných pražských stromech naleznete na webových stránkách projektu www.prazskestromy.cz a na facebooku http://www.facebook.com/pages/Pražské-památné-stromy/146916971986666  


Památné stromy Prahy

Památné stromy Prahy - knihaV prosinci 2011 vyšla kniha Památné stromy Prahy (formát B5, 192 stran, křída).  V knize jsou popsány všechny památné stromy Prahy a většina z nich je vyobrazena na barevných fotografiích a perokresbách. Těžištěm knihy je soubor sedmnácti vlastivědných vycházek, jejichž cílem jsou památné stromy. Trasa vycházky je zachycena na ortofotomapě Prahy, takže čtenář nemůže zabloudit. Trasa číslo 14. Okolím Zbraslavského náměstí - celková délka trasy: 1,5 km, počet stromů 5.

Texty vycházek jsou koncipovány tak, že přinášejí informace také o chráněných územích, které leží v blízkosti trasy a kromě toho uvádějí kulturně - historické informace, které by měly sloužit ke komplexnímu poznání území. Knihu lze zakoupit v  internetovém knihkupectví Consult.


Kontakty

Pasovani Stromu, Praha 5 - Zbraslav. Metasekvoje čínská, Vila Růže v ulici Opata Konráda, Praha 5 - ZbraslavMěstský dům Zbraslav
U Malé řeky 3, 156 00 Praha 5 - Zbraslav
+420 257 111 801, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ,
www.mc-zbraslav.cz 

Dendrologická Dobřichovice o.s.
Na Vyhlídce 414, 252 29  Dobřichovice
+420 731 576 710, +420 603 163 40
9, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript  

Úřad Městské části Praha - Zbraslav
Zbraslavské náměstí 464, 156 00 Praha – Zbraslav
+420 257 111 888, www.mc-zbraslav.cz 

Pražské památné stromy  
www.prazskestromy.cz
www.facebook.com/pages/Pražské-památné-stromy/146916971986666   


Internetové knihkupectvé Consult
http://obchod.prirodacr.cz/ 



Zdroj:
http://jehlicnany.atlasrostlin.cz 
http://cs.wikipedia.org/wiki/Metasekvoje_čínská  
http://www.sekvoj.cz/ 
http://www.mc-zbraslav.cz
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kategorie:Památné_stromy_v_Česku 

 

e-max.it: your social media marketing partner
 
Náš facebook
Hledání
Přihlášení
Kalendář akcí
červenec 2018
Po Út St Čt So Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Nejbližší akce
Žádné události
Prodej bytu Zbraslav

http://zbraslav.info/images/stories/spojaru%20pro%20facebook_ik.jpg

PRODÁM BYT 3+1, mezonet,
96m2 + balkon 6m2, OV,
Praha 5 - Zbraslav

VÍCE INFO ZDE

Polední menu on-line

On-line jídelní lístky
zbraslavských restaurací
s polední nabídkou


DARWIN

LUBOR

NAD KRÁLOVNOU

PATIUM

PIZZA ANTONIO

ŠKODA LÁSKY

U JÁRINA

U PŘÍSTAVU

U ŽEMLIČKŮ

JÍDELNA ZŠ

Anketa
Jak se dnes máte?
 
Počasí

Počasí

Datum a čas
Spolupracující weby

zbraslavhistorie.info
Vynikající web nabitý informacemi o historii Zbraslavi, různými články, historickými zajímavostmi i fotografiemi.
*
www.praha16.cz
Noviny Prahy 16. Nezávislé noviny od roku 2002 pro Prahu 16 - Radotín, Zbraslav, Lipence, Velkou Chuchli a Lochkov.
*
www.zamek-mnisek.cz

Internetové stránky zámku Mníšek pod Brdy. Prohlídky zámku, výstavy, akce pro děti, svatby, konference. Celoroční provoz.
*
www.prahounakole.cz
Informační a asistenční centrum pro všechny cyklisty. Podrobná cyklomapa, asistence cyklistům.
*
SouthPrague.Net
Počítačová komunitní síť, internet.
*

Cestování MHD

jizdnirady.idnes.cz
idos.cz

vyhledání spojení, jízdní řády,
kombinovaná doprava, MHD + vlaky + autobusy
*
www.dpp.cz
Dopravní podnik Praha
vyhledání spojení, aktuality, jízdní řády, omezení v dopravě, mimořádné události, zajímavost

*
www.ropid.cz
Organizace pražské
integrované dopravy

mimořádnosti v provozu, výluky, jízdní řády, mapy, zastávková tabla, tarify a ceny
*
www.cd.cz
České dráhy
vlaková spojení, e-mapa, info, jízdné a slevy, nákup jízdenek on-line, kalendář železničních akcí
*

Cestování autem

kamery.praha.eu
 Interaktivní mapa, kamery - možnost trvalého nastavení, radary, teplota vozovky, uzavítky, aktuální informace.
*
www.praha.eu
Dopravní informace Hl.města Prahy
Místa měření rychlosti, aktuální informace, dopravní omezení a uzavírky.

*
www.auto.idnes.cz
Plynulost dopravy, události, uzavírky, kamery, mapa.
*
www.zakruta.cz
Aktuální dopravní situace, nehody, uzavírky aktuální i dlouhodobé.
*
www.tsk-praha.cz

Technická správa komunikací
Nehody, kamery, zasílání upozornění na blížící se čištění komunikací, aktuální obsazenost P+R, info pro cyklisty, hlášení poruch.

*

Pro cyklisty

mapa.prahounakole.cz
on-line mapa - cyklotrasy, uzavírky, problematická místa, MHD, stojany
*
www.praha.eu
Praha cyklistická
důležité informace, odkazy, zajímavosti

*
prazskecyklostezky.cz
vyhledávání cyklotras, popis cyklostezek, mapa
*
www.tsk-praha.cz
sčítání cyklistů, mapa, přehled cyklotras 
*

Logo Zbraslav.info

Logo informačního serveru Zbraslav.info, Praha 5 - Zbraslav

Znak Městské části Praha - Zbraslav

er"> Zpět k aktualitám Aktuality Příroda, životní prostředí Vše Pozvánka na slavnostní pasování zbraslavského stromu