Kamera Zbraslavské náměstí

Kamera - Zbraslavské náměstí

Náhodná fotka
Kontaktní údaje

WWW.ZBRASLAV.INFO
Informační server o Zbraslavi


Redakce:


info@zbraslav.info
www.zbraslav.info
Facebook.com/Zbraslav.infoProvozovatel:

Občanské sdružení Zbraslav.info
Spojařů 1252
156 00 Praha 5 - Zbraslav

 info@zbraslav.info

IČ: 26557371

Banka: 4388384001/5500

 

Logo informačního serveru Zbraslav.info, Praha 5 - Zbraslav

Znak Městské části Praha - Zbraslav


Další informace:

Redakce a
Občanské sdružení
Zbraslav.info

Právě procházíte Aktuality Historie Vše Velká jarní povodeň na Zbraslavi - pamatujete se?

Velká jarní povodeň na Zbraslavi - pamatujete se?

(4 - user rating)

Povodeň na Zbraslavi, březen 2006Ve středu 28. března uplynulo přesně 6 let od chvíle, kdy byl vyhlášen na Vltavě druhý povodňový stupeň a Zbraslav postihla opět velká voda.
Voda se postupně rozlila po pozemcích u Závisti nebo vytékala z kanálů na níže položené silnice na Zbraslavi, protože v kanalizaci chyběly zpětné klapky. Zatopen byl také podjezd v Lahovicích pod Strakonickou. Pamatuji si na chvíle nejistoty, kdy jsme v noci chodili s baterkou svítit na hladinu Vltavy, odhadovali jsme její výšku a nikdo nevěděl, co se děje a jestli obce kolem řeky nebudou muset být obětovány velké vodě. Postupně čím dál tím více nervóznější obyvatelé volali na Místní úřad, policii či přímo starostovi a každý sháněl informace, jak se dalo. Mnoha obyvatelům Zbraslavi, kteří měli své domovy nebo firmy dole u Vltavy, se totiž  připomněla velká a ničivá povodeň z roku 2002.

Povodeň na Zbraslavi, březen 2006Stačilo pár dní a byla vyhlášena dokonce evakuace, v některých místech nešel elektrický proud a hrozilo i vytopení domů. Kdo mohl, dával věci ve svých domovech co nejvýše nebo je nosil k sousedům, leckde se vynášel nábytek nebo spotřebiče do patra. Ještě v noci lidé rozváželi po příbuzných děti, domácí zvířata nebo třeba zásoby z ledniček a mrazáků a balili věci, nutné k evakuaci. Nikdo nevěděl, jak dlouho bude evakuace trvat ani jak vysoko by voda mohla ještě stoupat. Ubytování našli evakuovaní občané v ZŠ Nad Parkem a ve školícím středisku Komerční  banky, naproti benzinové pumpě. Přehrady ale nápor vody nakonec vydržely a tak se po několika dnech mohli občané vrátit do svých domovů. Škody byly především na majetku, ale naštěstí nebyly tak dramatické jako o záplavách, které na Zbraslav přišly o čtyři roky dříve.
Na závěr nutno říci, že jinak se tato povodeň jevila těm, kdo bydleli v bezpečí nahoře na Zbraslavi a jinak těm, kdo byli přímo ohroženi zvednutou hladinou Vltavy, rozhodně ale rozdmýchala další debatu o protipovodňové zdi, názorech a peticích, které s ní byly spojeny.

Povodeň na Zbraslavi, březen 2006V naší fotogalerii z jarních povodní 2006 se můžete podívat, jak tenkrát povodeň vypadala a jak vysoko voda vystoupala.

V níže uvedených autentických článcích z našeho původního webu se můžete dočíst, jak tenkrát o celé záležitosti web pana Pavlíčka informoval. Za sebe musím říci, že stránka na  tomto starém webu s hladinou Vltavy byla určitě nejvytíženější, jinde moc informací totiž tenkrát k dispozici nebylo.

O velké vodě zpětně informovaly i Zbraslavské noviny, které si můžete přečíst na archivním webu zbraslavské radnice ZDE.


28.03.2006  Vyhlášen 2. stupeň povodňové aktivity - pohotovost

V úterý 28.2. byl vyhlášen 2. stupeň povodňové aktivity - pohotovost.


28.03.2006   Praha vyhlásila druhý stupeň povodňové aktivity

 Druhý stupeň povodňové aktivity na celém území hlavního města Prahy vyhlásil dnes ve večerních hodinách krizový štáb města pod vedením primátora Pavla Béma. V plné pohotovosti je pražský dopravní podnik, energetici, hasiči, policie i armáda. Během dnešní noci bude s největší pravděpodobností zahájena výstavba dalších protipovodňových ochran především v oblasti Smíchova, Starého města, všech pražských nábřeží, Holešovic, Troje a Sedlce. Na to naváží i dopravní omezení.  Prahou nyní protéká 1040 krychlových metrů vody za sekundu.

 „Většina protipovodňových ochran by měla stát nejpozději do deseti hodin od vyhlášení druhého povodňového stavu. První zábrany by tedy mohly stát již kolem sedmé hodiny ráno,“ prohlásil pražský primátor Pavel Bém. Ochrana Kampy byla dokončena ji dnes ve 20.10 hodin. Podle primátora se bude v drtivé většině stavět během dnešní noci tak, aby omezení v ranní dopravě byla co možná nejmenší. „Nikdo z nás si nepřeje dopravní kolaps. Proto budou všechny pražské klíčové komunikace začátkem ranní dopravní špičky již průjezdné. Výstavba protipovodňových opatření, která se z různých důvodů nestihne dokončit před sedmou hodinou ranní, bude pokračovat od desíti hodin dopoledne tak, aby bylo hlavníměsto úderem třetí hodiny odpoledne na případnou velkou vodu dokonale připraveno,“ dodal primátor.

 V plné pohotovosti je především pražský Dopravní podnik. Ten nyní dokončuje systém nočních dopravních omezení v důsledku stavby „V okamžiku průtoku kolem 1500 kubíků nicméně zavíráme stanice metra Florenc, Křižíkova, Invalidovna, Malostranskou a Staroměstskou, provoz pak uzavřeme na trase Nádraží Holešovice - Florenc. Máme zpracovaný a připravený povodňový plán, takže postupujeme striktně podle něj,“ prohlásil ředitel DP Tomáš Jílek

 Rozhodnutí, zda zahájí evakuaci své spodní části pražská zoologická zahrada, padne s největší pravděpodobností zítra. „Máme připravena místa, kam zvířata evakuovat, potřebnou techniku i lidi. Evakuace by se měla dotknout více jak tisícovky zvířat,“ upřesnil ředitel ZOO Petr Fejk. Podle něj je zoologická zahrada chráněna umělým valem proti takzvané dvacetileté vodě, která odpovídá průtoku zhruba 2200 krychlových metrů vody.  „Pro nás je nejdůležitější čas. Pokud se o situaci, kdy se hladina zvedne nad tento limit dozvím za méně než čtyřiadvacet hodin, hrozí reálné nebezpečí, že evakuaci včas nestihneme,“ dodal Fejk. Na případnou evakuaci je připravena i nemocnice na Františku: „Evakuace by se přímo dotýkala zhruba 126 lidí, zbylých asi 96 je schopno odejít takzvaně po svých. Jsme připraveni evakuovat nemocnici v okamžiku, kdy se průtok hladiny zvýší na 1200 kubíků za sekundu, při evakuaci jako takové pak využijeme autobusy městské hromadné dopravy,“ uvedl šéf pražské záchranky Zdeněk Schwarz.

 Odpojit přívod elektrické energie v oblasti Zbraslavi, Lipencí a Dolních Černošic je v případě potřeby připravena Pražská energetika. „Monitorujeme aktuální informace z povodí Vltavy, odpojení od přívodu elektřiny provedeme teprve v okamžiku, kdy to bude nezbytné,“ informoval ředitel PRE Drahomír Ruta.

 Podle meteorologů by zásoba sněhu měla ve středních polohách nadále klesat a další srážky by do víkendu měly pomalu ustávat.

 V Praze 28.3.2006


30.3.2006  Velká voda teprve přijde ?

 PovodeňStředa 29.3. - den, kdy jsme čekali, co přijde. Zaplavena byla Závist a její obyvatelé evakuováni do ZŠ Nad Parkem. „Zhruba dvě hodiny poté však voda o nějakých patnáct centimetrů opadla, takže jsme zase místním obyvatelům v zájmu ochrany vlastního majetku umožnili se vrátit. Situaci neustále sledujeme, občané jsou připraveni zase se z objektů vystěhovat,“ informoval starosta Petr Valenta.

Pravidelně probíhá zasedání krizováho štábu, to dnešní dopolední poctila svojí návštěvou i televizní kamera. Jsou připraveny evakuační plány, seznamy osob podle lokalit a evakuační autobus. Štáb nepřetřžitě sleduje situaci a komunikuje přímo s obyvateli v zasažených oblastech. Ti preventivně vynášejí věci z domů.

V ulici U Malé řeky byla voda převážně v kalužích z občasného deště kromě křižovatky s ulicí Opata Konráda, kde probublávala voda z kanálu. Elektrika byla zatím vypnuta jen v Lipencích.

 ulice U Male rekyDoprava funguje - Strakonická i Most závodu míru je průjezdný. Zatopen je pouze podjezd v Lahovicích pod Strakonickou, což znamená, že všechny auta a autobusy jezdí okolo Krňáku pod Havlínem přes náměstí, kde se tvoří kolony.

V příštích hodinách se očekává zvýšení průtoku na 1500 m3 a s tím spojené zvýšení hladiny do té míry, kdy bude vyhlášena další evakuace.

Kromě otázky, jak se bude situace dál vyvíjet, se ozývá ještě jedna: kde je připravovaná protipovodňová zeď a jaký je její další osud? Kde jsou organizátoři petic proti ní?

 


 

 31.3.200 6 Evakuace v ulici Spojařů

Ve Vltavě během noci protékalo 1450 krychlových metrů vody za sekundu a situace stále trvá. Stále nebyl nepřekročen průtok Vltavy nad 1 530 krychlových metrů za sekundu, což je hranice pro vyhlášení třetího povodňového stupně. Předpokládá se však, že Praha tuto hranici překoná dnes večer nebo v zítra ráno. Průtok Berounky zaznamenal mírný pokles stejně jako Sázava. S ohledem na zvýšení hladiny na Zbraslavi byla vyhlášena evakuace jednoho domu v ulici Spojařů.

Obyvatelé byli přemístěni do ubytovny Komerční banky na Zbraslavi. Většina z nich však využila přístřeší svých příbuzných a známých. Ostatní městské části jsou relativně klidné, ale připravují se na případné vyhlášení třetího stupně. Pražský Dopravní podnik je připraven na uzavření některých stanic metra a zavedení náhradní autobusové dopravy.


1.4.2006   Nová kamera

Firma Microtel ve spolupráci s ÚMČ Praha - Zbraslav a Zbraslav.Info spustila videokameru, která sleduje hladinu řeky a část ulice U Malé řeky. Video je na stránce: http://web.mc-zbraslav.cz/video. K dispozici je i archiv snímků v 5 minutových intervalech. Kamera používá pro přenos videa formát JPEG4 a k prohlížení je potřeba nainstalova prohlížeč v podobě ActiveX komponenty.


6.4.2006   ZUŠ a knihovna opět v provozu

Oznamujeme, že ZUŠ a knihovna jsou opět v provozu.


 

e-max.it: your social media marketing partner
 
Náš facebook
Hledání
Přihlášení
Kalendář akcí
únor 2019
Po Út St Čt So Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3
Nejbližší akce
Žádné události
Prodej bytu Zbraslav

http://zbraslav.info/images/stories/spojaru%20pro%20facebook_ik.jpg

PRODÁM BYT 3+1, mezonet,
96m2 + balkon 6m2, OV,
Praha 5 - Zbraslav

VÍCE INFO ZDE

Polední menu on-line

On-line jídelní lístky
zbraslavských restaurací
s polední nabídkou


DARWIN

LUBOR

NAD KRÁLOVNOU

PATIUM

PIZZA ANTONIO

ŠKODA LÁSKY

U JÁRINA

U PŘÍSTAVU

U ŽEMLIČKŮ

JÍDELNA ZŠ

Anketa
Jak se dnes máte?
 
Počasí

Počasí

Datum a čas
Spolupracující weby

zbraslavhistorie.info
Vynikající web nabitý informacemi o historii Zbraslavi, různými články, historickými zajímavostmi i fotografiemi.
*
www.praha16.cz
Noviny Prahy 16. Nezávislé noviny od roku 2002 pro Prahu 16 - Radotín, Zbraslav, Lipence, Velkou Chuchli a Lochkov.
*
www.zamek-mnisek.cz

Internetové stránky zámku Mníšek pod Brdy. Prohlídky zámku, výstavy, akce pro děti, svatby, konference. Celoroční provoz.
*
www.prahounakole.cz
Informační a asistenční centrum pro všechny cyklisty. Podrobná cyklomapa, asistence cyklistům.
*
SouthPrague.Net
Počítačová komunitní síť, internet.
*

Cestování MHD

jizdnirady.idnes.cz
idos.cz

vyhledání spojení, jízdní řády,
kombinovaná doprava, MHD + vlaky + autobusy
*
www.dpp.cz
Dopravní podnik Praha
vyhledání spojení, aktuality, jízdní řády, omezení v dopravě, mimořádné události, zajímavost

*
www.ropid.cz
Organizace pražské
integrované dopravy

mimořádnosti v provozu, výluky, jízdní řády, mapy, zastávková tabla, tarify a ceny
*
www.cd.cz
České dráhy
vlaková spojení, e-mapa, info, jízdné a slevy, nákup jízdenek on-line, kalendář železničních akcí
*

Cestování autem

kamery.praha.eu
 Interaktivní mapa, kamery - možnost trvalého nastavení, radary, teplota vozovky, uzavítky, aktuální informace.
*
www.praha.eu
Dopravní informace Hl.města Prahy
Místa měření rychlosti, aktuální informace, dopravní omezení a uzavírky.

*
www.auto.idnes.cz
Plynulost dopravy, události, uzavírky, kamery, mapa.
*
www.zakruta.cz
Aktuální dopravní situace, nehody, uzavírky aktuální i dlouhodobé.
*
www.tsk-praha.cz

Technická správa komunikací
Nehody, kamery, zasílání upozornění na blížící se čištění komunikací, aktuální obsazenost P+R, info pro cyklisty, hlášení poruch.

*

Pro cyklisty

mapa.prahounakole.cz
on-line mapa - cyklotrasy, uzavírky, problematická místa, MHD, stojany
*
www.praha.eu
Praha cyklistická
důležité informace, odkazy, zajímavosti

*
prazskecyklostezky.cz
vyhledávání cyklotras, popis cyklostezek, mapa
*
www.tsk-praha.cz
sčítání cyklistů, mapa, přehled cyklotras 
*

Logo Zbraslav.info

Logo informačního serveru Zbraslav.info, Praha 5 - Zbraslav

Znak Městské části Praha - Zbraslav

er"> Zpět k aktualitám Aktuality Historie Vše Velká jarní povodeň na Zbraslavi - pamatujete se?