Zbraslavské pašijové hry se budou konat i ve Svatovítské katedrále na Pražském hradě
Svatovítská katedrála se opět stane dějištěm dramatického zpracování příběhu o utrpení a smrti Ježíše Krista. Výpravné pašijové hry, které se každoročně konají na Zbraslavi, zahrají tentokrát v katedrále zbraslavští farníci, ochotníci, ale také profesionální herci (Alois Švehlík, Radúz Mácha, Simona Postlerová, Jana Pidrmanová) na Květnou neděli 20. března 2016 od 15.00 hodin v režii Oldřicha Vlčka.
Vůbec poprvé se v novodobé historii ve svatovítské katedrále konaly pašijové hry roku 2014. Tehdy se jednalo o Hořické pašije, letos to bude lidová pašijová hra aneb „zrcadlo umučení a vzkříšení Pána našeho Ježíše Krista“ na podkladě lidových her z Vlastiboře, Vamberka a Železného Brodu, kterou ve Svatovítském chrámu pořádá Arcibiskupství pražské ve spolupráci se Spolkem Zbraslavské pašije a Zbraslavskou kulturní společností. Zatímco v katedrále končí velkopáteční pašije uložením Ježíše do hrobu, pašije Vzkříšení zahraje spolek před kostelem sv. Jakuba Staršího na Zbraslavi v sobotu 9. dubna od 14.30 hodin.
„Sotva je na světě příběh, který se projevil v tolika nejrůznějších inscenačních zpracováních, jako právě příběh Ježíšových pašijí. Hledali bychom marně od 4. století až po naši dobu. Ani Dionýsus a Zeus, ani postavy posvátných orientálních příběhů, a konečně ani příběh Francouzské revoluce, či šesti manželek Jindřicha osmého se nestaly inspirací k tolikerým divadelním počinům,“ říká k představení režisér Oldřich Vlček.
Hry s náboženskou tematikou a zejména pašijové hry jsou velmi starým evropským jevem, spojeným se životem katolické církve. Jejich kolébkou bylo Španělsko a Francie, odkud se hry rozšířily do dalších zemí Evropy. Původně byly hrány v kostelích, postupem času byly obohacovány o lidové prvky a přenášeny mimo chrámy. Pašije (z lat. passio – „utrpení“) je v původním významu vyprávění o utrpení a smrti Ježíše Krista. Označují se tak buď přímo evangelní vyprávění nebo příběhy, dramatické hry, liturgická čtení či hudební skladby, které se jimi inspirují a toto téma zpracovávají. Název pochází z prvního slova při předčítání či zpěvu evangelních pasáží při liturgii (Passio Domini nostri Iesu Christi secundum...)
Zdroj: Arcibiskupství pražské
Jakékoliv dotazy, přání, propagační materiály, event. anonce či přihlášky (skupinové zájezdy je třeba přihlásit) směrujte prosím na adresu:
Občanské sdružení Zbraslavské pašije
Vilímkova 259, Praha 5 - Zbraslav, PSČ 15600
+420 606 438 472,
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
http://pasije.webgarden.cz
Divadelní představení může být dobrým tipem na víkendový výlet na Zbraslav i pro rodiny s dětmi - diváci mohou při té příležitosti navštívit zbraslavský koste sv. Jakuba staršíhol, ve kterém jsou pohřbeni poslední Přemyslovci. V kostele jsou pochováni Václav II, Václav III a Eliška Přemyslovna. Kostel má bohatou sochařskou a malířskou výzdobou. Vnitřní zařízení z r. 1750 pochází z dílny sochaře Ignáce Platzera, obrazy vytvořil Petr Brandl a Karel Škréta. Obraz na hlavním oltáři z r. 1744 je dílo malíře Giovanniho Battisty Piazzetta. V jižní boční kapli je barokní oltář s kopií obrazu Panny Marie Zbraslavské. Originál z roku 1360 je umístěn v Národní Galerii. V lodi kostela stojí pomník Přemysla Oráče od J. Štursy a P. Janáka (z r. 1924) se schránkami lebek králů Václava II. a Václava III. a královny Elišky Přemyslovny.
Fotogalerie:
Pašijové hry - foto Petra Hampl. Nedatováno (17)