Kamera Zbraslavské náměstí

Kamera - Zbraslavské náměstí

Náhodná fotka
Kontaktní údaje

WWW.ZBRASLAV.INFO
Informační server o Zbraslavi


Redakce:


info@zbraslav.info
www.zbraslav.info
Facebook.com/Zbraslav.infoProvozovatel:

Občanské sdružení Zbraslav.info
Spojařů 1252
156 00 Praha 5 - Zbraslav

 info@zbraslav.info

IČ: 26557371

Banka: 4388384001/5500

 

Logo informačního serveru Zbraslav.info, Praha 5 - Zbraslav

Znak Městské části Praha - Zbraslav


Další informace:

Redakce a
Občanské sdružení
Zbraslav.info

Právě procházíte Aktuality Kultura a školství Vše Nová školka na Zbraslavi bude, ale jaká a kde?

Nová školka na Zbraslavi bude, ale jaká a kde?

(6 - user rating)

Objekt bývalé MŠ, Praha 5 - Zbraslav. Zveřejněno se souhlasem autora i původního publikovatele. Začátkem září proběhla veřejná prezentace návrhů nové zbraslavské školky, kterou vedení obce zadalo u čtyř různých architektonických ateliérů. Tak jsme se přeci dočkali, oddechne si každý rodič. Konečně se začíná pracovat na slibované školce! Ty staré dávno praskají ve švech a před rokem opuštěné budovy v Žabovřeské ulici zejí prázdnotou a zarůstají plevelem. Radnice opouští myšlenku rychlé a levné rekonstrukce, protože bývalá skautská klubovna i útočiště Pexesa mají být demolovány, hledá se stálé řešení, chceme novostavbu pro 150 dětí. A to je dobrá zpráva, Zbraslav novou školku nutně potřebuje, MŠ Matjuchinova i Eliška mají před sebou nejistou budoucnost.


Všechny návrhy byly zajímavé, každý ateliér přinesl jiný pohled na věc, avšak všechny studie se shodly na tom, že zastavěná plocha plánované školky zakryje většinu pozemku. Na zahradu pro děti by zbylo minimum místa. Zbylý nezastavěný prostor lze sotva používat pro děti z 6 tříd školky, a i kdyby bylo možno využívat hřiště Opusu, taková spousta dětí se tam prostě nevejde. Jedna studie navrhuje dětské hřiště i na střeše školky, jako kompenzaci malé zahrady, což je zajímavá myšlenka, ale… Jiný architekt poukazuje na možnost využívat Sluneční park nebo hřiště v Třešňovce, což také lze, ale stále to znamená, že nová školka by měla zahrádku jen pro cca 50 dětí.

Další věcí je, že všichni z oslovených architektů byli přesvědčeni, že takto velká školka nemůže být postavena v požadovaném limitu do 30 milionů korun, v jejich odhadech se jednalo o částky 40 – 70 milionů bez DPH, vybavení školky, zřízení hřiště i bez demolice stávajících dvou pavilonů...

A do třetice – ani paní ředitelka MŠ Matjuchinova, které se stěhování do nové školky v budoucnu týká, se nezdála být návrhy zrovna nadšená. Možná byla jen zaskočená, protože v průběhu práce na návrzích nebyla architekty kontaktována a nemohla tak vyjádřit své představy o tom, co je a co není praktické. Za léta práce s dětmi má určitě jasno v tom, jak by nová školka mohla každodenní činnosti zjednodušit a zpříjemnit, a ne naopak. Třeba převážení jídel pro 100 dětí z jednoho pavilonu do druhého venkem, bez spojovací chodby, by bylo pro dvě kuchařky za každého počasí, tedy v dešti i ve sněhu, určitě za trest.
Ke konci prezentace se za okny městského domu blýskalo, blížila se bouřka, ale i ve vzduchu obřadní síně, kde prezentace probíhala, bylo znát napětí. Dlouhé oddalování stavby školky vede k nervozitě, loňské spěšné stěhování neziskovek ze Žabovřeské bylo tvrdým políčkem spoustě místních aktivních lidem, strach o zbytečné čerpání nebo úplné vyčerpání financí naší městské části vše ještě zostřuje. 

Zbraslav potřebuje velkou školku. A rychle. A určitě se zahradou. A takovou, kam by se všichni z Matjuchinky i Elišky rádi přestěhovali, kde by touto změnou něco získali – hodně světla, místa, pohody. Potřebujeme ji teď a bude sloužit i v budoucnosti.

Takže co dál? Máme nové návrhy školky. Ale nemáme pro ni dostatečnou parcelu, nezbývá na pořádnou zahradu. Budeme-li investovat nemalé peníze do pěkné velké školky, měli bychom dobře zvážit, kam ji umístíme. Dříve se uvažovalo o poslední volné parcele na Slunečním městě nebo o zahradě horní školy. Ke studiím i ke všem těmto otázkám se zajisté vyjádří mnozí další, ať už zastupitelé, tak i rodiče nebo zaměstnanci školek, ale svůj názor můžete vyjádřit i vy, čtenáři Zbraslavských novin, pan starosta v závěru prezentace vyzval k rozšířené diskusi a k zasílání podnětů, kontakt na něj najdete na stránkách naší městské části.  Jedno je však jisté už teď. Nedostatek míst v obecních školkách bude rodiče zbraslavských dětí trápit ještě minimálně několik dalších let.

Můžeme jen doufat, že velkolepá stavba pro 150 dětí za mnoho desítek milionů neotevře své brány předškoláčkům v okamžiku, kdy se nápor nejsilnějších ročníků přesune na základní školu a problémy s nedostatečnou kapacitou se budou řešit tam.

Klára Vítů
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

Pozn.red.: Článek také vyšel v říjnových zbraslavských novinách
e-max.it: your social media marketing partner
 
Náš facebook
Hledání
Přihlášení
Kalendář akcí
červenec 2018
Po Út St Čt So Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Nejbližší akce
Žádné události
Prodej bytu Zbraslav

http://zbraslav.info/images/stories/spojaru%20pro%20facebook_ik.jpg

PRODÁM BYT 3+1, mezonet,
96m2 + balkon 6m2, OV,
Praha 5 - Zbraslav

VÍCE INFO ZDE

Polední menu on-line

On-line jídelní lístky
zbraslavských restaurací
s polední nabídkou


DARWIN

LUBOR

NAD KRÁLOVNOU

PATIUM

PIZZA ANTONIO

ŠKODA LÁSKY

U JÁRINA

U PŘÍSTAVU

U ŽEMLIČKŮ

JÍDELNA ZŠ

Anketa
Jak se dnes máte?
 
Počasí

Počasí

Datum a čas
Spolupracující weby

zbraslavhistorie.info
Vynikající web nabitý informacemi o historii Zbraslavi, různými články, historickými zajímavostmi i fotografiemi.
*
www.praha16.cz
Noviny Prahy 16. Nezávislé noviny od roku 2002 pro Prahu 16 - Radotín, Zbraslav, Lipence, Velkou Chuchli a Lochkov.
*
www.zamek-mnisek.cz

Internetové stránky zámku Mníšek pod Brdy. Prohlídky zámku, výstavy, akce pro děti, svatby, konference. Celoroční provoz.
*
www.prahounakole.cz
Informační a asistenční centrum pro všechny cyklisty. Podrobná cyklomapa, asistence cyklistům.
*
SouthPrague.Net
Počítačová komunitní síť, internet.
*

Cestování MHD

jizdnirady.idnes.cz
idos.cz

vyhledání spojení, jízdní řády,
kombinovaná doprava, MHD + vlaky + autobusy
*
www.dpp.cz
Dopravní podnik Praha
vyhledání spojení, aktuality, jízdní řády, omezení v dopravě, mimořádné události, zajímavost

*
www.ropid.cz
Organizace pražské
integrované dopravy

mimořádnosti v provozu, výluky, jízdní řády, mapy, zastávková tabla, tarify a ceny
*
www.cd.cz
České dráhy
vlaková spojení, e-mapa, info, jízdné a slevy, nákup jízdenek on-line, kalendář železničních akcí
*

Cestování autem

kamery.praha.eu
 Interaktivní mapa, kamery - možnost trvalého nastavení, radary, teplota vozovky, uzavítky, aktuální informace.
*
www.praha.eu
Dopravní informace Hl.města Prahy
Místa měření rychlosti, aktuální informace, dopravní omezení a uzavírky.

*
www.auto.idnes.cz
Plynulost dopravy, události, uzavírky, kamery, mapa.
*
www.zakruta.cz
Aktuální dopravní situace, nehody, uzavírky aktuální i dlouhodobé.
*
www.tsk-praha.cz

Technická správa komunikací
Nehody, kamery, zasílání upozornění na blížící se čištění komunikací, aktuální obsazenost P+R, info pro cyklisty, hlášení poruch.

*

Pro cyklisty

mapa.prahounakole.cz
on-line mapa - cyklotrasy, uzavírky, problematická místa, MHD, stojany
*
www.praha.eu
Praha cyklistická
důležité informace, odkazy, zajímavosti

*
prazskecyklostezky.cz
vyhledávání cyklotras, popis cyklostezek, mapa
*
www.tsk-praha.cz
sčítání cyklistů, mapa, přehled cyklotras 
*

Logo Zbraslav.info

Logo informačního serveru Zbraslav.info, Praha 5 - Zbraslav

Znak Městské části Praha - Zbraslav

er"> Zpět k aktualitám Aktuality Kultura a školství Vše Nová školka na Zbraslavi bude, ale jaká a kde?