Kamera Zbraslavské náměstí

Kamera - Zbraslavské náměstí

Náhodná fotka
Kontaktní údaje

WWW.ZBRASLAV.INFO
Informační server o Zbraslavi


Redakce:


info@zbraslav.info
www.zbraslav.info
Facebook.com/Zbraslav.infoProvozovatel:

Občanské sdružení Zbraslav.info
Spojařů 1252
156 00 Praha 5 - Zbraslav

 info@zbraslav.info

IČ: 26557371

Banka: 4388384001/5500

 

Logo informačního serveru Zbraslav.info, Praha 5 - Zbraslav

Znak Městské části Praha - Zbraslav


Další informace:

Redakce a
Občanské sdružení
Zbraslav.info

Právě procházíte Aktuality Historie

Historie

Záznam přednášky o středověkých stezkách na Zbraslavi a v okolí

(1 - user rating)

Zzáznam přednášky o středověkých stezkách, která se konala na Zbraslavi v pátek 11.12. v Kavárně U Stromečku v rámci oslav 900 let Zbraslavi. vZáznam přednášky o středověkých stezkách, která se konala NA zBRASLAVI v pátek 11.12. v Kavárně U Stromečku v rámci oslav 900 let Zbraslavi. Ještě jednou velké poděkování panu Petru Hamplovi za to, že přednášku natočil a umožnil ji tak sdílet i ostatním zájemcům, kteří se přednášky nemohli zúčastnit. Odkaz na přednášku zde:   https://youtu.be/JavNPTVkxl0

FOTOGALERIE: 

e-max.it: your social media marketing partner

Celý článek...

 

POZVÁNKA - virtuální procházka po zbraslavských středověkých stezkách, 11.12.2015

(3 - user rating)

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xtl1/v/t1.0-9/12346553_977582342288111_6937284912500030085_n.jpg?oh=68706dad756524bd39701ed1929634ec&oe=56DA41BEZbraslav díky své poloze na soutoku dvou významných řek byla odpradávna součástí různých kupeckých i poutních stezek - tehdejších "dálnic". Krajinu českého středověku vám během zajímavé přednášky spojené s promítáním přiblíží Tomáš Klimek z pražského Klementina. Dozvíte se, jak se stezky jmenovaly, kudy vedly i kdo po nich putoval.

V pátek 11. prosince 2015 od 17,30 hodin v Kavárně U Stromečku.
Počet míst je omezen, rezervace na telefonním čísle 605 305 226. VSTUP ZDARMA!

Na místě bude také možné zakoupit knihu Tomáše Klimka Krajiny českého středověku.

 

 

e-max.it: your social media marketing partner

Celý článek...

 

Obnovená Paměť - přednáška v areálu zámku Zbraslav v sobotu 12. září od 17 hodin

(7 - user rating)

Obnovena Pamet thumbPřed 595 lety, v srpnu 1420 byl husity napaden a poničen klášter cisterciáků na Zbraslavi. Zejména chrám Nanebevzetí  P. Marie utrpěl podstatné škody a nikdy už se jej nepodařilo obnovit. Tento chrám byl královským pohřebištěm přemyslovské dynastie a byl jedním z největších a nejvýznamnějších chrámů v Čechách.

V rámci akce 900 let pro Zbraslav pořádám k tomuto výročí na místě přednášku o podobě a historii chrámu. V terénu bude také provedeno vyznačení původní polohy chrámu podle starých plánů a podle výsledků archeologických prací, takže bude možno si udělat podrobnou představu o jeho mohutnosti.

Srdečně vás všechny zvu tuto sobotu od 17.hod. do zámeckého parku.

e-max.it: your social media marketing partner
 

Seznam starostů (a předsedů MNV) na Zbraslavi od roku 1850

http://zbraslav.info/images/phocagallery/Stara_Zbraslav_foto/thumbs/phoca_thumb_l_Image05.jpgPan Hofmeister pro vás připravil seznam všech starostů, starostek a předsedů MNV, kteří na zbraslavské radnici působili od roku 1850:

• Jindřich Wagner, rolník, obchodník a pošmistr, od 11.9.1850 do 1854
• František Stehlík, mistr kolářský, od r.1854 do r.1864
• Josef Vlček, krupař, od 8.7.1864 do r.1867
• Jan Mariák, mistr zednický, od 25.51867 do r.1870
• Karel Klán, mydlář, od r.1870 do r.1873

e-max.it: your social media marketing partner

Celý článek...

 

Zbraslavské historické zajímavosti

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t1.0-9/27783_124191317614985_5960645_n.jpg?oh=905bbf41521b9b0f532c3abbeb24a1d2&oe=55524C91&__gda__=1431400986_2ffa123552fd6af742d9e4fdfc2a1ddbZajímavé čtení najdete na webu, který se věnuje historii Zbraslavi. Například se dozvíte, který slavný zbraslavák letěl v balónu během jubilejní zemské výstavy v roce 1891, kde na Zbraslavi bývalo popraviště, kde bylo na Zbraslavi naleziště zlata nebo že se na Zbraslavi hojně létalo.

Článek naleznete zde: http://zbraslavhistorie.info/uvod-zbraslavske_zajimavosti.php.

e-max.it: your social media marketing partner
 

Zbraslavská kronika v Jindřichohradeckém deníku

Zbraslavska Kronika, Jindřichohradecký deníkV Jindřichohradeckém deníku začali uveřejňovat historii ze Zbraslavské kroniky, naleznete je zde: http://jindrichohradecky.denik.cz/hledani/?q=Zbraslavská+kronika.

Doporučujeme, je to zajímavé čtení, obzvlášť, když letos slaví Zbraslav tak významné narozeniny.

A ještě lépe samozřejmě uděláte, pokud se vám podaří si Zbraslavskou kroniku vypůjčit v knihovně nebo koupit a celou si ji přečíst, děkujeme Ondřejovi Hladíkovi z tip. :-)


e-max.it: your social media marketing partner
 

Pivovar na Zbraslavi

(11 - user rating)
Budova bývalého pivovaru. Praha 5 - Zbraslav, Zbraslavské náměstí, areál zbraslavského zámku.  Foto www.pivovary.info Dlouhá historie zbraslavské pivovaru a pivovarnictví je již trochu zapomenutá, připomeňte si s námi slávu zaniklého pivovaru. Na Zbraslavi fungoval ještě několik let po skončení druhé světové války a kolem jeho původní budovy, která se nachází u zbraslavského zámku, jezdíme všichni každý den. Dnes odtamtud voní bylinky, ze kterých se v Lerosu vyrábějí čaje, nebylo tomu tak ale vždycky.
Zbraslavské pivovarnictví se může chlubit tradicí vskutku letitou, vždyť vznik původního pivovaru lze bezpochyby klást již do prvního období zdejšího cisterciáckého kláštera, tedy na sklonek 13. století...
e-max.it: your social media marketing partner

Celý článek...

 

Klášter nedaleko Zbraslavi - Ostrov Sv. Kiliána u Davle

Ostrov svatého Kiliána, Davle, foto www.stara-vltava.czNejen na Zbraslavi byl klášter - jen kousek od Zbraslavi proti proudu Vltavy byl další klášter - na Ostrově Sv. Kiliána u Davle. Původní benediktinský klášter z roku 999 nazývaný také Ostrovní, nebo Na ostrově byl založen knížetem Boleslavem II., roku 1517 ale mniši klášter zcela opustili, odešli do kláštera sv. Jana pod Skalou, a zhoubné dílo nakonec dokončily povodně. Foto: www.facebook.com/Stara.Vltava  a  www.stara-vltava.cz.

Více se o tomto zajímavém místě dozvíte například zde:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Ostrov_svatého_Kiliána
http://leccos.com/index.php/clanky/ostrovsky-klaster
http://www.hrady.cz/index.php?OID=1895

e-max.it: your social media marketing partner
 

O panu Šůrovi z Rozmarného léta trochu jinak

(13 - user rating)

lázněLiterární postava Antonína Důry nemá s životem pana Šůry mnoho společného. Jeho filmová podoba v osobě  Rudolfa Hrušínského ani vzdáleně nepřipomíná vysokého a štíhlého převozníka s obrovským plavým knírem a jeho dnešní mediální obraz je také spíš odleskem postavy z populární novely, než portrétem zbraslavského občana. Čím tedy mohl pan Šůra spisovatele zaujmout natolik, že vstoupil do jeho knížky??

e-max.it: your social media marketing partner

Celý článek...

 

Archeologický výzkum v areálu bývalého Zbraslavského kláštera

http://zbraslavhistorie.info/zamek_vyskum/6.jpgVýzkum v areálu bývalého Zbraslavského kláštera, probíhal v rámci stavebních úprav v areálu prakticky po celou dekádu, zachytil téměř souvislé osídlení lokality od neolitu až po zničení kláštera. Závěrečná etapa výzkumu proběhla u kostela sv. Jakuba.

Národní památkový ústav – územní odborné pracoviště v hlavním městě Praze rok: 1976, číslo výzkumu: LVI PRAHA 5 – ZBRASLAV, ZBRASLAVSKÝ ZÁMEK – (Pražský sborník historický XII, 1980, s. 236-255 – ZÁCHRANNÉ ARCHEOLOGICKÉ VÝZKUMY V PRAZE V LETECH 1976 A 1977). V r. 1976 byly zahájeny práce na generální rekonstrukci a přestavbě inženýrských sítí na zámku ve Zbraslavi.

e-max.it: your social media marketing partner

Celý článek...

 

Pomník obětem světové války na Zbraslavském náměstí

Pomnik obetem svetove valky, Praha 5 - Zbraslav, Zbraslavske namesti, autor Matej Batha, http://cs.wikipedia.orgV letech 1921-1927 byl na Zbraslavi, v centrální části Zbraslavského náměstí postaven pomník od akademického sochaře J. F. Žáka, věnovaný obětem první světové války. Podnět k výstavbě dal svaz čsl. legionářů a 7. srpna 1921 bylo rozhodnuto, aby byl postaven pomník k uctění památky padlých vojínů a legionářů v první světové válce a současně jako připomínka obnovení státní samostatnosti.

Bronzová socha tohoto pomníku kontrastuje se žulovým kamenem v pozadí. Socha symbolizuje vítěznou vlast nesoucí prapor s erby československého státu. Po stranách jsou umístěny pylony se jmény padlých zbraslavských občanů. Na soklu sochy je vyhotoven nápis „Za vaši smrt naše svoboda“.

e-max.it: your social media marketing partner

Celý článek...

 

U Stromečku - Příběh jednoho starého zbraslavského domu a okolí

(7 - user rating)

1404HistorieDumStromecekPan Stanislav Wessnitzer, majitel domu Elišky Přemyslovny č.p. 432, nalezl při třídění věcí před prodejem domu pár starých obrázků Zbraslavi. Jedná se o staré fotografie domu Elišky Přemyslovny 432 a okolí. Vydejte se s námi na krátký výlet do zbraslavské historie.e-max.it: your social media marketing partner

Celý článek...

 

Historická část Zbraslavi byla prohlášena za památkovou zónu

(1 - user rating)

Památková zóna Praha - ZbraslavOpatření obecné povahy č. 5/2014, o prohlášení území s historickým prostředím městské části Praha – Zbraslav za památkovou zónu. Ministerstvo kultury ČR jako příslušný správní orgán prohlašuje území historické části Městské části Praha - Zbraslav za památkovou zónu. Předmětem ochrany v památkové zóně jsou kulturní hodnoty zejména architektonické, urbanistické, historické, umělecké, estetické a krajinné, které mají hmotnou podstatu, dokládají urbanistický, stavebně historický a kulturní vývoj sídla a vytvářejí jeho prostředí.
Hranice památkové zóny Zbraslav (kolem Zbraslavského náměstí, areálu zámku - bývalého kláštera a vrchu Havlín, pozn.red.) je podrobně popsána v dokumentu MK ČR na straně 2, podrobnou mapu této památkové zóny zprracuje odborná organizace státní památkové péče do 90 dnů ode dne nabytí účinnosti tohoto opatření. Kopie této mapy budou uloženy u Ministerstva kultury ČR, Odborné organizace st. památkové péče, Magistrátu Hl. města Prahy a Úřadu MČ Praha - Zbraslav.   MAPA na stránkách Úřadu MČ Praha - Zbraslav zde: Památková zóna.pdf.

e-max.it: your social media marketing partner

Celý článek...

 

Košíkáři na Zbraslavi

(1 - user rating)

images/stories/vrby.jpgKdyž skončila v Čechách třicetiletá válka, měla Zbraslav devět obydlených chalup a pět pustých. Bylo tu 14 krav, 11 jalovic a 5 ovcí. O obyvatelích píše sčítací komisař kraje podbrdského, že: "Všichni napořád z proutí vrbovýho stále nůše dělají, do Prahy prodávají a nemalý užitek z toho mají."

Košíkářská tradice trvala celá staletí. Byla tu dokonce od roku 1880 jedna z prvních košíkářských škol – Státní odborná pletařská škola Zbraslav. (Vyhlášená škola na Mělníce byla založena až o sedmnáct let později.) Prutník byl na Zbraslavi na sever od Peluňku v místě bývalého koryta Berounky.

e-max.it: your social media marketing partner

Celý článek...

 

Archeologové našli u Dolních Břežan sedm tisíc let starou vesnici

1305BrezanyVesnice ikJak uvádí server Idnes.cz, "v Dolních Břežanech na okraji Prahy odkryli vesnici starou sedm a půl tisíce let. Jde o jeden z nejvýznamnějších archeologických objevů ve středních Čechách. Kromě víceméně obvyklých objektů bylo nalezeno několik pozůstatků otopných a výrobních objektů včetně dehtařské pece, studna a také zahloubený dům se šesti pecemi umístěnými po obvodu stavby. Na místě, kde (archeologové, pozn.red.) zkoumali, vzniká už několik týdnů vědecký areál superlaseru ELI, který se otevře v roce 2015."
Celý článek k přečtení zde: http://praha.idnes.cz/archeologicke-naleziste-v-dolnich-brezanech-fm1-/praha-zpravy.aspx?c=A130521_1930529_praha-zpravy_eb

e-max.it: your social media marketing partner
 

Krvavý květen 1945 na Zbraslavi a v okolí

(1 - user rating)

Pomník F. Zaka, Praha 5 - ZbraslavJe to již hodně let, co Zbraslaví prošla válka, kterou ukončilo povstání utiskovaného obyvatelstva proti německým okupantům počátkem května 1945. Do dějin Zbraslavi se válka i povstání zapsaly krvavě, nicméně mnohem hůře odnesli konec války občané ve vedlejší obci.

V našem článku si můžete přečíst o tehdejších květnových událostech na Zbraslavi, v Lahovičkách a nově v Dobřichovicích a také zde naleznete  kromě vzpomínek, popisu událostí a zajímavostí i  odkazy na fotografie z té doby a články na jiných internetových serverech.

e-max.it: your social media marketing partner

Celý článek...

 

Pozvánka - Archeologická exkurze na keltské hradiště Závist, sobota 4.5.2013

Exkurze Hradiste Zavist, 4.5.2013 Hradiště nad Závistí - Keltské centrum v srdci Čech - sobota 4. května 2013 od 10 hodin.

Keltské mocenské centrum na výrazné krajinné dominantě nad soutokem Vltavy a Berounky hraje důležitou roli v poznání doby železné v celém středoevropském prostoru. K jeho znovuzrození přispělo již několik generací archeologů, dlouhou tradici tohoto místa podtrhují zmínky již u Václava Hájka z Libočan a Bohuslava Balbína. Několik desetiletí trvající archeologický výzkum odhalil celou řadu poznatků o architektuře, ekonomice a společenském významu této významné památky.

e-max.it: your social media marketing partner

Celý článek...

 

Utajená kronika Zbraslavi na internetu

(2 - user rating)

Kronika Zbraslavi 12.2.2013 AKTUALIZOVÁNO
Vážení čtenáři,
bohužel, máme pro vás smutnou zprávu, dnes ráno již nebyl starý web MČ Praha Zbraslav přístupný, zřejmě si někdo z radnice přečetl náš článek a web byl zrušen. Část "utajené" kroniky najdete tedy už jen na webu www.zbraslavhistorie.info ve VIP sekci, do které se dostanete hned, jakmile se na tomto webu zaregistrujete. Bohužel ale část kroniky chybí a musíme tedy doufat, že celou kroniku obec zpřístupní na novém webu. Výpis některých údajů z kroniky také najdete na našem webu v sekci O Zbraslav - Historie Zbraslavi.  Osobně nechápu, proč byl starý web zrušen, fungoval i jako zajímavý archiv, ve kterém byly informace, které se již na nový radniční web nedostaly. Zemlik  

e-max.it: your social media marketing partner

Celý článek...

 

Historické fotografie - Zbraslav, Závist, Modřany, Chuchle, Radotín...

(5 - user rating)

Fotohistorie.czPro všechny milovníky historie, starých pohlednic, fotografií, Zbraslavi  a Vltavy máme tip na další výborný web: Fotohistorie.cz. Jak tvůrci těchto zajímavých stránek uvádějí: "Web obsahuje obrázky, fotografie a pohlednice ukazující jak se v průběhu času měnily města, obce a různé stavby v nich či v širé krajině. Umožňuje tak nahlédnout do minulosti některým ještě známé, mladším však už neznámé."
Pojďte se tedy podívat, jak dříve Zbraslav vypadala. Najdete zde pohledy Zbraslavi z rozmezí let 1898 - 1959 se zbraslavským zámkem, náměstím nebo  mostem i celkový pohled na Zbraslav (ZDE) a jsou zde také staré pohledy Závisti.

e-max.it: your social media marketing partner

Celý článek...

 

Jak to bylo s Jakuby

sv_jakubU nás na Zbraslavi máme v areálu bývalého zbraslavského kláštera kostel sv. Jakuba Staršího. Napadlo vás někdy se zeptat, kdo byl tento světec, proč se nazýval starší a zda se můžeme setkat i s kostely zasvěcenými sv. Jakubovi mladšímu? Zkusme na tyto otázky odpovědět po pořádku.
Na rozdíl od jiných světců, kteří žili od sebe vzdáleni mnohá staletí ba tisíciletí byli Jakubové součastníci, oba byli apoštolové Ježíše Krista (patřili mezi dvanáct Ježíšových učedníků – tzv. zakladatelů církve).

e-max.it: your social media marketing partner

Celý článek...

 

Z historie sídla Transfuzní stanice pod Belvederem

Transf stanice Zbr1  2012U vstupu na Belveder nelze přehlédnout vysokou zeď a za ní objekt dvoupodlažní budovy ve stylu meziválečné architektury. Je propojená krytou chodbou se starší vilou, která zase svým vzhledem napovídá, že byla postavena na konci 19. stol. Původní architekturu obou budov kazí různé přestavby a přístavby, mezi kterými dominuje vysoká čtvercová věž. Dnes objekt patří Všeobecné fakultní nemocnici, která v hlavní budově zřídila Transfuzní oddělení, ve starší vile je část místní polikliniky.
Kdo byli dřívější majitelé, k čemu objekt v minulosti sloužil a co ukrývá vyčnívající věž?

e-max.it: your social media marketing partner

Celý článek...

 
Více článků...
Náš facebook
Hledání
Přihlášení
Kalendář akcí
březen 2023
Po Út St Čt So Ne
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Nejbližší akce
Žádné události
Prodej bytu Zbraslav

http://zbraslav.info/images/stories/spojaru%20pro%20facebook_ik.jpg

PRODÁM BYT 3+1, mezonet,
96m2 + balkon 6m2, OV,
Praha 5 - Zbraslav

VÍCE INFO ZDE

Polední menu on-line

On-line jídelní lístky
zbraslavských restaurací
s polední nabídkou


DARWIN

LUBOR

NAD KRÁLOVNOU

PATIUM

PIZZA ANTONIO

ŠKODA LÁSKY

U JÁRINA

U PŘÍSTAVU

U ŽEMLIČKŮ

JÍDELNA ZŠ

Anketa
Jak se dnes máte?
 
Počasí

Počasí

Datum a čas
Spolupracující weby

zbraslavhistorie.info
Vynikající web nabitý informacemi o historii Zbraslavi, různými články, historickými zajímavostmi i fotografiemi.
*
www.praha16.cz
Noviny Prahy 16. Nezávislé noviny od roku 2002 pro Prahu 16 - Radotín, Zbraslav, Lipence, Velkou Chuchli a Lochkov.
*
www.zamek-mnisek.cz

Internetové stránky zámku Mníšek pod Brdy. Prohlídky zámku, výstavy, akce pro děti, svatby, konference. Celoroční provoz.
*
www.prahounakole.cz
Informační a asistenční centrum pro všechny cyklisty. Podrobná cyklomapa, asistence cyklistům.
*
SouthPrague.Net
Počítačová komunitní síť, internet.
*

Cestování MHD

jizdnirady.idnes.cz
idos.cz

vyhledání spojení, jízdní řády,
kombinovaná doprava, MHD + vlaky + autobusy
*
www.dpp.cz
Dopravní podnik Praha
vyhledání spojení, aktuality, jízdní řády, omezení v dopravě, mimořádné události, zajímavost

*
www.ropid.cz
Organizace pražské
integrované dopravy

mimořádnosti v provozu, výluky, jízdní řády, mapy, zastávková tabla, tarify a ceny
*
www.cd.cz
České dráhy
vlaková spojení, e-mapa, info, jízdné a slevy, nákup jízdenek on-line, kalendář železničních akcí
*

Cestování autem

kamery.praha.eu
 Interaktivní mapa, kamery - možnost trvalého nastavení, radary, teplota vozovky, uzavítky, aktuální informace.
*
www.praha.eu
Dopravní informace Hl.města Prahy
Místa měření rychlosti, aktuální informace, dopravní omezení a uzavírky.

*
www.auto.idnes.cz
Plynulost dopravy, události, uzavírky, kamery, mapa.
*
www.zakruta.cz
Aktuální dopravní situace, nehody, uzavírky aktuální i dlouhodobé.
*
www.tsk-praha.cz

Technická správa komunikací
Nehody, kamery, zasílání upozornění na blížící se čištění komunikací, aktuální obsazenost P+R, info pro cyklisty, hlášení poruch.

*

Pro cyklisty

mapa.prahounakole.cz
on-line mapa - cyklotrasy, uzavírky, problematická místa, MHD, stojany
*
www.praha.eu
Praha cyklistická
důležité informace, odkazy, zajímavosti

*
prazskecyklostezky.cz
vyhledávání cyklotras, popis cyklostezek, mapa
*
www.tsk-praha.cz
sčítání cyklistů, mapa, přehled cyklotras 
*

Logo Zbraslav.info

Logo informačního serveru Zbraslav.info, Praha 5 - Zbraslav

Znak Městské části Praha - Zbraslav

er"> Zpět k aktualitám Aktuality Historie