Kamera Zbraslavské náměstí

Kamera - Zbraslavské náměstí

Náhodná fotka
Kontaktní údaje

WWW.ZBRASLAV.INFO
Informační server o Zbraslavi


Redakce:


info@zbraslav.info
www.zbraslav.info
Facebook.com/Zbraslav.infoProvozovatel:

Občanské sdružení Zbraslav.info
Spojařů 1252
156 00 Praha 5 - Zbraslav

 info@zbraslav.info

IČ: 26557371

Banka: 4388384001/5500

 

Logo informačního serveru Zbraslav.info, Praha 5 - Zbraslav

Znak Městské části Praha - Zbraslav


Další informace:

Redakce a
Občanské sdružení
Zbraslav.info

Právě procházíte Aktuality Historie Vše Zájezdové mužstvo - historie zbraslavského fotbalu 2.část

Zájezdové mužstvo - historie zbraslavského fotbalu 2.část

(0 - user rating)

Znak SK Slavoj Zbraslav, PrahaacV následujících řádcích je druhá kapitola historie zbraslavského fotbalu. Bohatým zdrojem jsou podrobné kapitánské knihy, které obsahují detailní soupisky A týmů i seznamy soupeřů. A samozřejmě jsou prošpikovány z dnešního pohledu neuvěřitelnými perličkami. Dočíst se můžeme o uzavřeném hřišti kvůli slintavce dobytka, o bombarďácích v útoku, kteří za sezónu dokázali nastřílet přes padesát gólů, o počátku rivality mezi Zbraslaví a Radotínem, o dvoutisícové divácké kulise, o inzultaci rozhodčího divákem nebo o tom, jak si na zahraničním zájezdu rozebírali hráče k noclehu pohostinní Rakušané.

Historie fotbalu na Zbraslavi, II.část, 1950-1980

Sestava áčka se po celou dobu často měnila. Nešlo jen o tradiční přestupy mezi fotbalovými oddíly. S odchodem trenérů byl skoro vždy spjat i odchod některých hráčů a naopak. Navíc hráči museli na vojnu, po čase se z ní opět vrátili a naskočili na hřiště. Naopak za zbraslavský klub často naskakovali díky prezenční službě i hostující vojáci.

 

Léta padesátá

1950 – Střelecky se prosazují dva rivalové v útoku, shodou okolností střílejí za tento rok téměř shodný a na dnešní dobu neuvěřitelný počet branek: Volf 34, Ráček 33! V létě podniká výprava zájezd na Domažlicko, kde po nevídaném výkonu poráží místní tým 8:1!

1952 – Mužstvo absolvuje zájezd na Slovensko k hostiteli ve Vráblích, sehrává dvě vítězná utkání a jednu remízu. Na podzim mužstvo hraje kvalifikaci o postup do kraje a svůj úspěch potvrzuje v zápase s Řevnicemi, který se hrál na neutrálním hřišti v Radotíně. Na Zbraslavi se nemohlo hrát z karanténních důvodů – vyskytla se zde u dobytka slintavka. Zápasu přihlížely téměř dvě tisícovky diváků! V rekapitulaci roku zaznamenává kapitán Žák, že Jiří Volf nastřílel 61 a Láďa Nový 59 branek! To se tedy bylo na co dívat.

1953 – Výprava Slavoje vyjíždí v létě na zájezd do severních Čech, kde vítězí jak ve Varnsdorfu, tak ve Velkém Šenově. Zájezd absolvuje v tehdy klubem vlastněném,  malém, hranatém autobusu, který, zvláště na pražských výjezdech, byl pro svůj vzhled obdivován a žertovně nazýván „socialistickým potěšením“. V témže roce sehrává mužstvo památné utkání v Kolíně s tamní vojenskou jedenáctkou a po velmi tuhém a dramatickém boji remizuje 1:1. Po utkání následuje výjezd do pražského Obecního domu, který opanuje spolu s mužstvem hudební skladatel Jaromír Vejvoda, velký příznivec zbraslavského fotbalu, a celý sál patří jen Zbraslavi.    

1954 – Zbraslav si i nadále zajistila účast v krajské soutěži.

1955 – SK Zbraslav utrpěla v Radotíně krutou porážku 0:9. Jiří Věříš poté podal protest proti neoprávněnému startu hráče Radotína, protest byl uznán a Slavoji přiznána kontumační výhra. Jde asi o začátek rivality mezi oběma kluby – dnes je ovšem už dávno zapomenuta.

1957 – 1960 Soutěže se často mění, setkáváme se s novými a novými mužstvy.

 

Léta šedesátá

1961 až 1965 - Jako v té době často, uskutečnil klub mnohé zájezdy, např. v r. 1961 do Roztání a Jablonce. Kapitán Volf dokládá v knize zápasů, že: „Zbraslav je asi zájezdové mužstvo, poněvadž při těchto příležitostech podává famosní výkony.“  Snad ještě mohl dodat, že i osobně pro něho znamenal tento zájezd významný předěl v běhu života. Zde se totiž zamiloval a oženil. Objevují se opět noví soupeři např. Týnec, Čáslav, Benešov, Sázava, tedy soupeři z delších vzdáleností.

1965 - Po podzimu končí mužstvo v krajské soutěži na nelichotivém předposledním místě. V následujícím ročníku působí Zbraslav v I.A třídě.

1967 - V létě absolvuje výprava Slavoje zájezd do Německa, kde např. ve Stelzenburgu před návštěvou dvou tisíc diváků vysoko vítězí 8:1 a v dalším zápasu remizuje v Blankenburgu 1:1.

1969 - Uskutečňuje se první zájezd do rakouského Scheiflingu, kam Slavoj zavítal i v následujících letech a měl také možnost uvítat rakouské hosty v našem městě. Tamní místní lékař Dr. Zwerenz, velký příznivec domácího klubu, připravil pro zbraslavské hosty náramné. Rok 1969 je rovněž významný tím, že Slavoj byl účastníkem kvalifikačních bojů o postup do pražského přeboru, v nichž uspěl a stal se tak pro další ročník účastníkem této nejvyšší pražské soutěže! První rok završilo mužstvo v tabulce na 10. místě a pokračovalo v této soutěži i v další sezóně.

 

Léta sedmdesátá

1971 – V tomto roce slaví klub  60. výročí od založení kopané na Zbraslavi. Za zmínku stojí zápas z června 1971 s Uhelnými sklady. Na našem hřišti jsme vyrovnávali stav na 1:1. Rozhodčí branku zprvu uznal, později, na pokyn pomezního rozhodčího, ji odvolal. Jeden z rozlícených diváků sudího inzultoval, zápas byl ukončen a Slavoj potrestán pokutou a zákazem hraní dvou zápasů na domácí půdě. Přezimujeme na posledním místě. V jarní části soutěže jsme sice zaznamenali některé dobré výsledky, podzimní ztrátu se však již nepodařilo dohnat, a tak následoval sestup do I. A třídy.

V létě podnikla výprava Slavoje další zájezd do rakouského Scheiflingu, měla příležitost zde sehrát mezinárodní turnaj a navštívit i alpský Gross Glockner, Klagenfurt a Vídeň. Nezapomenutelné zážitky zanechalo přivítání v Scheiflingu, kde se na náměstí shromáždila snad celá obec a její okolí, pronášely se slavnostní projevy, lidé si rozebrali hráče do svých domácností, zájezd vyvrcholil slavnostním večerem.

1973 - V letní přestávce podniká výprava zájezd na východní Slovensko do Košic a Poproče, kde vítězí 2:1. Na oplátku přijíždí slovenské mužstvo na Zbraslav.

1974 - Mužstvo postupuje do přeboru, tedy mezi pražskou fotbalovou elitu. Kronikář Růžička zaznamenává, že: „Sen se splnil, jsme v přeboru!“

1976 až 1980 - Z nováčků zakotvuje v mužstvu Jar. Kudrna a Jar. Svoboda. V srpnu podnikáme rozsáhlý zájezd do Slovinska, kde utkání s jejich výběrem do 24 let skončí remizujeme 0:0. Hostitele v Medvode pak porážíme hokejovým výsledkem 8:5. Přebor nám poměrně svědčí, po podzimu končíme na 6. místě. Na přátelský zápas do Dolních Počernic po Praze marně sháníme hostující vojáky, a tak, aby nás bylo alespoň 10, musejí nastupovat předseda Král a jeho syn dorostenec Martin.

 

Do novověké historie fotbalu na Zbraslavi nahlédneme zase příště.

 

Zdroj: http://skzbraslav.cz/historiesk.htm


Poznámka redakce: První část historie zbraslavského fotbalu zde: Sysli na hřišti, zájezdy na kolech a otisky na čele - historie zbraslavského fotbalu 1.částe-max.it: your social media marketing partner
 
Náš facebook
Hledání
Přihlášení
Kalendář akcí
leden 2019
Po Út St Čt So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Nejbližší akce
Žádné události
Prodej bytu Zbraslav

http://zbraslav.info/images/stories/spojaru%20pro%20facebook_ik.jpg

PRODÁM BYT 3+1, mezonet,
96m2 + balkon 6m2, OV,
Praha 5 - Zbraslav

VÍCE INFO ZDE

Polední menu on-line

On-line jídelní lístky
zbraslavských restaurací
s polední nabídkou


DARWIN

LUBOR

NAD KRÁLOVNOU

PATIUM

PIZZA ANTONIO

ŠKODA LÁSKY

U JÁRINA

U PŘÍSTAVU

U ŽEMLIČKŮ

JÍDELNA ZŠ

Anketa
Jak se dnes máte?
 
Počasí

Počasí

Datum a čas
Spolupracující weby

zbraslavhistorie.info
Vynikající web nabitý informacemi o historii Zbraslavi, různými články, historickými zajímavostmi i fotografiemi.
*
www.praha16.cz
Noviny Prahy 16. Nezávislé noviny od roku 2002 pro Prahu 16 - Radotín, Zbraslav, Lipence, Velkou Chuchli a Lochkov.
*
www.zamek-mnisek.cz

Internetové stránky zámku Mníšek pod Brdy. Prohlídky zámku, výstavy, akce pro děti, svatby, konference. Celoroční provoz.
*
www.prahounakole.cz
Informační a asistenční centrum pro všechny cyklisty. Podrobná cyklomapa, asistence cyklistům.
*
SouthPrague.Net
Počítačová komunitní síť, internet.
*

Cestování MHD

jizdnirady.idnes.cz
idos.cz

vyhledání spojení, jízdní řády,
kombinovaná doprava, MHD + vlaky + autobusy
*
www.dpp.cz
Dopravní podnik Praha
vyhledání spojení, aktuality, jízdní řády, omezení v dopravě, mimořádné události, zajímavost

*
www.ropid.cz
Organizace pražské
integrované dopravy

mimořádnosti v provozu, výluky, jízdní řády, mapy, zastávková tabla, tarify a ceny
*
www.cd.cz
České dráhy
vlaková spojení, e-mapa, info, jízdné a slevy, nákup jízdenek on-line, kalendář železničních akcí
*

Cestování autem

kamery.praha.eu
 Interaktivní mapa, kamery - možnost trvalého nastavení, radary, teplota vozovky, uzavítky, aktuální informace.
*
www.praha.eu
Dopravní informace Hl.města Prahy
Místa měření rychlosti, aktuální informace, dopravní omezení a uzavírky.

*
www.auto.idnes.cz
Plynulost dopravy, události, uzavírky, kamery, mapa.
*
www.zakruta.cz
Aktuální dopravní situace, nehody, uzavírky aktuální i dlouhodobé.
*
www.tsk-praha.cz

Technická správa komunikací
Nehody, kamery, zasílání upozornění na blížící se čištění komunikací, aktuální obsazenost P+R, info pro cyklisty, hlášení poruch.

*

Pro cyklisty

mapa.prahounakole.cz
on-line mapa - cyklotrasy, uzavírky, problematická místa, MHD, stojany
*
www.praha.eu
Praha cyklistická
důležité informace, odkazy, zajímavosti

*
prazskecyklostezky.cz
vyhledávání cyklotras, popis cyklostezek, mapa
*
www.tsk-praha.cz
sčítání cyklistů, mapa, přehled cyklotras 
*

Logo Zbraslav.info

Logo informačního serveru Zbraslav.info, Praha 5 - Zbraslav

Znak Městské části Praha - Zbraslav

er"> Zpět k aktualitám Aktuality Historie Vše Zájezdové mužstvo - historie zbraslavského fotbalu 2.část